Władysławowo
W

Wiôlgô Wieskaszubska nazwa miejscowości (dotyczy tylko obiektów znajdujących się w dwudziestoleciu międzywojennym na terytorium Polski)

 Obiekt oddany do użytku w roku 1922  ❋  PKP - Polskie Koleje Państwowe

 Stan aktualności zdjęć i większości opisów na stronie - rok 2021   Obiekt położony na wysokości 12 m n.p.m. 

min 147 1.jpgWizyta 1 - sierpień 2000.

Bardzo napięty, rozkład jazdy w okresie lata i niewielki ruch w pozostałych porach roku - tak zasadniczo różni się styl pracy wszystkich stacji pomiędzy Redą a Helem. W czasie wakacji docierają tu pociągi praktycznie z całej Polski, w tym EX "Jantar" i "Szkuner".
Od 1998 roku linia ta jest jedną z najnowocześniejszych w Polsce - przynajmniej jeżeli chodzi o sterowanie ruchem. Jest w pełni zautomatyzowana i zdalnie obsługiwana z centralnej nastawni - właśnie z Władysławowa.
Widok na północ - w stronę morza i w kierunku wyjazdu do Helu.
min 147 2.jpgWizyta 2 - lipiec 2005.

Dla niektórych wypoczynek nad morzem dobiegł końca - tłum wczasowiczów oczekuje na przyjazd pociągu pospiesznego z Helu do Lublina i Rzeszowa przez Warszawę Wschodnią.
Widok na południe w kierunku wyjazdu do Pucka.
min 147 3.jpgSeria sygnalizatorów powtarzających - północna głowica zwrotnicowa tej stacji znajduje się w dość ciasnym łuku.
min 147 4.jpgWizyta 3 - lipiec 2009.

Ta sama stacja 4 lata później - wakacje 2009 roku. Przed chwilą do Władysławowa dojechał pospieszny "Asnyk" relacji Łódź Kaliska - Hel. Będzie tu miał kilkanaście minut postoju.
min 147 5.jpgSpragnieni słońca wczasowicze powoli opuszczają pociąg - za chwilę wpadną w dziki tłum innych wczasowiczów przewalających się tam i z powrotem ulicami Władysławowa. Jednak spora część pasażerów oczywiście jedzie dalej - do kurortów na mierzei helskiej.

Chałupy welcome to sun of Jamaica blue | Polish Barbados i Galapagos | Chałupy welcome to !
min 147 6.jpgPrzy peronie 1 inna grupa pasażerów oczekuje na osobowy z Helu do Gdyni Głównej. Za kilka minut pociągi te będą się tu mijać. "Asnyka" przyprowadziła gdyńska lokomotywa SM 42 - 207 (PKP Intercity).
min 147 7.jpgOsobowy do Gdyni Głównej prowadzony przez spalinowóz SM 42 - 002 (PKP Przewozy Regionalne) pojawia się w łuku od strony portu i wjeżdża na stację.
min 147 8.jpg15:35 - zupełnie punktualnie "Asnyk" rusza w dalszą drogę i za chwilę wjedzie na półwysep. Do Helu pozostała jeszcze godzina i 15 minut jazdy.
min 147 9.jpgWizyta 4 - sierpień 2021.

Chociaż to końcówka sezonu letniego to i tak jesteśmy w oku cyklonu. Knajpa dosłownie wlazła na peron dworca, a dookoła wcale nie jest lepiej. Witamy we Władku :/
W latach 2013 - 2015 dokonano całkowitej przebudowy stacji - dotychczasowy wąski peron 2 zastąpiono szerokim peronem wyspowym. Teraz jest to jedyny peron dworca. Przemodelowano także układ torowy.
Na torze 3 zatrzymał się skład Polregio z Gdyni Głównej do Helu. Pociąg jak na tutejsze warunki zestawiony jest oszczędnie: dwuczłonowy SZT SA 137 - 001 (produkcja NEWAG S.A. Nowy Sącz) + wzmacniający całość bezprzedziałowy wagon klasy 2. Tutaj latem tak bywa ale tłok jak w mięsnym za czasów pierdolonej komuny.
min 147 10.jpgSemafory wyjazdowe E, F i G w stronę Helu. Z toru 3 można teraz wyjechać z prędkością 60 km/h. Teraz łuk o 120° w prawo i LK 213 wjeżdża na półwysep.
min 147 11.jpgTor 2 pełni obecnie rolę toru odstawczego dla składów Polregio kończących trasę tutaj. W sumie nie wszystko co na szynach musi jechać na koniec półwyspu bo nie wszystko się tam zmieści, chociaż na stacji Hel jest chyba 7 torów postojowych. Pierwszeństwo mają składy dalekobieżne PKP IC.
min 147 12.jpgWieża ciśnień pochodząca z dwudziestolecia międzywojennego dumnie sterczy nad stacją. Teraz jest masztem telekomunikacyjnym - jednym z wyższych w okolicy:)
Władysławowo
mapa topograficzna
rok 1938
Archiwum Map Wojskowego Instytutu Geograficznego 1919 - 1939.
Linki zewnętrzne
  1. Stacja Władysławowo ❋  Ogólnopolska Baza Kolejowa
  2. Stacja Władysławowo ❋  Baza Danych Kolejowych
  3. Stacja Władysławowo ❋  Atlas Kolejowy Polski
Linki do informacji i zdjęć dotyczących linii Reda - Władysławowo - Hel znajdują się na stronie stacji Hel.
Semaforek krajoznawczy.

Latarnia Morska Rozewie położona jest na przylądku Rozewie niedaleko najbardziej na północ położonego punktu Polski w Jastrzębiej Górze.
Wysokość wieży: 32,70 m, wysokość światła: 83,00 m n.p.m. Jego zasięg dochodzi do 26 mil morskich - to ponad 48 km. Moc światła do roku 2019 wynosiła 1 kW. Obecnie źródłem światła są dwa reflektory LED dalekiego zasięgu. Łączny pobór mocy (światło + napęd) to 45 W. Latarnia jest dostępna do zwiedzania.

Latarnia Morska Rozewie ma podwójne znaczenie symboliczne. Po pierwsze - w dwudziestoleciu międzywojennym była pierwszym polskim światłem brzegowym jakie widziały statki płynące do portu w Gdyni. Po drugie - to tutaj (jak głosi legenda) Stefan Żeromski napisał swoją słynną powieść (a moją ulubioną) "Wiatr od morza" w której argumentował za historyczną słusznością powrotu Polski nad Bałtyk i polskością Pomorza. Ale - jak wspomniałem - to tylko legenda :)
ROZKŁAD JAZDY

Władysławowo

tablica odjazdów
tablica przyjazdów

Strona główna | Pomorze Gdańskie | Województwo Pomorskie | Alfabetyczny indeks stacji | Mapa serwisu | 147 |

Liczba gości na stronie Władysławowo od 30 września 2006: 11391
Data i czas poprzedniego wejścia: 1 kwietnia 2025 / 15:24
Średnia wejść dziennie: 1.69

Wpis do bazy MySQL: 12 marca 2006
Ostatnia modyfikacja strony: 30 stycznia 2025
2004 - 2025
© Paweł Niedomagała
All rights reserved.
Czas generowania strony: 0.024 sek