Havířov
logo_cd.gif f-cz.png

Šumbark ve Slezskupoprzednia nazwa stacji funkcjonująca do 1959 roku
Szumbark Śląskiprzedwojenna polska nazwa stacji
(sporne tereny Spisza, Orawy i Śląska Cieszyńskiego przejęte przez Polskę w 1938 roku)

 Stan aktualności zdjęć i opisów na stronie - rok 2017   Obiekt położony na wysokości 250 m n.p.m. 

Kopalnie węgla brunatnego w trójstyku PL/CZ/DECzescy politycy z zadowoleniem przyjęli decyzję Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (postanowienie wydała ponownie jednoosobowo pani wiceprezes Rosario Silva de Lapuerta z Hiszpanii) o nałożeniu na Polskę kar za niewstrzymanie wydobycia w kopalni Turów, chociaż niektórzy z nich twierdzą że jej wysokość - 500 000 EUR dziennie to zbyt mało.
Czeskie elity polityczne opanowały więc umiejętność strzelania innym w plecy do perfekcji, bo jak widać - historia się powtarza. Tak samo jak w roku 1919 gdy rząd Czechosłowacji próbował "wyzwalać" Śląsk Cieszyński aż po Skoczów i Bielsko Białą a później blokował dostawy broni dla polskiego wojska walczącego z bolszewikami. Tak samo jak w roku 1945 gdy inny rząd Czechosłowacji zajmował Ziemię Kłodzką i widział granicę swojego kraju na północ od Nysy, Prudnika i Raciborza.

Tylko wredny niegodziwiec może pomyśleć o tym że Polska z dnia na dzień wstrzyma wydobycie w kopalni, zastopuje pracę czwartej co do wielkości elektrowni Polsce i tym samym zrezygnuje z 7 % krajowego bilansu energetycznego. Tylko dureń może uwierzyć w to że polski rząd zlikwiduje kilkanaście tysięcy miejsc pracy w regionie który na ich nadmiar nie narzeka. I tylko pospolity głupek może zaaprobować fakt że przed nadchodzącą zimą pozbawieni będą ciepła mieszkańcy Bogatyni, Turoszowa i sąsiednich miejscowości.
Rząd Polski zapowiedział że nie ma mowy o zamknięciu kopalni Turów. Mam więc nadzieję że nie zapłaci na rzecz Komisji Europejskiej ani jednego eurocenta.

- Czescy politycy w czasie kampanii wyborczej w swoim kraju zachęcają TSUE do jeszcze większego, finansowego szantażu wobec Polski.
- Czeski Greenpeace, europejskie organizacje proekologiczne i wtórujący im użyteczni idioci w Polsce licytują się w eskalowania gróźb i pozbawionych realizmu żądań.
- Czescy oligarchowie z zadowoleniem oczekują na możliwość zwiększenia wydobycia w swoich kopalniach.
- Czeska komisarz Vera Jourova wtykająca z uporem maniaka swój nos w nie swoje sprawy. Przede wszystkim polskie.
Wystarczy. Tak postępuje przyjaciel ? Nie. Nawet premier Mateusz Morawiecki mówiąc o "czeskich przyjaciołach" w kontekście Turowa ma taką minę jakby sam nie wierzył w to, co mówi.

Na koniec nurtujące mnie od jakiegoś czasu pytanie. Czy Grupa Wyszehradzka nadal istnieje i czy ma ona obecnie rację bytu ? V4 miało być porozumieniem czterech państw Europy Środkowej związanych podobnymi doświadczeniami dziejowymi oraz wspólnotą idei i interesów na forum europejskim. Ja takiej wspólnoty pomiędzy Polską i Czechami obecnie nie widzę i oby to był tylko chwilowy, zły sen.

Kopalnia węgla brunatnego Vršany - północne CzechyČeští politici uvítali rozhodnutí Soudního Dvora Evropské Unie (rozhodnutí opět vydal místopředseda Rosario Silva de Lapuerta ze Španělska) uložit Polsku sankce za neudržení těžby v dole Turów, ačkoli někteří tvrdí, že její částka - 500 000 EUR denně je příliš málo.
Česká politická elita zvládla schopnost střílet ostatní do zad k dokonalosti, protože jak vidíte - historie se opakuje. Totéž jako v roce 1919, kdy se československá vláda pokusila "osvobodit" Těšínské Slezsko až po Skoczów a Bielsko Biała a později zablokovala dodávky zbraní polské armádě bojující proti bolševikům. Stejné jako v roce 1945, kdy jiná československá vláda obsadila Kladskou zemi a viděla hranici své země na sever od Nysy, Prudniku a Racibórze.

Jen ošklivý zlý člověk si může myslet, že Polsko zastaví těžbu v dole přes noc, zastaví práci čtvrté největší elektrárny v Polsku a vzdá se tak 7% národní energetické bilance. Jen blázen může věřit, že polská vláda zruší několik tisíc pracovních míst v regionu, který si nestěžuje na jejich přebytek. A jen obyčejný idiot může schválit skutečnost, že obyvatelé Bogatynie, Turoszowa a sousedních měst budou před nadcházející zimou zbaveni tepla.
Polská vláda oznámila, že o uzavření dolu Turów není řeč. Doufám tedy, že nezaplatí Evropské komisi ani cent.

