Lubomierz
Lm

Liebenthalprzedwojenna niemiecka nazwa stacji

 Obiekt oddany do użytku w roku 1885  ❋  KPEV - Königlich Preußischen Eisenbahn - Verwaltung / Królewski Pruski Zarząd Kolei

 Stan aktualności zdjęć i większości opisów na stronie - rok 2012   Obiekt położony na wysokości 350 m n.p.m. 

min 546 1.jpgUjęcie w kierunku północno - zachodnim i dawny wyjazd do Gryfowa Śląskiego. Charakterystyczna wieża widoczna po lewej to jedyny element jaki pozostał po kościele św. Mikołaja - katolickiej świątyni wybudowanej w Olesznej Podgórskiej w XV wieku. Można by domniemywać że ruina stała się ruiną za sprawą działań bojowych w czasie ostatniej wojny. A jednak nie - kościół mocno ucierpiał w roku 1833 podczas wielkiego huraganu. Nienaruszona pozostała tylko wieża. Reszta świątyni i stojąca obok plebania zostały praktycznie całkowicie zniszczone. Odbudowy nigdy nie podjęto, a resztki zabudowań rozebrano w 1885 roku podczas budowy linii kolejowej.
min 546 2.jpgUjęcie w kierunku południowo - wschodnim i dawny wyjazd do Lwówka Śląskiego. Po prawej budynek dworca i stacyjny magazyn. Do roku 2013 były tu nawet tory.
Pociągi pasażerskie na trasie Gryfów Śląski - Lwówek Śląski (w ostatnim roku kursowania były ich 3 pary) przestały jeździć 29 maja 1983 roku. Już nieczynna linia przetrwała w terenie jeszcze 30 lat.
Linki zewnętrzne
  1. Stacja Lubomierz ❋  Ogólnopolska Baza Kolejowa
  2. Stacja Lubomierz ❋  Koleje Dolnego Śląska
  3. Stacja Lubomierz ❋  Atlas Kolejowy Polski
Zlikwidowana stacyjka kolejowa w Lubomierzu oczywiście nie jest tą która zagrała jako plener podczas sceny powitania (po czterdziestu latach rozłąki) Jaśka i Kazimierza Pawlaków w pierwszych minutach kultowej komedii "Sami swoi". Tamte zdjęcia były kręcone dość daleko stąd na stacji Czernica Wrocławska. Z reporterskiego obowiązku dodam że położonej na linii Jelcz Miłoszyce - Wrocław Brochów.
Sami swoi - reż. Sylwester Chęciński - rok 1967. Moja ocena filmu :))
Nie ma mocnych - reż. Sylwester Chęciński - rok 1974. Moja ocena filmu :|
Kochaj albo rzuć - reż. Sylwester Chęciński - rok 1977. Moja ocena filmu :)
Mam wrażenie że Lubomierz trochę egoistycznie zawłaszczył sobie rolę głównego planu zdjęciowego pamiętnej filmowej sagi. Przecież zasadnicza część "domowych" i "podwórkowych" zdjęć z obejść Pawlaków i Kargulów kręcona była w Dobrzykowicach Wrocławskich w sąsiadujących ze sobą posesjach przy ulicy Szkolnej. Ale w przypadku Lubomierza to autopromocja mieszcząca się w granicach dobrego smaku - dzięki niej turyści udający się w Góry Izerskie walą tu drzwiami i oknami :)
Na pamiątkę filmowej historii miasteczka (a kręcono tu jeszcze kilka innych produkcji) 13 lipca 1996 roku otwarto Muzeum Kargula i Pawlaka, a od roku 1997 odbywa się tu Ogólnopolski Festiwal Filmów Komediowych.
Strona główna | Okolice Jeleniej Góry i Liberca | Województwo Dolnośląskie | Alfabetyczny indeks stacji | Mapa serwisu | 546 |

Liczba gości na stronie Lubomierz od 25 marca 2025: 22
Data i czas poprzedniego wejścia: 31 marca 2025 / 22:48
Średnia wejść dziennie: 2.75

Wpis do bazy MySQL: 25 marca 2025
Ostatnia modyfikacja strony: 30 marca 2025
2004 - 2025
© Paweł Niedomagała
All rights reserved.
Czas generowania strony: 0.006 sek