Sulejów
logo_dlz.gif f-pl.png

 Stan aktualności zdjęć i większości opisów na stronie - rok 2009   Obiekt położony na wysokości 172 m n.p.m. 

Dawne stacje Sulejów i Sulejów Pilica opisane są jako jeden obiekt.
Kolej wąskotorowa o prześwicie 750 mm.
min 309 1.jpgTrudno opisywać coś co już nie istnieje i co pamięta się jak przez mgłę z lat dziecinnych, ale spróbować można...

W tym miejscu tor kolejowy wchodził w obręb stacji w Sulejowie - stał tu nawet świetlny semafor wjazdowy. Widok od zachodu - wjazd od strony Piotrkowa Trybunalskiego Wąskotorowego.

min 309 2.jpgDawna równia stacyjna (częściowo ogrodzona) i budynek stacji - widok od strony zachodniej. Została się jeszcze krawędź peronowa (po prawej), natomiast tam gdzie kiedyś były tory (których już tu nie znajdziemy) jest w tej chwili podwórko. Budynek stacji dawno temu został zaadaptowany na cele mieszkaniowe.
min 309 3.jpgBudynek stacji - widok od ulicy Piotrkowskiej.
min 309 4.jpgPonownie budynek stacji - widok od strony wschodniej.
min 309 5.jpgUjęcie odwrotne - ciąg dalszy równi stacyjnej. W oddali widoczne ruiny dawnego pieca wapiennego Wiktor - takich pieców w okolicy było kiedyś więcej. Tutaj następowało rozdzielenie szlaku piotrkowskiej wąskotorówki: łagodnym łukiem na niskim nasypie odbijała w prawo bocznica (7 km długości) do kopalni kamienia wapiennego w Podkurnędzu, natomiast na wprost linia kolejowa biegła dzisiejszą ulicą Torową do odległego o kilometr przystanku końcowego Sulejów Pilica.
min 309 6.jpgWspomniana już ulica Torowa - w tym miejscu był kiedyś wjazd na stację Sulejów od strony przystanku Sulejów Pilica.
min 309 7.jpgRaz jeszcze ulica Torowa - za tym skrzyżowaniem na samym zakręcie kończył się tor kolejowy i właśnie tutaj znajdował się przystanek Sulejów Pilica. Ale tor nie kończył się tutaj zawsze - jest taki przedział czasu w dziejach piotrkowskiej wąskotorówki kiedy prowadziła ona dalej, na drugi brzeg Pilicy. O tej historii i o samej przeprawie mostowej przez Pilicę dokładniejszych informacji brak, ale przyczółek mostowy na lewym brzegu Pilicy jeszcze jest - sprawdziłem.
min 309 8.jpgSulejów - lewy brzeg Pilicy na przedłużeniu ulicy Torowej - prawdopodobnie tutaj rozpoczynała się wąskotorowa przeprawa przez tę rzekę.
Sulejów
mapa topograficzna
rok 1937
Archiwum Map Wojskowego Instytutu Geograficznego 1919 - 1939.
Linki zewnętrzne
  1. Stacja Sulejów ❋  Ogólnopolska Baza Kolejowa
  2. Stacja Sulejów ❋  Atlas Kolejowy Polski
Linki do informacji i zdjęć dotyczących Piotrkowskiej Kolei Wąskotorowej znajdują się na stronie stacji Piotrków Trybunalski Wąskotorowy.
Strona główna | Region Łódzki | Województwo Łódzkie | Alfabetyczny indeks stacji | Mapa serwisu | 309 |

Liczba gości na stronie Sulejów od 11 czerwca 2009: 5267
Data i czas poprzedniego wejścia: 18 marca 2024 / 21:02
Średnia wejść dziennie: 0.98

Wpis do bazy MySQL: 11 czerwca 2009
Ostatnia modyfikacja strony: 21 grudnia 2021
2004 - 2024
© Paweł Niedomagała
All rights reserved.
Czas generowania strony: 0.059 sek