Tolkmicko
Tk logo_dls.gif f-pl.png

Tolkemitprzedwojenna niemiecka nazwa stacji

  Stan aktualności zdjęć i opisów na stronie - rok 2011     Obiekt położony na wysokości 2 m n.p.m. 

min 137 1.jpg Obecnie to jedyna mijanka na szlaku Braniewo - Frombork - Tolkmicko - Elbląg. Linia ta jest jedną z najbardziej oryginalnych linii kolejowych w naszym kraju. Pomiędzy Tolkmickiem a Fromborkiem pociąg jedzie tuż obok brzegu Zalewu Wiślanego - wręcz po plaży.
Widok w kierunku Elbląga.
Od pewnego czasu ruch na tym szlaku zapewnia autobus szynowy SA 106. Chciałoby się krzyknąć - NARESZCIE ! To właśnie typ pojazdu trakcyjnego dostosowanego w sam raz do wymogów tej linii. Ale rozkład jazdy zaproponowany przez PKP (obecnie to dwie pary pociągów o dość dziwnych porach przejazdu) powoduje, że autobus ten zasadniczo nikogo nie wozi. Za kilka miesięcy będzie to dowód, że odcinek ten jest nierentowny, a później zniknie on z rozkładu jazdy PKP. Niestety - jest to scenariusz wydarzeń doskonale znany od lat kilkunastu i zastosowany kiedyś na wielu nieistniejących już lokalnych liniach kolejowych. Czy ta będzie następna?
Komunikacja pasażerska na linii Elbląg - Tolkmicko - Frombork - Braniewo została zlikwidowana 1 kwietnia 2006 r. Celowe i z rozmysłem czynione wcześniej sztuczne "wygaszanie" ruchu osobowego na tej przepięknej widokowo linii stało się więc smutnym faktem.

Nieczynna od 2006 r. Kolej Nadzalewowa zaczęła działać w letnie, wakacyjne weekendy w 2010 r. dzięki Konsorcjum Arriva PCC - ruch prowadzony był taborem tej firmy. W Tolkmicku i Fromborku pociągi zostały skomunikowane ze statkami wycieczkowymi płynącymi na drugą stronę Zalewu Wiślanego do Krynicy Morskiej. Projekt ten doczekał się kontynuacji także rok później.
min 137 2.jpg Ta sama stacja 9 lat później. Pojedyńcze pociągi pojawiają się tutaj już tylko w wakacyjne soboty i niedziele. Oczywiście po semaforach świetlnych na tej stacji nie ma już śladu...
min 137 3.jpg Budynek stacji widziany od ulicy Portowej. Z tej strony (chociaż od dawna zamknięty) prezentuje się bardzo atrakcyjnie. To bardzo ładna, stylowa budowla.
min 137 4.jpg Ujcie odwrotne - tutaj jest już o wiele gorzej. Dawny magazyn stacyjny po prostu się sypie. A turyści (to akurat byli Niemcy - w wykonaniu fotki rodzinnej musieliśmy im pomoc :) i tak robią zdjęcia.
min 137 5.jpg Wyjazd w kierunku Braniewa. W oddali przejazd kolejowy - dojazd do portu. Kiedyś prowadziły tam dwie bocznice, ale prawie w całości są już wycięte.
Linki zewnętrzne
  1. Stacja Tolkmicko ❋  Baza Kolejowa Kolej.one.pl
  2. Stacja Tolkmicko ❋  Atlas Kolejowy Polski
  3. Nie omijajmy Tolkmicka ❋  Pomorski Szlak Żeglarski
Więcej linkńw do informacji i zdjęć dotyczących Kolei Nadzalewowej i innych linii kolejowych w okolicach Braniewa znajduje się na stronie stacji Braniewo.
Strona główna | Warmia | Województwo Warmińsko - Mazurskie | Alfabetyczny indeks stacji | Mapa serwisu | 137 |

Liczba gości na stronie Tolkmicko od 30 września 2006: 8386
Data i czas poprzedniego wejścia: 20 września 2020 / 22:30
Średnia wejść dziennie: 1.65

Wpis do bazy MySQL: 10 marca 2006
Ostatnia modyfikacja strony: 20 maja 2019
2004 - 2020
© Paweł Niedomagała
All rights reserved.
Czas generowania strony: 0.005 sek