Kruszwica
Kr

 Obiekt oddany do użytku w roku 1889  ❋  KPEV - Königlich Preußischen Eisenbahn - Verwaltung / Królewski Pruski Zarząd Kolei

 Stan aktualności zdjęć i większości opisów na stronie - rok 2012   Obiekt położony na wysokości 86 m n.p.m. 

min 514 1.jpg O stanie ogólnym jak i o szczegółach wyglądu stacji w Kruszwicy wypowiadać się nie będę. Jest jak jest i inaczej już nie będzie. I pomyśleć że stacja kolejowa w pobliżu sławnego i historycznego jednak miejsca może tak kłuć w oczy...
min 514 2.jpg Widok na południe - wyjazd w kierunku Mogilna. Nastawnia jeszcze stoi ale po semaforach kształtowych śladu już nie ma. Od tego miejsca linia w kierunku Strzelna jest nieprzejezdna a tor w wielu miejscach został poprzerywany. Bynajmniej nie za sprawą myszy które kiedyś niedaleko stąd skonsumowały Popiela.
min 514 3.jpg Ujęcie odwrotne - raz jeszcze dworcowy "budynek". Poprzedni, stylowy, pamiętający budowę tej linii do naszych czasów nie doczekał - podobnie jak identyczny na stacji w Strzelnie. A ta skorupa tutaj ? Świadectwo potęgi polskich kolei. Jedno z wielu...
min 514 4.jpg Widok na północ - wyjazd w kierunku Inowrocławia. Ten fragment linii jest jeszcze czynny w ruchu towarowym za sprawą dwóch tutejszych firm branży spożywczej - cukrowni (za ulicą Niepodległości po prawej - widać przejazd kolejowy) i zakładów tłuszczowych (silosy po lewej). Funkcjonuje czynna nastawnia i stoi komplet semaforów wyjazdowych.
Sieciowy Rozkład Jazdy PKP
1988/89
tabela nr 313: Mogilno - Kruszwica - Inowrocław.
Wjazd do Kruszwicy od strony Inowrocławia posiada nietypową sygnalizację. O ile dwuramienny, kształtowy semafor wjazdowy nie odbiega od normy to poprzedza go kształtowa nieruchoma tarcza ostrzegawcza ze wskaźnikiem W1. Prawdopodobnie oryginalna TO kiedyś w tym miejscu stojąca rozleciała się ze starości i postawiono w zamian makietę. Przy takiej ilości pociągów dziennie pewne tradycyjne założenia można uprościć :)
Linki zewnętrzne
  1. Stacja Kruszwica ❋  Ogólnopolska Baza Kolejowa
  2. Stacja Kruszwica ❋  Atlas Kolejowy Polski
  3. Kampania buraczana na Kujawach ❋  Świat na szynach
min 514 5.jpg Semaforek krajoznawczy.

Mysia Wieża w Kruszwicy. W każdej legendzie jest część prawdy, więc może i tutaj dawno, dawno temu jednemu z naszych przed - piastowskich przodków wydarzyło się za sprawą gryzoni coś nieprzyjemnego. Chociaż według Józefa Ignacego Kraszewskiego źródłem problemów Popiela nie był on sam, a jego niemiecka żona :)
Można wierzyć lub nie - jedno jest pewne. W czasach Popiela to miejsce nad jeziorem Gopło nie wyglądało tak jak dzisiaj. Mysia Wieża jest pozostałością po zamku w Kruszwicy, zbudowanym przez króla Kazimierza Wielkiego około roku 1350, a więc około 400 lat po dramatycznych wydarzeniach będących udziałem mitycznego władcy Polan.
Z paskudnego miejsca jakim jest obecnie dawna stacja kolejowa w Kruszwicy ulicami miasta tutaj - nad brzeg jeziora Gopło jest około kilometra. To oczywiście stwierdzenie pro forma - o pociągach pasażerskich docierających w okolice Mysiej Wieży (ostatni pojawił się tu w roku 1996) na pewno możemy zapomnieć.
Strona główna | Okolice Bydgoszczy | Województwo Kujawsko - Pomorskie | Alfabetyczny indeks stacji | Mapa serwisu | 514 |

Liczba gości na stronie Kruszwica od 16 września 2012: 6025
Data i czas poprzedniego wejścia: 3 grudnia 2024 / 03:56
Średnia wejść dziennie: 1.36

Wpis do bazy MySQL: 16 września 2012
Ostatnia modyfikacja strony: 6 czerwca 2022
2004 - 2024
© Paweł Niedomagała
All rights reserved.
Czas generowania strony: 0.002 sek