Kaliningrad
logo_rzd.gif f-ru.png

Königsberg Hauptbahnhofprzedwojenna niemiecka nazwa stacji

  Stan aktualności zdjęć i opisów na stronie - rok 1993     Obiekt położony na wysokości 6 m n.p.m. 

Königlich Preußische Ostbahn czyli Królewska Pruska Kolej Wschodnia. Niegdyś słynna magistrala o długości ponad 700 km łącząca Berlin z Królewcem. Dziś boczna linia leżąca na terytorium trzech państw - odcinki w każdym z nich pełnią lokalne, podrzędne role. Pozostała legenda...
min 93 1.jpgW przeciwieństwie do samego miasta dawny dworzec Königsberg Hbf w czasie ostatniej wojny w ogóle nie został zniszczony. Jest częściowo "pod prądem" - zelektryfikowane są dwie linie lokalne na północ w kierunku Zielienogorska (Cranz) i Swietłogorska (Warnicken). Do dworca dociera także i tu się kończy tor o szerokości "europejskiej" (1435 mm) z Braniewa oraz Bartoszyc.
Widok od południa.
min 93 2.jpgPodnoszony most na Pregole - niecały kilometr na północ od Dworca Głównego. Potężna, dwupoziomowa konstrukcja z betonowymi przeciwwagami. Dwa tory z siecią trakcyjną na poziomie górnym - zelektryfikowanie torów na moście zwodzonym lub podnoszonym to dość skomplikowany problem konstrukcyjny, jezdnia na poziomie dolnym. Most obecnie prawdopodobnie podnoszony nie jest - duże jednostki morskie i żaglowce na Pregołę nie wpływają, ale budowla robi niesamowite wrażenie.
Linki zewnętrzne
  1. Dworzec Kaliningrad ❋  www.ostbahn.eu
  2. Zvláštním vlakem do Kaliningradu, 24-IV / 3-V-2004 ❋ Nádherný svět železnic a památek
Linki do informacji i zdjęć dotyczących linii Braniewo - Kaliningrad (czyli wschodniego odcinka Ostbahnu) znajdują się także na stronie stacji Braniewo.
ROZKŁAD JAZDY

Kaliningrad

tablica odjazdów
tablica przyjazdów

Strona główna | Warmia | Kaliningradskaja Obłast | Alfabetyczny indeks stacji | Mapa serwisu | 93 |

Liczba gości na stronie Kaliningrad od 30 września 2006: 7874
Data i czas poprzedniego wejścia: 20 września 2019 / 19:50
Średnia wejść dziennie: 1.67

Wpis do bazy MySQL: 8 marca 2006
Ostatnia modyfikacja strony: 20 maja 2019
2004 - 2019
© Paweł Niedomagała
All rights reserved.
Czas generowania strony: 0.005 sek