Poddębice
Po     MIASTO POWIATOWE WYKLUCZONE KOMUNIKACYJNIE logo_tow.gif f-pl.png

  Stan aktualności zdjęć i opisów na stronie - rok 2008     Obiekt położony na wysokości 130 m n.p.m. 

Największa kolejowa inwestycja II Rzeczpospolitej - Magistrala Węglowa ze Śląska przez Tarnowskie Góry, Karsznice, Inowrocław, Bydgoszcz i Kościerzynę do Gdyni. Duma i legenda polskiego kolejnictwa. Tak wygląda dziś - jest to seria zdjęć po latach...
min 206 1.jpgWidok na zabudowania stacyjne od strony peronów. Projekt architektoniczny typowy dla polskiego budownictwa kolejowego dwudziestolecia międzywojennego. Na łódzkim odcinku Magistrali Węglowej identyczne budynki znajdują się także na kilku innych stacjach - m. in. w Dąbiu nad Nerem, Kraskach, Otoku i Szadku.
Tak jak wiele podobnych stacji na Magistrali Węglowej także i ta położona jest daleko od centrum miasta.
min 206 2.jpgWidok na południe - wyjazd w kierunku Zduńskiej Woli Karsznic.
min 206 3.jpgWidok na północ - wyjazd w kierunku Inowrocławia.
min 206 4.jpgEN 57 wjeżdżający na stację to wieczorny pociąg relacji Inowrocław - Zduńska Wola. Obecnie przez Poddębice przejeżdżają cztery pary takich pociągów, a dwa z nich mają trasę trochę dłuższą - jadą aż z Torunia Głównego.
min 206 5.jpgRok 2008 był przedostatnim z działającą jeszcze na Magistrali Węglowej komunikacją pasażerską pomiędzy Zduńską Wolą a Inowrocławiem.
min 206 6.jpgA na parkingu przed stacją końcowy etap socjalistycznej motoryzacji - nawet trochę spóźniony. Że też akurat takie trzy brzdące się tu zjechały... Widoczek niewątpliwie wart ocalenia dla przyszłych pokoleń :)
Linki zewnętrzne
  1. Stacja Poddębice ❋  Baza Kolejowa Kolej.one.pl
  2. Stacja Poddębice ❋  Baza Danych Kolejowych
  3. Stacja Poddębice ❋  Atlas Kolejowy Polski
Linki do informacji i zdjęć dotyczących środkowego odcinka Magistrali Węglowej znajdują się na stronach stacji Zduńska Wola Karsznice i Dąbie nad Nerem.
Pociągi pasażerskie (ostatnie dwie pary) na odcinku Zduńska Wola - Poddębice - Kraski kursowały do 12 grudnia 2009 r. Natomiast w rozkładzie jazdy na rok 2011 na trasie Zduńska Wola Karsznice - Inowrocław pojawił się sezonowy pociąg IR z Katowic do Gdyni Głównej.
Strona główna | Region Łódzki | Województwo Łódzkie | Alfabetyczny indeks stacji | Mapa serwisu | 206 |

Liczba gości na stronie Poddębice od 7 listopada 2006: 6455
Data i czas poprzedniego wejścia: 11 kwietnia 2021 / 10:32
Średnia wejść dziennie: 1.23

Wpis do bazy MySQL: 7 listopada 2006
Ostatnia modyfikacja strony: 15 września 2015
2004 - 2021
© Paweł Niedomagała
All rights reserved.
Czas generowania strony: 0.014 sek