Mikołajki
Mk

Nikolaikenprzedwojenna niemiecka nazwa stacji

 Mikołajki - stacja oddana do użytku w roku 1911  ❋  KPEV - Königlich Preußischen Eisenbahn - Verwaltung / Królewski Pruski Zarząd Kolei

 Stan aktualności zdjęć i większości opisów na stronie - rok 2016   Obiekt położony na wysokości 130 m n.p.m. 

 Strona powstała przy współpracy Marka Malinowskiego z Olsztyna
min 145 1.jpgPrzesmyk pomiędzy jeziorami Tałty i Mikołajskim posłużył kiedyś na wybudowanie przepraw kolejowej i drogowej. Obecnie są w tym miejscu trzy mosty, kolejowy jest położony najbardziej na północ.
Widok na most od strony jeziora Tałty.
min 145 2.jpgWjazd na stację od strony zachodniej - widok z wiaduktu z DK nr 16.
min 145 3.jpgTo już dość mocno zarośnięty peron 1 stacji w Mikołajkach - za semaforami wyjazdowymi wyjazd na zachód w kierunku Mrągowa. Niecały kilometr dalej linia kolajowa przekracza szlak Wielkich Jezior Mazurskich czyli styk jezior Mikołajskiego i Tałty.
Na pierwszym planie /za semaforami wyjazdowymi/ wspomniany powyżej wiadukt z DK nr 16 - już po remoncie.
min 145 4.jpgPrzez wiele lat "flagowym" pociągiem na linii Czerwonka - Mikołajki - Ełk był osobowy (ale zatrzymywał się tylko na wybranych stacjach - tak jak pospieszny) relacji Łódź Fabryczna - Warszawa Wschodnia - Olsztyn Główny - Ełk. Ale to bardzo odległa historia... Dużo później docierały tu jeszcze pociągi bezpośrednie z Warszawy Zachodniej i Poznania Głównego. Grand Finale tej stacji to międzynarodowy, wakacyjny pociąg "Mare Balticum" relacji Berlin Lichtenberg - Szczecin Główny - Olsztyn Główny - Ełk. O ile dobrze pamiętam, pojawiał się tutaj w latach 1997 - 1999.
min 145 5.jpgBudynek stacji w całej okazałości. Tory jeszcze tu są, semafory kształtowe również. Nie tylko ta stacja ale cała linia z Czerwonki do Ełku tak jakby przyczaiła się wierząc w to, że kiedyś karta jeszcze się odwróci i że znowu zagoszczą tu kolejowi pasażerowie. Co jakiś czas słychać o planach rewitalizacji tej mazurskiej trasy. Co będzie dalej, zobaczymy...
min 145 6.jpgWidok na wschód - wyjazd w kierunku Orzysza i Ełku.
min 145 7.jpgUjęcie odwrotne - budynek stacji widziany od strony wschodniej...
min 145 8.jpg...oraz podjazd do budynku stacji od strony kurortu. Niewątpliwie kilkanaście lat temu było tu o wiele gwarniej.
Linki zewnętrzne
  1. Stacja Mikołajki ❋  Ogólnopolska Baza Kolejowa
  2. Stacja Mikołajki ❋  Baza Danych Kolejowych
  3. Stacja Mikołajki ❋  Atlas Kolejowy Polski
  4. Stacja Mikołajki ❋  Galerie Fotograficzne Jerzego Granowskiego
  5. Most kolejowy w Mikołajkach ❋  Galerie Fotograficzne Jerzego Granowskiego
Linki do informacji i zdjęć dotyczących linii Czerwonka - Mrągowo - Mikołajki - Ełk znajdują się na stronie stacji Mrągowo.
Pasażerska komunikacja kolejowa na odcinku Mrągowo - Mikołajki - Ełk została zawieszona 1 września 2009 r. Natomiast na trasie z Olsztyna Głównego do Mrągowa kursuje jedna para pociągów. Dojazd koleją do tego miejsca Mazur jest więc obecnie niemożliwy. No ale po co - przecież po Mazurach można przemieszczać się jednostkami pływającymi...

Rok później jedyna para pociągów na trasie z Olsztyna Głównego do Mrągowa stała się historią. Tym samym cała linia z Czerwonki do Ełku jest już tylko i wyłącznie pogrążającą się w niebycie linią towarową.
Strona główna | Mazury | Województwo Warmińsko - Mazurskie | Alfabetyczny indeks stacji | Mapa serwisu | 145 |

Liczba gości na stronie Mikołajki od 30 września 2006: 10569
Data i czas poprzedniego wejścia: 18 lipca 2024 / 18:14
Średnia wejść dziennie: 1.63

Wpis do bazy MySQL: 12 marca 2006
Ostatnia modyfikacja strony: 7 stycznia 2022
2004 - 2024
© Paweł Niedomagała
All rights reserved.
Czas generowania strony: 0.013 sek