Štíty
logo_dls.gif f-cz.png

Mährisch Schildbergprzedwojenna niemiecka nazwa stacji
(Sudetenland - terytorium włączone do Rzeszy Niemieckiej w październiku 1938 roku)

 Stan aktualności zdjęć i opisów na stronie - rok 2015   Obiekt położony na wysokości 443 m n.p.m. 

Kopalnie węgla brunatnego w trójstyku PL/CZ/DECzescy politycy z zadowoleniem przyjęli decyzję Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (postanowienie wydała ponownie jednoosobowo pani wiceprezes Rosario Silva de Lapuerta z Hiszpanii) o nałożeniu na Polskę kar za niewstrzymanie wydobycia w kopalni Turów, chociaż niektórzy z nich twierdzą że jej wysokość - 500 000 EUR dziennie to zbyt mało.
Czeskie elity polityczne opanowały więc umiejętność strzelania innym w plecy do perfekcji, bo jak widać - historia się powtarza. Tak samo jak w roku 1919 gdy rząd Czechosłowacji próbował "wyzwalać" Śląsk Cieszyński aż po Skoczów i Bielsko Białą a później blokował dostawy broni dla polskiego wojska walczącego z bolszewikami. Tak samo jak w roku 1945 gdy inny rząd Czechosłowacji zajmował Ziemię Kłodzką i widział granicę swojego kraju na północ od Nysy, Prudnika i Raciborza.

Tylko wredny niegodziwiec może pomyśleć o tym że Polska z dnia na dzień wstrzyma wydobycie w kopalni, zastopuje pracę czwartej co do wielkości elektrowni Polsce i tym samym zrezygnuje z 7 % krajowego bilansu energetycznego. Tylko dureń może uwierzyć w to że polski rząd zlikwiduje kilkanaście tysięcy miejsc pracy w regionie który na ich nadmiar nie narzeka. I tylko pospolity głupek może zaaprobować fakt że przed nadchodzącą zimą pozbawieni będą ciepła mieszkańcy Bogatyni, Turoszowa i sąsiednich miejscowości.
Rząd Polski zapowiedział że nie ma mowy o zamknięciu kopalni Turów. Mam więc nadzieję że nie zapłaci na rzecz Komisji Europejskiej ani jednego eurocenta.

- Czescy politycy w czasie kampanii wyborczej w swoim kraju zachęcają TSUE do jeszcze większego, finansowego szantażu wobec Polski.
- Czeski Greenpeace, europejskie organizacje proekologiczne i wtórujący im użyteczni idioci w Polsce licytują się w eskalowania gróźb i pozbawionych realizmu żądań.
- Czescy oligarchowie z zadowoleniem oczekują na możliwość zwiększenia wydobycia w swoich kopalniach.
- Czeska komisarz Vera Jourova wtykająca z uporem maniaka swój nos w nie swoje sprawy. Przede wszystkim polskie.
Wystarczy. Tak postępuje przyjaciel ? Nie. Nawet premier Mateusz Morawiecki mówiąc o "czeskich przyjaciołach" w kontekście Turowa ma taką minę jakby sam nie wierzył w to, co mówi.

Na koniec nurtujące mnie od jakiegoś czasu pytanie. Czy Grupa Wyszehradzka nadal istnieje i czy ma ona obecnie rację bytu ? V4 miało być porozumieniem czterech państw Europy Środkowej związanych podobnymi doświadczeniami dziejowymi oraz wspólnotą idei i interesów na forum europejskim. Ja takiej wspólnoty pomiędzy Polską i Czechami obecnie nie widzę i oby to był tylko chwilowy, zły sen.

Kopalnia węgla brunatnego Vršany - północne CzechyČeští politici uvítali rozhodnutí Soudního Dvora Evropské Unie (rozhodnutí opět vydal místopředseda Rosario Silva de Lapuerta ze Španělska) uložit Polsku sankce za neudržení těžby v dole Turów, ačkoli někteří tvrdí, že její částka - 500 000 EUR denně je příliš málo.
Česká politická elita zvládla schopnost střílet ostatní do zad k dokonalosti, protože jak vidíte - historie se opakuje. Totéž jako v roce 1919, kdy se československá vláda pokusila "osvobodit" Těšínské Slezsko až po Skoczów a Bielsko Biała a později zablokovala dodávky zbraní polské armádě bojující proti bolševikům. Stejné jako v roce 1945, kdy jiná československá vláda obsadila Kladskou zemi a viděla hranici své země na sever od Nysy, Prudniku a Racibórze.

