Łeba
Łb logo_dls.gif f-pl.png

Lebaprzedwojenna niemiecka nazwa stacji
Łebnopierwsza powojenna polska nazwa stacji

  Stan aktualności zdjęć i opisów na stronie - rok 2005     Obiekt położony na wysokości 1 m n.p.m. 

min 88 1.jpgPrzez wiele lat "flagowym" pociągiem tutaj dojeżdżającym był pospieszny z Bielska Białej Głównej. Obecnie stacja ma status przystanku osobowego i tylko w sezonie letnim zaczyna się większy ruch. Może na tyle duży, że linia do Łeby nie zostanie zlikwidowana, chociaż jej przyszłość od wielu lat stoi pod wielkim znakiem zapytania.
Widok od północy w stronę wyjazdu do Lęborka.
min 88 2.jpgBudynki dworcowe od strony zlikwidowanego toru nr 3 - został się po nim tylko rozjazd przy południowym wjeździe na stację.
min 88 3.jpgKoniec toru w Łebie. Dawniej była to bocznica prowadząca w kierunku portu rybackiego. Obecnie za przejazdem (ul. Sienkiewicza) zaczynają się wczasy wagonowe.
min 88 4.jpg"Nierentowna" linia kolejowa zagrożona likwidacją - właśnie podstawił się pociąg pospieszny do Katowic (przyjechał "na pusto" z Lęborka) i frekwencję będzie miał sporą. Obecnie nie jest to jedyne dalekobieżne połączenie z Łeby. Odjeżdżają stąd także pociągi do Wrocławia Głównego i Warszawy Zachodniej.
min 88 5.jpgPospieszny do Katowic przez Łódź Kaliską gotowy do odjazdu. 7 wagonów, w tym jeden klasy 1 i jeden kolonijny. Tłoku być może nie ma, ale nie można powiedzieć że skład jest pusty. Godzina 20:15 - pociąg ten do Łodzi dojedzie o 5:00, a do Katowic o 8:52.
Jak widać - tor bocznicowy od strony parkingu też został zwinięty.
Linki zewnętrzne
  1. Stacja Łeba ❋  Baza Kolejowa Kolej.one.pl
  2. Stacja Łeba ❋  Baza Danych Kolejowych
  3. Stacja Łeba ❋  Atlas Kolejowy Polski
  4. Strecken Lębork (Lauenburg) - Łeba (Leba) ❋  Eisenbahnen in Pommern
Linki do informacji i zdjęć dotyczących linii Pruszcz Gdański - Kartuzy - Lębork - Łeba znajdują się na stronie stacji Kartuzy.
W rozkładzie jazdy na rok 2008 pociągi pasażerskie z Lęborka do Łeby (7 lokalnych i 2 dalekobieżne) mają kursować tylko w okresie wakacji - od końca czerwca do końca sierpnia, czyli przez całe 2 (słownie - dwa) miesiące. Innymi słowy linia Lębork - Łeba stała się linią z sezonowym ruchem pasażerskim, jako że pociągu towarowego raczej się już na niej nie uświadczy. Jak rozumiem, przez pozostały czas odcinek z Lęborka do Łeby będzie leżał odłogiem (bo nie sądzę by przynajmniej raz w tygodniu był kontrolowany przez drezynę inspekcyjną) poddając się działaniu przyrody, czynników atmosferycznych i wandali, a mam na myśli nie tylko torowiska, ale też wszystkie budynki stacyjne tej linii.
Scenariusz przećwiczony dziesiątki (jeżeli nie setki) razy przez PKP, czyli sztuczne wygaszanie ruchu lokalnego na niechcianej linii został wdrożony także i tutaj. Za pół roku okaże się, że techniczne przygotowanie linii do ruchu po miesiącach zastoju (wycięcie krzaków, udrożnienie przejazdów) jest zbyt drogie i czasochłonne i że z linii tej PKP rezygnuje. Znamy to doskonale...
Strona główna | Pomorze Gdańskie | Województwo Pomorskie | Alfabetyczny indeks stacji | Mapa serwisu | 88 |

Liczba gości na stronie Łeba od 30 września 2006: 13711
Data i czas poprzedniego wejścia: 18 sierpnia 2018 / 22:28
Średnia wejść dziennie: 3.16

Wpis do bazy MySQL: 19 marca 2006
Ostatnia modyfikacja strony: 16 sierpnia 2015
2004 - 2018
© Paweł Niedomagała
All rights reserved.
Czas generowania strony: 0.006 sek