Pobiedna
logo_dlz.gif f-pl.png

Meffersdorfprzedwojenna niemiecka nazwa stacji
Wygnańsk Zdrójpierwsza powojenna polska nazwa stacji

  Stan aktualności zdjęć i opisów na stronie - rok 2007     Obiekt położony na wysokości 406 m n.p.m. 

min 257 1.jpgSemafor wyjazdowy w kierunku Jindřichovic pod Smrkem podaje Sr3. To oczywiście atrapa (w tym miejscu nie jedyna) postawiona przez obecnych właścicieli stacji. Tor w stronę granicy nie istnieje przecież od ostatniej wojny. Zresztą od dawna nie ma tu już w ogóle żadnych torów...
min 257 2.jpgTory z odcinka Mirsk - Pobiedna zostały ostatecznie zwinięte w 1991 r, chociaż wcześniej przez 46 lat i tak nic tu nie jeździło. Mniej więcej od tej pory stacją rządzą artyści - ma tu swoją siedzibę Teatr Klinika Lalek - grupa teatralna o dość szerokim zakresie zainteresowań twórczych. Dzięki temu stacja znalazła swoje drugie przeznaczenie jako oaza sztuki i siedziba nieskrępowanego poczucia wolności - wręcz czegoś w rodzaju hippisowskiej komuny :))
Stacja od strony dawnych peronów.
min 257 3.jpgStacją od lat rządzą artyści, dzięki czemu panuje na niej wprost nieopisany bałagan. Nawet jeżeli jest to bałagan kreatywny to osobie postronnej i nie do końca zorientowanej w dzisiejszych realiach tego miejsca trochę trudno się z nim oswoić. Jednak nie codziennie jest się na dawnej stacji kolejowej zamienionej w teatr. No cóż - artystą się bywa a sztuka to rzecz ulotna...
Tablica nad dawną wiatą peronową błędnie informuje o tym że znajdujemy się na stacji Wolimierz (Volkersdorf). W rzeczywistości przystanek o tej nazwie znajdował się 1200 m stąd w kierunku Mirska. Obecnie nie ma już po nim żadnego śladu.
min 257 4.jpgOd strony podjazdu otoczenie i budynek stacji na szczęście nie wygląda już tak awangardowo...
min 257 5.jpgA to swoiste kuriozum 150 m od stacji. Pomimo faktu że po wojnie żaden pociąg już tu nie dojechał na dawnym przejeździe kolejowym drogi nr 358 z Leśnej do Czerniawy Zdroju do dziś stoi stalowy cokół południowej rogatki przejazdowej. Minęło tyle lat i nikt go nie zauważył, nie pociął i nie ukradł... To po prostu cud - pozostałość po rogatce powinna zostać wpisana do rejestru zabytków !
Widok na wschód - wyjazd w kierunku Mirska.
Linki zewnętrzne
  1. Stacja Pobiedna ❋  Baza Kolejowa Kolej.one.pl
  2. Stacja Pobiedna ❋  Koleje Dolnego Śląska
  3. Stacja Pobiedna ❋  Atlas Kolejowy Polski
Linki do informacji i zdjęć dotyczących granicznej linii Mirsk - Pobiedna - Jindřichovice pod Smrkem znajdują się na stronie stacji Mirsk.
Strona główna | Okolice Jeleniej Góry | Województwo Dolnośląskie | Alfabetyczny indeks stacji | Mapa serwisu | 257 |

Liczba gości na stronie Pobiedna od 30 stycznia 2008: 5096
Data i czas poprzedniego wejścia: 22 września 2020 / 08:48
Średnia wejść dziennie: 1.11

Wpis do bazy MySQL: 30 stycznia 2008
Ostatnia modyfikacja strony: 15 lutego 2015
2004 - 2020
© Paweł Niedomagała
All rights reserved.
Czas generowania strony: 0.008 sek