Zebrzydowice
Zeb

 Zebrzydowice - stacja oddana do użytku w roku 1877  ❋  KFNB - k.k. privilegierte Kaiser Ferdinands Nordbahn / C.K. Uprzywilejowana Kolej Północna Cesarza Ferdynanda

 Stan aktualności zdjęć i większości opisów na stronie - rok 2017   Obiekt położony na wysokości 243 m n.p.m. 

min 615 1.jpgNasze zasadnicze na południowej granicy, kolejowe okno na świat - stacja w Zebrzydowicach nie sprawia oszałamiającego wrażenia. Ani teraz, ani w czasach demokracji ludowej gdy granicę z byłą Czechosłowacją przekraczało - paradoksalnie - o wiele więcej pociągów pasażerskich niż dziś. Nijaki, godny PRL-u budynek i podobne, utrzymane w stylu epoki otoczenie. Do tego 3 perony pozbawione wiat (ale przed epoką strefy Schengen szalał tu głównie WOP a oni byli odporni na czynniki atmosferyczne) i przejście podziemne.
min 615 2.jpgWidok na wschód z peronu 3. Wyjazdy w stronę Chybia (za stacją w lewo) oraz Cieszyna (za stacją w prawo). Na wprost nastawnia wykonawcza "Zeb1".
min 615 3.jpgUjęcie z peronu 1 w tym samym kierunku. Kiedyś stąd odjeżdżały lokalne pociągi w stronę Cieszyna i Bielska Białej Głównej. Obecnie wygląda na lekko nie używany.
min 615 4.jpgSpojrzenie na wschodni, towarowy skraj stacji. W roli głównej kolejna nastawnia wykonawcza - "Zeb2". Dalej przedwojenne osiedle kolejowe położone wzdłuż ul. Jana Kochanowskiego pamiętające początki węzła w Zebrzydowicach tworzonego w Odrodzonej Rzeczpospolitej (to wówszas wybudowano linie do Cieszyna i Jastrzębia Zdroju).
min 615 5.jpgSpojrzenie na zachód z peronu 2. Jest to wyjazd w stronę granicy z Czechami i stacji Petrovice u Karviné. Do roku 2004 w tym samym kierunku wychodziła wybudowana w dwudziestoleciu międzywojennym linia do Jastrzębia Zdroju (i dalej do Wodzisławia Śląskiego). Linia była zelektryfikowana, prowadziła miasta liczącego ponad 80 tys. mieszkańców oraz do centrum Rybnickiego Okręgu Węglowego. Nie przeszkodziło jednak ówczesnym liderom PKP na likwidację przewozów pasażerskich na tej trasie w roku 1997 oraz jej późniejszy demontaż. Rządziła wówczas koalicja SLD - PSL. To tak dla przypomnienia faktów.
min 615 6.jpgSpojrzenie na potężną grupę towarową - jak na stację graniczną przystało. Jest tu kilkadziesiąt torów, kiedyś funkcjonowała tutaj górka rozrządowa i parowozownia. Na pierwszym planie widać zaparkowane cztery elektrowozy w barwach PKP Cargo.
min 615 7.jpgJest 15:40. Na stację wjeżdża opóźniony o ponad pół godziny EC "Sobieski" z Gdyni Głównej do Wiednia Hauptbahnhof. Pociąg prowadzi elektrowóz EP 09 - 021 (PKP IC Zakład Centralny w Warszawie). Dojedzie on z "Sobieskim" aż do stacji Bohumín.
Sieciowy Rozkład Jazdy PKP
1966/67
tabela nr 148: Moszczenica Śląska - Zebrzydowice - Cieszyn - Český Těšín.
Linki zewnętrzne
  1. Stacja Zebrzydowice ❋  Ogólnopolska Baza Kolejowa
  2. Stacja Zebrzydowice ❋  Baza Danych Kolejowych
  3. Stacja Zebrzydowice ❋  Atlas Kolejowy Polski
  4. Stacja Zebrzydowice ❋  Koleje Śląska Cieszyńskiego
Lata likwidacji pasażerskiej komunikacji kolejowej na liniach wychodzących ze stacji ZEBRZYDOWICE
1997 ---> JASTRZĘBIE ZDRÓJ MOSZCZENICA
ROZKŁAD JAZDY

Zebrzydowice

tablica odjazdów
tablica przyjazdów

Strona główna | Okolice Cieszyna i Zaolzie | Województwo Śląskie | Alfabetyczny indeks stacji | Mapa serwisu | 615 |

Liczba gości na stronie Zebrzydowice od 24 lipca 2021: 1370
Data i czas poprzedniego wejścia: 21 czerwca 2024 / 01:58
Średnia wejść dziennie: 1.29

Wpis do bazy MySQL: 24 lipca 2021
Ostatnia modyfikacja strony: 8 sierpnia 2023
2004 - 2024
© Paweł Niedomagała
All rights reserved.
Czas generowania strony: 0.015 sek