Wadowice
Wd logo_pkp.gif f-pl.png

 Wadowice - stacja oddana do użytku w roku 1888  ❋  SGS - Schlesischen und Galizischen Städtebahnlinie / Kolej Miast Śląskich i Galicyjskich

 Stan aktualności zdjęć i większości opisów na stronie - rok 2009   Obiekt położony na wysokości 259 m n.p.m. 

min 391 1.jpgTakiego dworca - pięknie odnowionego i zadbanego może pozazdrościć Wadowicom niejedno o wiele większe miasto. Ale przecież wiadomo dlaczego tutejsza stacja tak wygląda - to tutaj przyjeżdżają pielgrzymi i turyści do rodzinnego miasta Ojca Świętego Jana Pawła II. Są tylko dwa niepokojące szczegóły o których później...
min 391 2.jpgWidok na północny zachód - wyjazdy stronę Bielska Białej przez Andrychów i Kęty (linia ta okrąża miasto od strony północnej) oraz do Trzebini.
min 391 3.jpgmap_1_wa.jpg
min 391 4.jpg
2 zdjęcia powyżej:
---> górne - budynek stacji - widok od strony północnej. Przed remontem stacji i modernizacją układu torowego (rok 2007) po prawej stronie był jeszcze jeden, ślepo kończący się tor. Budowa przejścia podziemnego spowodowała jego likwidację.
---> dolne - widok na południowy wschód w stronę Beskidu Małego. Wyjazd w stronę Kalwarii Zebrzydowskiej Lanckorony (za stacją przez most na Skawie lekko w lewo). Ponadto jeszcze pod koniec lat 80-tych istniał drugi wyjazd w tym kierunku do stacji Skawce. Odcinek Wadowice - Skawce został zlikwidowany w latach 1988 - 92 z powodu budowy zapory wodnej w Świnnej Porębie na rzece Skawie. Inwestycja ta do dziś (rok 2009) nie została ukończona.

