Štíty

Mährisch Schildbergprzedwojenna niemiecka nazwa stacji
(Sudetenland - terytorium włączone do Rzeszy Niemieckiej w październiku 1938 roku)

 Stan aktualności zdjęć i większości opisów na stronie - rok 2015   Obiekt położony na wysokości 443 m n.p.m. 

min 581 1.jpgBudynek stacji i perony od strony północnej.
min 581 2.jpgBardzo stylowy magazyn i drewno gotowe do załadunku. Jednak tego dnia stacyjka była cicha i robiła wrażenie zupełnie opuszczonej, chociaż potężny maszt oświetleniowy widoczny na poprzednim zdjęciu dowodzi że jeszcze się tu pracuje.
Widok na północ - wyjazd w kierunku Dolní Lipki.
min 581 3.jpgTak prezentuje się stacja od frontu.
min 581 4.jpgUjęcie na południe - widok w kierunku końca linii. Niedaleko stąd - za drzewami po prawej ulokowała się siedziba firmy Klein Automotive S.R.O, ale koleją (przynajmniej na razie) zainteresowana nie jest bo żadnego łącznika torowego do stacji sobie nie zafundowała.
min 581 5.jpgStacja od strony południowej po raz pierwszy...
min 581 6.jpg...i po raz drugi. Jak widać - nie ma tutaj (podobnie jak na całej linii) urządzeń SRK.
Štíty to miejscowość niewielka a stacja znajduje się praktycznie w szczerym polu - jest odległa od centrum o prawie półtora kilometra. Najbliższe duże zabudowania to wspomniana wyżej firma związana z przemysłem motoryzacyjnym. Po części zapewne to było powodem czasowego zawieszenia komunikacji pasażerskiej na końcowym odcinku linii. Przynajmniej tak było w latach 2014 - 2015. Szynobusy z Dolnej Lipki docierały wówczas najdalej tylko do przystanków Moravsky Karlov lub Mlýnický Dvůr. Dalej linia funkcjonowała wyłącznie w sporadycznym ruchu towarowym.
Poza tym Štíty to miejscowość leżąca w Olomouckým Kraju a zdecydowana większość linii to Pardubický Kraj. Końcówka została więc po prostu odcięta od sieci - znamy to z naszego polskiego podwórka. W roku 2016 pociągi pasażerskie tutaj powróciły - w ilości trzech na dobę. Szału nie ma ale dobre i to...
Dawne powiedzenie że koleją w Czechach można dostać się do każdej, nawet niewielkiej miejscowości niestety sukcesywnie traci na aktualności.
  1. Stacja Štíty ❋  Atlas Kolejowy Polski
Linki do informacji i zdjęć dotyczących linii kolejowej Ústí nad Orlicí - Lichkov - Dolní Lipka - Štíty znajdują się na stronie stacji Králíky.
ROZKŁAD JAZDY

Štíty

tablica odjazdów
tablica przyjazdów

Strona główna | Okolice Kłodzka | Olomoucký Kraj | Alfabetyczny indeks stacji | Mapa serwisu | 581 |

Liczba gości na stronie Štíty od 7 kwietnia 2016: 2477
Data i czas poprzedniego wejścia: 12 lipca 2024 / 10:52
Średnia wejść dziennie: 0.83

Wpis do bazy MySQL: 7 kwietnia 2016
Ostatnia modyfikacja strony: 14 maja 2017
2004 - 2024
© Paweł Niedomagała
All rights reserved.
Czas generowania strony: 0.021 sek