Hel
Hl logo_pkp.gif f-pl.png

Hélkaszubska nazwa miejscowości (dotyczy tylko obiektów znajdujących się w dwudziestoleciu międzywojennym na terytorium Polski)

 Hel - stacja oddana do użytku w roku 1922  ❋  PKP - Polskie Koleje Państwowe

 Stan aktualności zdjęć i większości opisów na stronie - rok 2009   Obiekt położony na wysokości 3 m n.p.m. 

min 34 1.jpgObecna - zasadnicza rola tej stacji to obsługa letniego ruchu pasażerskiego i wakacyjnego natłoku wczasowiczów. Pod tym względem dworzec ten jest w krajowej, kolejowej czołówce. Poza tym funkcjonuje tu ruch towarowy związany z okolicznymi jednostkami wojskowymi - ostatecznie to dawny "Rejon Umocniony Hel". A budynek helskiego dworca to niepozorna, architektoniczna perełka...
Widok w kierunku wyjazdu do Władysławowa.
min 34 2.jpgWyjazd w kierunku portu rybackiego zamknięty świetlną tarczą zaporową. Obecnie przejazdy handlowe w stronę portu nie są prowadzone - wskazuje na to stan torów i fakt, że w sąsiedztwie słynnego helskiego fokarium tor został zastawiony stoiskami z pamiątkami (głównie są to właśnie pluszowe foki różnej wielkości :)
min 34 3.jpgNa pierwszym planie pociąg pospieszny do Katowic przez Toruń Główny i Łódź Kaliską. Odjedzie za 30 minut.
min 34 4.jpgPo lewej ten sam pospieszny do Katowic z lokomotywą SM 42, po prawej gotowy do podstawienia pospieszny do Kudowy Zdroju przez Poznań Główny i Wrocław Główny podpięty do spalinowozu SU 46. Skład ten odjedzie jako następny.
min 34 5.jpgWjazd na stację od strony portu zabezpieczony tarczą manewrową. Początkowy fragment dawnej portowej bocznicy używany jest obecnie do stacyjnych manewrów, dalej w kierunku nabrzeża i samego portu tor jest częściowo nieprzejezdny.
min 34 6.jpgManewrujący od strony portu skład "Rozewia" do Wrocławia Głównego za chwilę podstawi się na tor 2. Odjedzie stąd o 18:52.
min 34 7.jpgHelska stacja 4 lata później - widok ogólny.
min 34 8.jpgTory postojowe na których oczekują na wyjazd z Helu w Polskę trzy ostatnie tego dnia pociągi dalekobieżne - "Bursztyn" do Krakowa Płaszowa oraz pospieszne do Katowic i Lublina.
Hel
mapa topograficzna
rok 1938
Archiwum Map Wojskowego Instytutu Geograficznego 1919 - 1939.
Żelazny szlak na półwyspie helskim to jedna z pierwszych kolejowych inwestycji odrodzonej Polski. Powstała w roku 1922 i do dziś zachwyca swoją oryginalnością - w niewielu miejscach Europy z okien pociągu (i to z obu stron naraz) widać morskie fale...
Linki zewnętrzne
  1. Stacja Hel ❋  Ogólnopolska Baza Kolejowa
  2. Stacja Hel ❋  Baza Danych Kolejowych
  3. Stacja Hel ❋  Atlas Kolejowy Polski
  4. Gdynia Główna - Reda - Hel ❋ You Tube
ROZKŁAD JAZDY

Hel

tablica odjazdów
tablica przyjazdów

Strona główna | Pomorze Gdańskie | Województwo Pomorskie | Alfabetyczny indeks stacji | Mapa serwisu | 34 |

Liczba gości na stronie Hel od 30 września 2006: 16511
Data i czas poprzedniego wejścia: 19 marca 2024 / 00:00
Średnia wejść dziennie: 2.59

Wpis do bazy MySQL: 6 marca 2006
Ostatnia modyfikacja strony: 19 października 2022
2004 - 2024
© Paweł Niedomagała
All rights reserved.
Czas generowania strony: 0.03 sek