Mamonovo
logo_rzd.gif f-ru.png

Heiligenbeilprzedwojenna niemiecka nazwa stacji
Święta Siekierkahistoryczna polska nazwa miejscowości

 Stan aktualności zdjęć i opisów na stronie - rok 1993   Obiekt położony na wysokości 13 m n.p.m. 

Königlich Preußische Ostbahn czyli Królewska Pruska Kolej Wschodnia. Niegdyś słynna magistrala o długości ponad 700 km łącząca Berlin z Królewcem. Dziś boczna linia leżąca na terytorium trzech państw - odcinki w każdym z nich pełnią lokalne, podrzędne role. Pozostała legenda...
min 5 1.jpgPoczątek rosyjskiego odcinka Ostbahnu. Według powojennego kilometrażu tej linii od tego miejsca do Moskwy jest 1336 km.
Po lewej stronie spalinowy zespół trakcyjny D1, który przyjechał z Kaliningradu.
Mamonovo
mapa topograficzna
rok 1931
Archiwum Map Wojskowego Instytutu Geograficznego 1919 - 1939.
Linki zewnętrzne
  1. Stacja Mamonovo ❋  Baza Kolejowa Kolej.one.pl
  2. Stacja Mamonovo ❋  Atlas Kolejowy Polski
Linki do informacji i zdjęć dotyczących linii Braniewo - Kaliningrad (czyli wschodniego odcinka Ostbahnu) znajdują się na stronach stacji Braniewo i Kaliningrad.
Powyższe zdjęcie wykonałem dosłownie z ukrycia podczas odprawy granicznej w drodze powrotnej do Elbląga. To może nadmiar ostrożności, ale na stacjach granicznych Obwodu Kaliningradzkiego (Mamonovo, Bagrationovsk, Żelieznodorożnyj, Niestierov, Sovietsk) oraz na dworcu w Bałtijsku należy uważać - robienie zdjęć jest zabronione, a rosyjskie służby graniczne i wojsko żartować nie lubią i tylko czekają na pretekst. Nie należy się więc narażać na nieprzyjemności, a w takich sprawach Rosjanie potrafią być wyjątkowo dociekliwi.
Jeszcze kilka lat temu jadąc tu pociągiem od granicy z Polską chwilę po jej przekroczeniu (pociąg musiał przekopać się przez pas zaoranego piasku - typowy sowiecki patent) z prawej strony można było zobaczyć pozostałości stacji Mamonovo II ze stojącymi w krzakach rdzewiejącymi wagonami i parowozami. Była to pamiątka po strategicznych rezerwach transpotrowych ZSRR i wojskowym charakterze tego "przejścia granicznego" w czasach istnienia bloku wschodniego.
Strona główna | Warmia | Kaliningradskaja Obłast | Alfabetyczny indeks stacji | Mapa serwisu | 5 |

Liczba gości na stronie Mamonovo od 30 września 2006: 6957
Data i czas poprzedniego wejścia: 25 stycznia 2022 / 01:02
Średnia wejść dziennie: 1.25

Wpis do bazy MySQL: 28 lutego 2006
Ostatnia modyfikacja strony: 21 grudnia 2021
2004 - 2022
© Paweł Niedomagała
All rights reserved.
Czas generowania strony: 0.027 sek