Nałęczów
Nw

 Oddano do użytku w roku 1877  ❋  PŽD - Priwislinskaja Železnaja Doroga / Kolej Nadwiślańska

 Stan aktualności zdjęć i większości opisów na stronie - rok 2024  Wysokość n.p.m. 219 m 

Strona zawiera także opis stacji Nałęczów Wąskotorowy.
min 839 1.jpgNa ten pociąg już nie zdążymy. Z toru 1 na ostatnią prostą wyrusza IC 62101 "Bolko" relacji Wrocław Główny - Lublin. Do mety pozostało 20 minut jazdy. W roli głównej dwie "Edyty" czyli podwójny zestaw ED 74 - 002 i ED 74 - 011.
min 839 2.jpgUjęcie w kierunku wschodnim z peronu 1 - wyjazd do Lublina.
min 839 3.jpgBudynek dworca widziany z peronu 1 od strony wschodniej.
min 839 4.jpgPeron 1 - ujęcie w kierunku zachodnim. Po lewej wejście na wąskotorową część dworca. Niebawem sobie to miejsce obejrzymy.
min 839 5.jpgJak wyżej - ujęcie w kierunku zachodnim z peronu 1. Po prawej (jak nietrudno się domyślić) peron 2 - więcej ich tu nie ma.
min 839 6.jpgOgólne spojrzenie na pasażerską część stacji od strony zachodniej z peronu 1.
min 839 7.jpgBudynek dworca widziany z peronu 1 od strony zachodniej.
min 839 8.jpgJakiś czas później - korzystając z nowo wybudowanego przejścia podziemnego - przenosimy się na peron 2. Ujęcie w kierunku wschodnim - wyjazd do Lublina.
min 839 9.jpgOgólne spojrzenie na stację od strony wschodniej z peronu 2.
min 839 10.jpgBudynek dworca widziany z peronu 2 od strony wschodniej. Obecny murowany obiekt pochodzi z roku 1925, a jego styl to połączenie charakterystycznego dla dwudziestolecia międzywojennego stylu dworkowego z elementami renesansu lubelskiego. To był taki ?
min 839 11.jpgUjęcie z peronu 2 w kierunku zachodnim.
min 839 12.jpgJak wyżej - ujęcie w kierunku zachodnim z peronu 2 - wyjazd do Puław i Dęblina.
min 839 13.jpgOgólne spojrzenie na stację od strony zachodniej z peronu 2.
min 839 14.jpgBudynek dworca widziany z peronu 2 od strony zachodniej.
Linki zewnętrzne
  1. Stacja Nałęczów ❋  Ogólnopolska Baza Kolejowa
  2. Stacja Nałęczów ❋  Baza Danych Kolejowych
  3. Stacja Nałęczów ❋  Atlas Kolejowy Polski

Nałęczów Wąskotorowy

Kolej wąskotorowa o prześwicie 750 mm.
Punkt szczytowy zachwytów nad normalnotorową, sterylnie odpicowaną, "dużą" częścią dworca w Nałęczowie mamy już za sobą i trzeba przyznać że całość wygląda całkiem atrakcyjnie chociaż do centrum uzdrowiska mamy 4 km i po to żeby się tam dostać potrzebna jest dorożka lub przynajmniej taksówka. Teraz pora na wąskotorową część stacji czyli punkt początkowy (dosłownie) Nadwiślańskiej (alias Nałęczowskiej) Kolei Dojazdowej.
Rozjazd na pierwszym planie to jeden z trzech wierzchołków trójkąta nawrotnego. Dawny peron pasażerski Nadwiślańskiej KD znajduje się przy torze na wprost.
Ujęcie od strony zachodniej - koniec wąskiego toru w Nałęczowie, dalej budynek dworca. Uściślając informacje dotyczące komunikacji lokalnej - nałęczowska wąskotorówka nie prowadzi do uzdrowiska i nie taka była i nie jest (obecnie) jej rola. Punktem położonym najbliżej centrum Nałęczowa pozostaje "magistralny" dworzec kolejowy na którym jesteśmy lub miejscowość Wąwolnica.
Chatka po prawej to całkowicie odnowiony magazyn stacyjny (dzisiejsza funkcja budynku jest zapewne zupełnie inna) z rampą czołowo - boczną do której dochodziły tory "normalny" i "wąski". W ogóle torów o rozstawie 750 mm było tu kiedyś o wiele więcej.
Dawny peron wąskotorowy. Stojąca na nim tablica informuje o ochronie i wykorzystaniu zasobów materialnego dziedzictwa kulturowego Nadwiślańskiej Kolejki Wąskotorowej. Brzmi dumnie. Wynika z niej także to że modernizację wąskotorówki będziemy zawdzięczać UE i płynącym stamtąd funduszom europejskim. To taki typowy, czołobitny ton mający pokrycie w rzeczywistości w sposób bardzo naciągany. Na razie fakty są takie że kolejka na odcinku Nałęczów - Karczmiska nie jeździ od roku 2007. Miało się to zmienić po roku 2017, jednak na wielokrotnie powtarzanych obietnicach się skończyło. Mijają lata a pociągów wąskotorowych w Nałęczowie jak nie było tak nie ma.
Spojrzenie z części wąskotorowej stacji na perony magistralne. Na "boczek" czyli na tor 3 powolutku wtacza się skład towarowy ciągnięty przez podwójny elektrowóz ET 41 - 108 (PKP Cargo Zakład Wschodni w Lublinie). Najwyraźniej coś szybszego będzie go tu wyprzedzać.
Mamy tu jeszcze w zaroślach coś takiego: dawna nastawnia stacji wąskotorowej (lub coś podobnego). Stan jak widać - nie najlepszy. Ale PKP PLK to brzmi dumnie. Zakaz wjazdu i morda w kubeł !
Na koniec budynek dworca od strony podjazdu. Wypada przypomnieć raz jeszcze: do centrum kurortu mamy 4 km i po to żeby się tam dostać potrzebna jest taksówka. Jedziemy do wód i walizka na kółkach nie wystarczy :/
Sieciowy Rozkład Jazdy PKP
1966/67
a) tabela nr 550a: Nałęczów Wąskotorowy - Rozalin - Opole Wąskotorowe / Poniatowa.
Linki zewnętrzne
  1. Stacja Nałęczów Wąskotorowy ❋  Ogólnopolska Baza Kolejowa
  2. Nałęczowska Kolej Dojazdowa ❋ Klimaty Wąskotorowe
  3. Nałęczowska Kolej Dojazdowa ❋ Koleje Wąskotorowe w Polsce
Strona główna | Region Lubelski | Województwo Lubelskie | Alfabetyczny indeks stacji | Mapa serwisu | 839 |

Liczba gości na stronie Nałęczów od 8 maja 2025: 4
Data i czas poprzedniego wejścia: 9 maja 2025 / 06:54
Średnia wejść dziennie: 2

Wpis do bazy MySQL: 8 maja 2025
Ostatnia modyfikacja strony: 8 maja 2025
2004 - 2025
© Paweł Niedomagała
All rights reserved.
Czas generowania strony: 0.04 sek