- Čeští politici během volební kampaně ve své zemi vybízejí SDEU k ještě většímu finančnímu vydírání proti Polsku.
- Česká Greenpeace, evropské proenvironmentální organizace a užiteční idioti, kteří je doprovázejí v Polsku, soutěží o eskalaci hrozeb a požadavků postrádajících realismus.
- Čeští oligarchové jsou rádi, že vidí příležitost ke zvýšení produkce ve svých dolech.
- Česká komisařka Věra Jourová tvrdohlavě strkala nos do svých záležitostí. Hlavně polsky.
Dost. Tohle dělá přítel ? Ne. I premiér Mateusz Morawiecki, mluvící v kontextu Turowa o "českých přátelích", vypadá, jako by nevěřil tomu, co říká.

Konečně otázka, která mě trápí už nějakou dobu. Existuje Visegrádská Skupina stále a má důvod ? V4 měla být dohodou čtyř středoevropských zemí souvisejících s podobnými historickými zkušenostmi a komunitou myšlenek a zájmů na evropském fóru. Nevidím nyní takovou komunitu mezi Polskem a Českou republikou a může to být jen dočasný, zlý sen.
min 621 1.jpgNástupiště 1 - widok na zachód - wyjazd w kierunku Stacji Ostrava Kunčice. Peron ten latem roku 2017 był nieczynny.
min 621 2.jpgUjęcie odwrotne - widok na wschód - wyjazd w kierunku Czeskiego Cieszyna. Po prawej górny poziom budynku dworca. Gmaszysko zaniedbane, wielkie (tu widać tylko pięterko), posępne, wybudowane w latach 1964 - 1969 w tzw. stylu brukselskim. Bardzo podobne architektonicznie obiekty powstały w tym samym czasie na stacjach Ostrava Vítkovice i Karviná. Wówczas były bardzo nowoczesne, ale czy ładne ?
min 621 3.jpgJest 11:45. Na stację wjeżdża spóźniony o kwadrans "City Elefant" Českich Dráh o numerze 471 056 - 7. Jedzie dziś w relacji Opava Východ - Ostrava Svinov - Český Těšín. Te potężne, piętrowe EZT czeskiej produkcji (Škoda Vagonka) można obecnie spotkać nie tylko w Republice Czeskiej, a także na kolejach Słowacji i Litwy.
min 621 4.jpgChwilę później miejski słonik "Alinka" rusza z nástupiště 2 w dalszą drogę do Czeskiego Cieszyna. Powinien tam dojechać za 24 minuty.
Linia kolejowa Ostrava Kunčice - Havířov - Český Těšín ma pierwszorzędne znaczenie towarowe. W ruchu pasażerskim wykorzystywana jest zasadniczo w połączeniach lokalnych. Jedynymi wyjątkami dalekobieżnymi są obecnie kilka par "żółtasów" Regio Jet w relacjach Praga - Koszyce (trzy w porywach do czterech) i Praga - Zvolen (jedna).
min 621 5.jpgBudynek dworca - widok od strony wschodniej. Dodam że dojeżdżamy tutaj szeroką, przestronną, socrealistyczną Hlavní Třída. Cały Havířov przypomina zresztą Tychy - ale to nie dziwne gdyż obydwa miasta rozwijały się w podobnym czasie i okolicznościach.
Linki zewnętrzne
  1. Stacja Havířov ❋  Atlas Kolejowy Polski
  2. Stacja Havířov ❋  Koleje Śląska Cieszyńskiego
  3. Popis trati 321 Opava Východ - Ostrava Svinov - Český Těšín ❋  Žel Page
W latach 1938 - 1939 (rozpad Czechosłowacji i powrót spornych terenów Zaolzia, Spisza i Orawy do Polski) Szumbark Śląski wraz ze stacją kolejową znajdował się na terytorium Rzeczpospolitej. Na stacji odbywała się odprawa graniczna i celna - granicę w kierunku Ostravy (wówczas stacja docelowa nazywała się Kunčice nad Ostravicí) przekraczały 4 pary pociagów z Cieszyna Zachodniego.

W roku 1961 odcinek Havířov - Albrechtice u Českého Těšína (Olbrachcice) został przesunięty o kilometr na południe. Dawna stacja Prostřední Suchá (Sucha Średnia) przestała istnieć a większość dawnej linii została przekształcona w bocznicę towarową.
ROZKŁAD JAZDY

Havířov

tablica odjazdów
tablica przyjazdów

Strona główna | Okolice Cieszyna i Zaolzie | Moravskoslezský Kraj | Alfabetyczny indeks stacji | Mapa serwisu | 621 |

Liczba gości na stronie Havířov od 27 sierpnia 2017: 1346
Data i czas poprzedniego wejścia: 25 stycznia 2022 / 01:00
Średnia wejść dziennie: 0.84

Wpis do bazy MySQL: 27 sierpnia 2017
Ostatnia modyfikacja strony: 6 czerwca 2019
2004 - 2022
© Paweł Niedomagała
All rights reserved.
Czas generowania strony: 0.056 sek