Jen ošklivý zlý člověk si může myslet, že Polsko zastaví těžbu v dole přes noc, zastaví práci čtvrté největší elektrárny v Polsku a vzdá se tak 7% národní energetické bilance. Jen blázen může věřit, že polská vláda zruší několik tisíc pracovních míst v regionu, který si nestěžuje na jejich přebytek. A jen obyčejný idiot může schválit skutečnost, že obyvatelé Bogatynie, Turoszowa a sousedních měst budou před nadcházející zimou zbaveni tepla.
Polská vláda oznámila, že o uzavření dolu Turów není řeč. Doufám tedy, že nezaplatí Evropské komisi ani cent.

- Čeští politici během volební kampaně ve své zemi vybízejí SDEU k ještě většímu finančnímu vydírání proti Polsku.
- Česká Greenpeace, evropské proenvironmentální organizace a užiteční idioti, kteří je doprovázejí v Polsku, soutěží o eskalaci hrozeb a požadavků postrádajících realismus.
- Čeští oligarchové jsou rádi, že vidí příležitost ke zvýšení produkce ve svých dolech.
- Česká komisařka Věra Jourová tvrdohlavě strkala nos do svých záležitostí. Hlavně polsky.
Dost. Tohle dělá přítel ? Ne. I premiér Mateusz Morawiecki, mluvící v kontextu Turowa o "českých přátelích", vypadá, jako by nevěřil tomu, co říká.

Konečně otázka, která mě trápí už nějakou dobu. Existuje Visegrádská Skupina stále a má důvod ? V4 měla být dohodou čtyř středoevropských zemí souvisejících s podobnými historickými zkušenostmi a komunitou myšlenek a zájmů na evropském fóru. Nevidím nyní takovou komunitu mezi Polskem a Českou republikou a může to být jen dočasný, zlý sen.
min 581 1.jpgBudynek stacji i perony od strony północnej.
min 581 2.jpgBardzo stylowy magazyn i drewno gotowe do załadunku. Jednak tego dnia stacyjka była cicha i robiła wrażenie zupełnie opuszczonej, chociaż potężny maszt oświetleniowy widoczny na poprzednim zdjęciu dowodzi że jeszcze się tu pracuje.
Widok na północ - wyjazd w kierunku Dolní Lipki.
min 581 3.jpgTak prezentuje się stacja od frontu.
min 581 4.jpgUjęcie na południe - widok w kierunku końca linii. Niedaleko stąd - za drzewami po prawej ulokowała się siedziba firmy Klein Automotive S.R.O, ale koleją (przynajmniej na razie) zainteresowana nie jest bo żadnego łącznika torowego do stacji sobie nie zafundowała.
min 581 5.jpgStacja od strony południowej po raz pierwszy...
min 581 6.jpg...i po raz drugi. Jak widać - nie ma tutaj (podobnie jak na całej linii) urządzeń SRK.
Štíty to miejscowość niewielka a stacja znajduje się praktycznie w szczerym polu - jest odległa od centrum o prawie półtora kilometra. Najbliższe duże zabudowania to wspomniana wyżej firma związana z przemysłem motoryzacyjnym. Po części zapewne to było powodem czasowego zawieszenia komunikacji pasażerskiej na końcowym odcinku linii. Przynajmniej tak było w latach 2014 - 2015. Szynobusy z Dolnej Lipki docierały wówczas najdalej tylko do przystanków Moravsky Karlov lub Mlýnický Dvůr. Dalej linia funkcjonowała wyłącznie w sporadycznym ruchu towarowym.
Poza tym Štíty to miejscowość leżąca w Olomouckým Kraju a zdecydowana większość linii to Pardubický Kraj. Końcówka została więc po prostu odcięta od sieci - znamy to z naszego polskiego podwórka. W roku 2016 pociągi pasażerskie tutaj powróciły - w ilości trzech na dobę. Szału nie ma ale dobre i to...
Dawne powiedzenie że koleją w Czechach można dostać się do każdej, nawet niewielkiej miejscowości niestety sukcesywnie traci na aktualności.
  1. Stacja Štíty ❋  Atlas Kolejowy Polski
Linki do informacji i zdjęć dotyczących linii kolejowej Ústí nad Orlicí - Lichkov - Dolní Lipka - Štíty znajdują się na stronie stacji Králíky.
ROZKŁAD JAZDY

Štíty

tablica odjazdów
tablica przyjazdów

Strona główna | Okolice Kłodzka | Olomoucký Kraj | Alfabetyczny indeks stacji | Mapa serwisu | 581 |

Liczba gości na stronie Štíty od 7 kwietnia 2016: 1457
Data i czas poprzedniego wejścia: 23 stycznia 2022 / 14:46
Średnia wejść dziennie: 0.69

Wpis do bazy MySQL: 7 kwietnia 2016
Ostatnia modyfikacja strony: 14 maja 2017
2004 - 2022
© Paweł Niedomagała
All rights reserved.
Czas generowania strony: 0.007 sek