Stegna Gdańska

SteegenFreie Stadt Danzig - terytorium wyłączone z Niemiec w listopadzie 1920 roku postanowieniem Traktatu Wersalskiego - przedwojenna niemiecka nazwa stacji

 Obiekt oddany do użytku w roku 1905  ❋  WKAG - Westpreußische Kleinbahnen AG / Żuławska Kolej Dojazdowa

 Stan aktualności zdjęć i większości opisów na stronie - rok 2011   Obiekt położony na wysokości 3 m n.p.m. 

Kolej wąskotorowa o prześwicie 750 mm.
min 495 1.jpgRozkładowy pociąg ze Sztutowa do Prawego Brzegu Wisły zameldował się na północnym boku trójkątnej stacji w Stegnie. Z przodu spalinowóz Lxd2 - 294.
min 495 2.jpgTen sam pociąg (zestawienie z dwoma "letniakami" w środku: Bxhpi + Btxhpi + Btxhpi + Bxhpi) widziany z drugiego końca. Tor w prawo nie jest używany do mijania się pociągów - kiedyś była na nim waga wagonowa. Ona jest w tym miejscu chyba nadal, tylko strach po niej przejechać.
min 495 3.jpgPociąg w kierunku Mikoszewa rusza o 14:40. Do końca trasy nad Wisłą ma jeszcze 40 minut jazdy, ale wakacyjni pasażerowie wcale się tym nie przejmują :)
min 495 4.jpgPonownie północny bok układu torowego w Stegnie - wyjazd w kierunku Sztutowa. W wakacyjnym ruchu turystycznym (a innego przecież tutaj nie ma) jest to najbardziej uczęszczany fragment tutejszej stacji. Po prawej peron, po lewej wspomniana już wyżej nieczynna waga wagonowa.
min 495 5.jpgPodobne ujęcie - rozjazdy od strony wjazdu z Mikoszewa. Tor skręcający w prawo to zachodni wyjazd w kierunku Nowego Dworu Gdańskiego Wąskotorowego.
min 495 6.jpgTor w kierunku Nowego Dworu i budynek stacji. W weekendy - wtedy gdy na ŻKD pojawia się dodatkowy pociąg prowadzony lokomotywą parową jest tu nawet obecny dyżurny ruchu.
Drugi tor po prawej funkcjonuje jako bocznica i obecnie nie posiada on wlotu na prostą do Mikoszewa - a kiedyś miał...
min 495 7.jpgmap_1_zu.jpg
min 495 8.jpg
Dwa zdjęcia powyżej - wschodni bok trójkątnej stacji w Stegnie. Ten łącznik torowy jest wykorzystywany w jazdach rozkładowych najrzadziej.
Mapka przedstawia aktualny (rok 2019) schemat działających i de facto ostatnich istniejących fragmentów sieci Żuławskiej Kolei Dojazdowej.
min 495 9.jpgNa stację wjechał pociąg z Prawego Brzegu Wisły do Nowego Dworu Gdańskiego Wąskotorowego. Jest to ostatni dzisiejszego dnia pociąg przejeżdżający przez Stegnę.
min 495 10.jpgZdecydowana większość podróżnych wysiada właśnie tutaj. Wracają "tutejsi" wczasowicze którzy zwiedzali po południu Mikoszewo i Jantar. W pociągu pozostała obsługa i nieliczna grupa zapaleńców jadący do Nowego Dworu. Przed nimi jeszcze 40 minut podróży i największa inżynieryjna atrakcja na ŻKD - przejazd przez obrotowy most nad Szkarpawą w Rybinie Gdańskiej.
Dwa zdjęcia powyżej - południowy wierzchołek trójkątnej stacji w Stegnie. Rozjazdy od strony południowej - tor odbijajcy w prawo to łącznik do Sztutowa. W głębi budynek stacji.
Mapka przedstawia schemat dawnej, lewobrzeżnej sieci Gdańskiej Kolei Dojazdowej.
Jest 19:15. Pociąg do Nowego Dworu przejeżdża skrzyżowanie ulic Gdańskiej i Lipowej. Przejazd osłaniany jest przez najnowszy zakup ŻKD czyli ręcznie uruchamiane zapory firmy Bombardier :)
Wakacje roku 2011 i jedna z największych atrakcji turystycznych tych okolic - Żuławska Kolej Dojazdowa. Przejazd pociągiem wąskotorowym prowadzonym przez parowóz Px 48 - 1907 nadmorskim fragmentem ŻKD na trasie Sztutowo - Stegna - Prawy Brzeg Wisły 30 lipca 2011 roku.
Linki zewnętrzne
  1. Przystanek Stegna Gdańska ❋  Ogólnopolska Baza Kolejowa
  2. Przystanek Stegna Gdańska ❋  Atlas Kolejowy Polski
Linki do informacji i zdjęć dotyczących Żuławskiej Kolei Dojazdowej znajdują się na stronie stacji Nowy Dwór Gdański Wąskotorowy.
Strona główna | Pomorze Gdańskie | Województwo Pomorskie | Alfabetyczny indeks stacji | Mapa serwisu | 495 |

Liczba gości na stronie Stegna Gdańska od 15 stycznia 2012: 5584
Data i czas poprzedniego wejścia: 1 kwietnia 2025 / 15:24
Średnia wejść dziennie: 1.16

Wpis do bazy MySQL: 15 stycznia 2012
Ostatnia modyfikacja strony: 11 lutego 2025
2004 - 2025
© Paweł Niedomagała
All rights reserved.
Czas generowania strony: 0.019 sek