Stegna Gdańska

Steegenprzedwojenna niemiecka nazwa stacji
(Freie Stadt Danzig - terytorium wyłączone z Niemiec w listopadzie 1920 roku postanowieniami traktatu wersalskiego)

 Stegna Gdańska - stacja oddana do użytku w roku 1905  ❋  WKAG - Westpreußische Kleinbahnen AG / Żuławska Kolej Dojazdowa

 Stan aktualności zdjęć i większości opisów na stronie - rok 2011   Obiekt położony na wysokości 3 m n.p.m. 

Kolej wąskotorowa o prześwicie 750 mm.
min 495 1.jpgRozkładowy pociąg ze Sztutowa do Prawego Brzegu Wisły zameldował się na północnym boku trójkątnej stacji w Stegnie. Z przodu spalinowóz Lxd2 - 294.
min 495 2.jpgTen sam pociąg (zestawienie z dwoma "letniakami" w środku: Bxhpi + Btxhpi + Btxhpi + Bxhpi) widziany z drugiego końca. Tor w prawo nie jest używany do mijania się pociągów - kiedyś była na nim waga wagonowa.
min 495 3.jpgPociąg w kierunku Mikoszewa rusza o 14:40. Do końca trasy nad Wisłą ma jeszcze 40 minut jazdy, ale wakacyjni pasażerowie wcale się tym nie przejmują :)
min 495 4.jpgPonownie północny bok układu torowego w Stegnie - wyjazd w kierunku Sztutowa. W wakacyjnym ruchu turystycznym (a innego przecież tutaj nie ma) jest to najbardziej uczęszczany fragment tutejszej stacji. Po prawej peron, po lewej wspomniana już wyżej nieczynna waga wagonowa.
min 495 5.jpgPodobne ujęcie - rozjazdy od strony wjazdu z Mikoszewa. Tor skręcający w prawo to zachodni wyjazd w kierunku Nowego Dworu Gdańskiego Wąskotorowego.
min 495 6.jpgTor w kierunku Nowego Dworu i budynek stacji. W weekendy - wtedy gdy na ŻKD pojawia się dodatkowy pociąg prowadzony lokomotywą parową jest tu nawet obecny dyżurny ruchu.
Drugi tor po prawej funkcjonuje jako bocznica i obecnie nie posiada on wlotu na prostą do Mikoszewa - a kiedyś miał...
min 495 7.jpgWschodni bok trójkątnej stacji w Stegnie. Ten łącznik torowy jest wykorzystywany w jazdach rozkładowych najrzadziej.
min 495 8.jpgNa stację wjechał pociąg z Prawego Brzegu Wisły do Nowego Dworu Gdańskiego Wąskotorowego. Jest to ostatni dzisiejszego dnia pociąg przejeżdżający przez Stegnę.
min 495 9.jpgZdecydowana większość podróżnych wysiada właśnie tutaj. Wracają "tutejsi" wczasowicze którzy zwiedzali po południu Mikoszewo i Jantar. W pociągu pozostała obsługa i nieliczna grupa zapaleńców jadący do Nowego Dworu. Przed nimi jeszcze 40 minut podróży i największa inżynieryjna atrakcja na ŻKD - przejazd przez obrotowy most nad Szkarpawą w Rybinie Gdańskiej.
min 495 10.jpgRozjazdy od strony południowej - tor odbijajcy w prawo to łącznik do Sztutowa. W głębi budynek stacji.
min 495 11.jpgJest 19:15. Pociąg do Nowego Dworu przejeżdża skrzyżowanie ulic Gdańskiej i Lipowej. Przejazd osłaniany jest przez najnowszy zakup ŻKD czyli ręcznie uruchamiane zapory firmy Bombardier :)
Linki zewnętrzne
  1. Przystanek Stegna Gdańska ❋  Ogólnopolska Baza Kolejowa
  2. Przystanek Stegna Gdańska ❋  Atlas Kolejowy Polski
Linki do informacji i zdjęć dotyczących Żuławskiej Kolei Dojazdowej znajdują się na stronie stacji Nowy Dwór Gdański Wąskotorowy.
Strona główna | Pomorze Gdańskie | Województwo Pomorskie | Alfabetyczny indeks stacji | Mapa serwisu | 495 |

Liczba gości na stronie Stegna Gdańska od 15 stycznia 2012: 5171
Data i czas poprzedniego wejścia: 12 lipca 2024 / 11:19
Średnia wejść dziennie: 1.14

Wpis do bazy MySQL: 15 stycznia 2012
Ostatnia modyfikacja strony: 21 grudnia 2021
2004 - 2024
© Paweł Niedomagała
All rights reserved.
Czas generowania strony: 0.017 sek