Mapa przedstawia powolną ale konsekwentną likwidację węzła kolejowego w Wadowicach.
●●● linie istniejące i czynne w ruchu pasażerskim oraz towarowym czyli odcinki Wadowice - Bielsko Biała i Wadowice - Kalwaria Zebrzydowska Lanckorona.
●●● zdemontowany w roku 1988 z powodu podanego powyżej odcinek do stacji Skawce.
●●● istniejąca ale praktycznie nieczynna od roku 2002 i pozbawiona sieci trakcyjnej od roku 2003 linia do Spytkowic i dalej do Trzebini.
min 391 5.jpgNa stację wjeżdża pociąg osobowy (jednostka EN 57 - 855) z Krakowa Głównego do Bielska Białej Głównej. Pociąg ten odjedzie stąd o 15:08.
Wadowice
mapa topograficzna
rok 1934
Archiwum Map Wojskowego Instytutu Geograficznego 1919 - 1939.
Sieciowy Rozkład Jazdy PKP
1988/89
tabela nr 138: Wadowice - Bolęcin - Chrzanów / Trzebinia Siersza.
Sieciowy Rozkład Jazdy PKP
1988/89
tabela nr 139: Kalwaria Zebrzydowska Lanckorona - Wadowice - Bielsko Biała Główna.
Linki zewnętrzne
  1. Stacja Wadowice ❋  Ogólnopolska Baza Kolejowa
  2. Stacja Wadowice ❋  Baza Danych Kolejowych
  3. Stacja Wadowice ❋  Atlas Kolejowy Polski
  4. Stacja Wadowice ❋  Galerie Fotograficzne Jerzego Granowskiego
  5. Osiołkiem po Galicji Zachodniej, 12-V-2007 ❋  Kolejowa Strona MK z Podkarpacia
Pierwszy niepokojący szczegół: Wadowice były jeszcze w latach 80-tych ruchliwą, węzłową stacją z której można było wyjechać w czterech kierunkach. Stagnacja rozpoczęła się w 1988 r. wraz z rozbiórką odcinka Wadowice - Skawce wykorzystywanego nawet w ruchu dalekobieżnym (kilka pociągów z północy Polski do Zakopanego). Ale jeszcze kilka lat temu oprócz nocnego pociągu pospiesznego relacji Zakopane - Wrocław Główny - Szczecin Główny (który trafił tu po wyrzuceniu go z linii Sucha Beskidzka - Żywiec) pojawiał się tutaj drugi nocny pośpiech Zakopane - Łódź Fabryczna. Pociąg ten jechał dalej trasą do Trzebini. Dzisiaj odcinek Wadowice - Spytkowice wykorzystywany jest już tylko w ruchu towarowym (pociągi pasażerskie nie jeżdżą tędy od roku 2002) a z odcinka Spytkowice - Trzebinia zdjęto już sieć trakcyjną i jest on w kilku miejscach nieprzejezdny.
Lata likwidacji pasażerskiej komunikacji kolejowej na liniach wychodzących ze stacji WADOWICE
1987 ---> SKAWCE
2002 ---> SPYTKOWICE
Drugi niepokojący szczegół: Niestety - pasażerska komunikacja kolejowa wokół Wadowic chyli się ku upadkowi. Oprócz wspomnianych już wcześniej nieczynnych lub zlikwidowanych linii wychodzących z tego węzła przez jakiś czas nie funkcjonował także odcinek do stacji Kalwaria Zebrzydowska Lanckorona. Okazją do powrotu Wadowic na kolejową mapę Polski miało być pojawienie się tutaj Pociągu Papieskiego - specjalnie przygotowanego przez nowosądecki NEWAG (dawne ZNTK Nowy Sącz) zespołu trakcyjnego EN 61 jeżdżącego tu od czerwca 2006 r. z Krakowa Głównego. To dzięki tej inicjatywie gruntownie odnowiono wadowicką stację i zmodernizowano linię do Kalwarii Zebrzydowskiej.
Mam jednak wrażenie że oferta Pociągu Papieskiego chyba uległa wyczerpaniu. Korzysta z niego coraz mniej pielgrzymów. W ogóle na tutejszym dworcu jest przeraźliwie pusto. Brak całościowych i atrakcyjnych dla pasażerów rozwiązań w sprawie kolei pomiędzy Kalwarią Zebrzydowską a Bielskiem Białą (na razie górą są tu busiarze) może spowodować że niebawem elegancki dworzec w Wadowicach będzie można zamknąć lub wynająć do innych celów.
min 391 6.jpg Semaforek krajoznawczy.

Wadowice - ulica Kościelna 7. To tutaj 18 maja 1920 r. urodził się Karol Józef Wojtyła - przyszły papież Jan Paweł II. Z dworca kolejowego uliczkami Wadowic jest tutaj około kilometra.
"Pociąg papieski" - linki zewnętrzne
  1. Poświęcenie Pociągu papieskiego - Kraków Łagiewniki, 27-V-2006  ❋  Mundkowa Galeria Kolejowa
  2. Pociąg papieski - Wadowice i Kalwaria Zebrzydowska, 10-VI-2006  ❋  Mundkowa Galeria Kolejowa
Jeżeli kursowanie Pociągu papieskiego na trasie do Wadowic zaczyna mijać się z celem, to EN 61 w papieskich barwach powinien zacząć jeździć jako pociąg pospieszny na najbardziej eksponowanej w tych stronach linii Kraków - Zakopane. Tatry to przecież także ulubione góry Ojca Świętego Jana Pawła II. Na niej "papieski" EN 61 równie mocno przywoływać będzie do pamięci Jego osobę...
ROZKŁAD JAZDY

Wadowice

tablica odjazdów
tablica przyjazdów

Strona główna | Małopolska | Województwo Małopolskie | Alfabetyczny indeks stacji | Mapa serwisu | 391 |

Liczba gości na stronie Wadowice od 12 października 2009: 7860
Data i czas poprzedniego wejścia: 18 marca 2024 / 14:58
Średnia wejść dziennie: 1.5

Wpis do bazy MySQL: 12 października 2009
Ostatnia modyfikacja strony: 6 czerwca 2022
2004 - 2024
© Paweł Niedomagała
All rights reserved.
Czas generowania strony: 0.022 sek