Bertsdorf

 Stan aktualności zdjęć i większości opisów na stronie - rok 2012   Obiekt położony na wysokości 336 m n.p.m. 

Kolej wąskotorowa o prześwicie 750 mm.
min 81 1.jpgOdsłona 1 - lipiec 1996.

6 lat po zjednoczeniu Niemiec kolejka Zittauer Schmalspurbahn funkcjonowała jeszcze w strukturze DB AG. Co prawda degradacja techniczna została zahamowana, ale lata zastoju z czasów NRD w jej otoczeniu były jeszcze bardzo widoczne.
Jak to na stacji węzłowej, nieraz można tu zobaczyć manewry wąskotorowych parowozów.
Widok od północy - od strony Zittau.
min 81 2.jpgOdsłona 2 - sierpień 2012.

16 lat później zmieniło się tu prawie wszystko - nawet układ torowy i napędy zwrotnicowe. Ale nie tylko. Trzeba przyznać że jest tu teraz po prostu bardziej estetycznie.
To na tej stacji następuje rozdzielenie szlaku z Zittau - w lewo w kierunku Kurort Oybin i w prawo w kierunku Kurort Jonsdorf.
min 81 3.jpgOko w oko z parowozem 99 731 pociągu do Kurort Jonsdorf. Przesiadka części turystów z pociągu relacji Zittau - Kurort Oybin już się odbyła, teraz pora na robienie pamiątkowych zdjęć. Pstrykają je prawie wszyscy...
min 81 4.jpg...a można ich tu (oraz na całej sieci Zittauer Schmalspurbahn) zrobić dosłownie setki. Na sąsiednim torze pociąg do Kurort Oybin.
min 81 5.jpgWszystkie stacyjki żytawskiej wąskotorówki przypominają duże i odpicowane na wysoki połysk makiety - są czyste, zadbane i starannie odnowione.
min 81 6.jpgNastawnia "B1" w rozwidleniu szlaków do Jonsdorf i Oybin. Wbrew pozorom - nie ma tu zbyt dużej ilości urządzeń SRK. Semafory - oczywiście kształtowe znajdują się tylko na trzech wjazdach na stację.
min 81 7.jpgJest 13:31 - pociąg do Kurort Jonsdorf rusza w drogę. Czeka go długa, stroma i mozolna wspinaczka pod górkę. Odcinek ten jest bardziej stromy - około 30 ‰ nachylenia niż odcinek sąsiedni prowadzący do Kurort Oybin.
min 81 8.jpgGdzieś pomiędzy Bertsdorf a Oybin.
min 81 9.jpgKilka godzin później pora wracać do Zittau. Po lewej budynek stacji. Przyznaję że maszynista czekał z odjazdem na mnie :)

Pod daszkiem na przejściu pomiędzy peronami stoi Gruby Zawiadowca, a Tomek i przyjaciele kręcą się po okolicznych, górskich szlakach :))
Linki do informacji i zdjęć dotyczących kolejki Zittauer Schmalspurbahn znajdują się na stronie stacji Zittau.
ROZKŁAD JAZDY

Bertsdorf

tablica odjazdów
tablica przyjazdów

Strona główna | Okolice Zgorzelca | Land Sachsen | Alfabetyczny indeks stacji | Mapa serwisu | 81 |

Liczba gości na stronie Bertsdorf od 30 września 2006: 5548
Data i czas poprzedniego wejścia: 18 lipca 2024 / 01:18
Średnia wejść dziennie: 0.86

Wpis do bazy MySQL: 8 marca 2006
Ostatnia modyfikacja strony: 8 kwietnia 2021
2004 - 2024
© Paweł Niedomagała
All rights reserved.
Czas generowania strony: 0.017 sek