Sobótka
Sb logo_tow.gif f-pl.png

Zobtenprzedwojenna niemiecka nazwa stacji

  Stan aktualności zdjęć i opisów na stronie - rok 2007     Obiekt położony na wysokości 172 m n.p.m. 

min 237 1.jpgLinię kolejową z Kobierzyc do Świdnicy możemy podziwiać jadąc samochodem DK nr 5 z Wrocławia do Świdnicy. Przez sporą część tej trasy tor kolejowy (obecnie coraz bardziej pozarastany zielskiem) towarzyszy nam po lewej stronie.
A tak linia ta wygląda na stacji w Sobótce. Jak widać - nie jest jeszcze zupełnie nieczynna. Widok na zachód - wyjazd w kierunku Świdnicy Przedmieścia.
min 237 2.jpgWiata peronowa - nawet nie zniszczona - przypomina o dawnym znaczeniu tej stacji. Znaczeniu nie tylko bardzo istotnym dla tutejszej lokalnej społeczności. Kiedyś był to przecież bardzo wygodny sposób na dojazd stąd do centrum Wrocławia. Jechałem tą linią dwa razy i doskonale pamiętam frekwencję. Uporczywa walka o utrzymanie pociągów pasażerskich pomiędzy Świdnicą Miastem a Kobierzycami i Wrocławiem Głównym trwała dość długo i zakończyła się w czerwcu 2000 r. finałem mimo wszystko niezbyt trudnym do przewidzenia.
Ale stacja ta miała także swoje znaczenie turystyczne. Sobótka to przecież miasteczko u podnóża Ślęży - piewszej góry zwiastującej Sudety.
min 237 3.jpgBudynek dworca to obecnie prywatne mieszkania. Pięterka jakoś funkcjonują, pomieszczenia parterowe (poczekalnia i magazyn) są zakratowane lub zabite przysłowiowymi dechami. Co za czasy...
min 237 4.jpgWyjazd w kierunku Kobierzyc. Po lewej stronie znajdują się zarośnięte trawą pozostałości drugiego peronu - po drugim torze pozostało tylko wspomnienie. Zaraz za stacją znajduje się przejazd kolejowy (kiedyś tuż przed nim stał kształtowy semafor wyjazdowy) a następnie linia wykonuje bardzo efektowny zakręt w lewo o prawie 180°.
Linki zewnętrzne
  1. Stacja Sobótka ❋  Baza Kolejowa Kolej.one.pl
  2. Stacja Sobótka ❋  Koleje Dolnego Śląska
  3. Stacja Sobótka ❋  Atlas Kolejowy Polski
Linki do informacji i zdjęć dotyczących linii Wrocław Główny - Kobierzyce - Świdnica Miasto znajdują się na stronie stacji Kobierzyce.
Strona główna | Okolice Wrocławia | Województwo Dolnośląskie | Alfabetyczny indeks stacji | Mapa serwisu | 237 |

Liczba gości na stronie Sobótka od 3 listopada 2007: 6356
Data i czas poprzedniego wejścia: 23 września 2020 / 04:29
Średnia wejść dziennie: 1.35

Wpis do bazy MySQL: 3 listopada 2007
Ostatnia modyfikacja strony: 25 stycznia 2015
2004 - 2020
© Paweł Niedomagała
All rights reserved.
Czas generowania strony: 0.006 sek