Inowrocław
In

 Inowrocław - stacja oddana do użytku w roku 1872  ❋  OSE - Oberschlesische Eisenbahn / Kolej Górnośląska

 Stan aktualności zdjęć i większości opisów na stronie - rok 2012   Obiekt położony na wysokości 88 m n.p.m. 

Największa kolejowa inwestycja II Rzeczpospolitej - Magistrala Węglowa ze Śląska przez Tarnowskie Góry, Karsznice, Inowrocław, Bydgoszcz i Kościerzynę do Gdyni. Duma i legenda polskiego kolejnictwa. Tak wygląda dziś - jest to seria zdjęć po latach...
min 512 1.jpgOd strony Bydgoszczy na stację powolutku wjeżdża pociąg towarowy prowadzony przez ciężki, podwójny elektrowóz ET 41 - 197. Ten "jamnik" stacjonował kiedyś ZT Czerwieńsk.
min 512 2.jpgKilka torów dalej na tle dawnej parowozowni pod równie zabytkowym semaforem pokazującym dumnie Sr3 widzimy stojący w roli pomnika parowóz TKt 48 - 29. Ten egzemplarz "osiołka" na szczęście uniknął pocięcia na żyletki. Sporą część swojego czynnego życia zawodowego spędził w Sudetach w trójkącie pomiędzy Kłodzkiem, Wałbrzychem i Świdnicą - w tych okolicach te niepozorne ale dzielne maszyny były niezastąpione. Stacjonował w Ścinawce Średniej i stamtąd po zakończonej służbie trafił do Inowrocławia.
min 512 3.jpgBudynek dworca - widok z północnej, "bydgoskiej" części stacji z peronu 1.
min 512 4.jpgInowrocławski dworzec jest częściowo zadaszony, ale dokładnej reguły nie ma. Tak to wygląda na peronie 1.
min 512 5.jpgA tak na peronie 2. Nie ma co ukrywać - w czasie deszczu lepiej oczekiwać tu na pociąg do Poznania niż do Bydgoszczy :)
min 512 6.jpgBudynek dworca widziany od strony zachodniej. Jesteśmy na peronie 2 - wyjazd w kierunku Bydgoszczy.
min 512 7.jpgUjęcie odwrotne - widok na zachód i na początek rozległej, towarowej części stacji na którą wtacza się pod sygnałem S13 wspomniany już wcześniej pociąg towarowy z "jamnikiem" ET 41. Zasadniczo jest to wyjazd w kierunku Poznania i Zduńskiej Woli Karsznic - środkowa część Magistrali Węglowej odbija w lewo skomplikowanym układem torowym 3 km stąd.
Co prawda istnieje tu niedaleko jeszcze wyjazd na lokalną linię do Żnina, ale od kilku lat funkcjonuje ona tylko w niewielkim ruchu towarowym. Linia do Żnina przez Barcin wychodziła kiedyś bezpośrednio ze stacji Inowrocław. Było tak do połowy lat 60-tych ubiegłego stulecia. Po wybudowaniu północnego obejścia Inowrocławia (łącznik Mimowola - Jaksice) i nastąpieniu kolizji torowej jej początek został przesunięty 5 km dalej w kierunku Gniezna (post. odg. Dziarnowo).
min 512 8.jpgInowrocław nie jest typowym dworcem wyspowym tak jak dwa pobliskie, siostrzane obiekty - Toruń Główny i Bydgoszcz Główna, a raczej dworcem "widlastym". Tutaj nie krzyżowały się dwie linie magistralne. Po prostu linia z Poznania dzieliła się na dwie - do Bydgoszczy (dalej do Trójmiasta) i Torunia (dalej do Olsztyna Głównego). Dworzec powstał pomiędzy dwoma rozchodzącymi się szlakami. Co prawda patrząc na mapę widzimy teraz zupełnie co innego, ale pamiętajmy że Magistrala Węglowa ze Śląska dotarła tutaj dopiero w dwudziestoleciu międzywojennym.
Na wprost nastawnia "InB" - trochę podobna tylko chudsza stoi w Gnieźnie.
Na lewo Bydgoszcz, na prawo Toruń.
min 512 9.jpgWidok z południowej, "toruńskiej" części stacji z peronu 3 na nadstawnię "InB". Budynek dworca (na tym zdjęciu niewidoczny) znajduje sie po prawej stronie.
min 512 10.jpgUjęcie odwrotne z peronu 3. Widok na wschód, wyjazd w kierunku Torunia.
min 512 11.jpgRaz jeszcze wyjazd do Torunia - widok z peronu 4. Niestety - podczas mojej wizyty w Inowrocławiu nie parkował tutaj żaden pociąg pasażerski. Może dlatego że była to niedziela...
Inowrocław
mapa topograficzna
rok 1935
Archiwum Map Wojskowego Instytutu Geograficznego 1919 - 1939.
Linki zewnętrzne
  1. Stacja Inowrocław ❋  Ogólnopolska Baza Kolejowa
  2. Stacja Inowrocław ❋  Baza Danych Kolejowych
  3. Stacja Inowrocław ❋  Atlas Kolejowy Polski
Lata likwidacji pasażerskiej komunikacji kolejowej na liniach wychodzących ze stacji INOWROCŁAW
2004 ---> Barcin - ŻNIN
2011 ---> Poddębice - ZDUŃSKA WOLA KARSZNICE
Uwaga - ewentualnie jedna sezonowa para pociągów IR relacji Katowice - Gdynia Główna - Katowice.
ROZKŁAD JAZDY

Inowrocław

tablica odjazdów
tablica przyjazdów

Strona główna | Okolice Bydgoszczy | Województwo Kujawsko - Pomorskie | Alfabetyczny indeks stacji | Mapa serwisu | 512 |

Liczba gości na stronie Inowrocław od 16 września 2012: 6690
Data i czas poprzedniego wejścia: 18 lipca 2024 / 12:58
Średnia wejść dziennie: 1.55

Wpis do bazy MySQL: 16 września 2012
Ostatnia modyfikacja strony: 28 listopada 2023
2004 - 2024
© Paweł Niedomagała
All rights reserved.
Czas generowania strony: 0.02 sek