Jeseník
logo_cd.gif f-cz.png

Gräfenbergprzedwojenna niemiecka nazwa stacji
(Sudetenland - terytorium włączone do Rzeszy Niemieckiej w październiku 1938 roku)

  Stan aktualności zdjęć i opisów na stronie - rok 2002     Obiekt położony na wysokości 432 m n.p.m. 

min 48 1.jpgTo tylko pozorny spokój. Jak przystało na jedno z najsłynniejszych czeskich uzdrowisk można stąd dojechać praktycznie do każdego zakątka tego kraju - m. in. do Pragi, Ostravy i Brna.
Widok w kierunku wyjazdu do Mikulovic.
Jakiś czas temu Czesi zaproponowali uruchomienie bezpośredniego połączenia Jeseník - Głuchołazy - Nysa - Opole obsługiwanego spalinowymi zespołami trakcyjnymi. Umożliwiło by to wreszcie normalny dojazd do Jesenika - dotarcie tam ze Śląska Opolskiego lub Kotliny Kłodzkiej metodą inną niż prywatny samochód jest praktycznie niewykonalne. Ponadto spowodowałoby otwarcie kolejowego przejścia granicznego na stacji Głuchołazy - dotychczasowe postępowanie polskiej Straży Granicznej oraz PKP w tej sprawie pachnie czystą, bezinteresowną złośliwością. Przypomnę - przez tę stację przejeżdżają czeskie pociągi tranzytowe z Jesenika w kierunku stacji Křnov. W Głuchołazach muszą się zatrzymać, ponieważ następuje tu zmiana kierunku jazdy. Ale wsiadać i wysiadać z nich nie można i sądzę, że jest to ewenement na skalę całej Unii Europejskiej.
Nie wiem jak potoczą się losy tego projektu, bo póki co pociągi z Polski do Jesenika nie jeżdżą, za to linia z Nysy do Głuchołaz jest przewidziana przez PKP do likwidacji. Bez komentarza...
Od 10 grudnia 2006 r. czeskie tranzytowe pociągi pasażerskie przejeżdżające przez Głuchołazy nareszcie są dostępne dla polskich podróżnych. Po kilkudziesięciu latach politycznej i organizacyjnej niemocy kolejowe przejście graniczne na tej stacji zostało otwarte !
Linki zewnętrzne
  1. Stacja Jeseník ❋  Atlas Kolejowy Polski
  2. Linia Głuchołazy (Ziegenhals) - Mikulovice (Niklasdorf) ❋ Strona Kolejowa Wojtka Michalskiego
  3. Tranzytem przez stację w Głuchołazach, czyli krótka historia linii Hanušovice - Jeseník - Křnov ❋ Strona Kolejowa Wojtka Michalskiego
Linki do informacji i zdjęć dotyczących linii Šumperk - Hanušovice - Jeseník - Głuchołazy - Křnov znajdują się na stronie stacji Hanušovice.
ROZKŁAD JAZDY

Jeseník

tablica odjazdów
tablica przyjazdów

Strona główna | Okolice Nysy | Olomoucký Kraj | Alfabetyczny indeks stacji | Mapa serwisu | 48 |

Liczba gości na stronie Jeseník od 30 września 2006: 6031
Data i czas poprzedniego wejścia: 17 czerwca 2018 / 01:56
Średnia wejść dziennie: 1.41

Wpis do bazy MySQL: 6 marca 2006
Ostatnia modyfikacja strony: 23 maja 2018
2004 - 2018
© Paweł Niedomagała
All rights reserved.
Czas generowania strony: 0.042 sek