Kalvarija

Kalwariahistoryczna polska nazwa miejscowości

 Obiekt oddany do użytku w roku 1924  ❋  Lietuvos Geležinkeliai / Koleje Litewskie

 Stan aktualności zdjęć i większości opisów na stronie - rok 2016   Obiekt położony na wysokości 136 m n.p.m. 

Rail Baltica czyli podróż po normalnym torze na trasie Suwałki - Kaunas - Riga - Tallinn. Jej południowa część jest już ukończona i na razie wygląda tak...
min 591 1.jpgJedyny peron na tutejszej stacji - jej część szerokotorowa. Widok na północny zachód - wyjazd w kierunku Mariampola i Kazlu Ruda (Kozłowej Rudy).
min 591 2.jpgObok, po lewej stronie tor o szerokości europejskiej 1435 mm. Brak krawędzi peronowej. Plany modernizacji tego fragmentu Rail Baltiki nie przewidują opcji zatrzymywania się tutaj pociągów pasażerskich jadących od strony Polski.
min 591 3.jpgBudynek stacji od strony północnej. Taki sobie. Linia z Šeštokai do Kazlu Ruda powstała w dwudziestoleciu międzywojennym, więc nie spodziewajmy się tutaj perełek architektury.
min 591 4.jpgMiejsce postoju (zatrzymania) pierwszego wagonu - tak tu napisano. Początkowo sądziłem że informacja jest o wiele bardziej groźna w wymowie - zakaz chodzenia po torach pod sankcją grzywny lub deportacji, ale tabliczka (na szczęście) nie okazała się ostrzeżeniem dla turystów.
min 591 5.jpgTo samo ujęcie trochę dalej. Widok na południowy wschód - wyjazd w kierunku Szostakowa.
min 591 6.jpgZabudowania stacji od strony południowej. Ani śladu człowieka, chociaż tuż obok położone jest całkiem spore osiedle domków jednorodzinnych Jungénai, a 3 km stąd jest centrum Kalwarii.
Kalvarija
mapa topograficzna
rok 1929
Archiwum Map Wojskowego Instytutu Geograficznego 1919 - 1939.
Linki zewnętrzne
  1. Stacja Kalvarija ❋  Atlas Kolejowy Polski
Linki do informacji, zdjęć i filmów dotyczących linii kolejowej Rail Baltica (fragment Mockava - Šeštokai - Kalvarija) znajdują się na stronie stacji Šeštokai.
Semaforek krajoznawczy.

Kalwaria - centrum miasta i klasycystyczny kościół katolicki pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny, zbudowany w 1840 roku. Miejsce odległe od stacji o mniej więcej 4 km.
Dariaus ir Giréno gatvé - główna ulica Kalwarii. Minęło 26 lat ponownej niepodległości Litwy, ale nadal widać i czuć tutaj ten specyficzny, w detalach obrzydliwy, sowiecki sznyt.
Jezioro Wisztynieckie (jedyne mazurskie jezioro znajdujące się całkowicie poza granicami Polski) i topiący się w nim Bartek :) Charakterystyczną cechą tego akwenu jest absolutny brak jakichkolwiek pływających po nim żaglówek. Przyczyna jest prozaiczna - to jezioro graniczne pomiędzy Litwą a Rosją (obwód Kaliningradzki). To nie są żarty - tak wygląda aktualna "żelazna kurtyna" i dobrze że w ogóle można wejść tu na brzeg. Ciekawostka - przed wojną jezioro było to granicą litewsko - niemiecką.
Od Kalwarii można się tu dostać absurdalnie prostą, szeroką i pustą szosą nr 200. Dystans to około 32 km od centrum miasta.
Zachodni - rosyjski brzeg Jeziora Wisztynieckiego. Jest kilka takich miejsca w Europie gdzie względem obserwatora Rosja leży na zachodzie. To jedno z nich.
Strona główna | Podlasie | Marijampolés apskritis | Alfabetyczny indeks stacji | Mapa serwisu | 591 |

Liczba gości na stronie Kalvarija od 20 sierpnia 2016: 2970
Data i czas poprzedniego wejścia: 3 grudnia 2024 / 17:18
Średnia wejść dziennie: 0.99

Wpis do bazy MySQL: 20 sierpnia 2016
Ostatnia modyfikacja strony: 15 lipca 2024
2004 - 2024
© Paweł Niedomagała
All rights reserved.
Czas generowania strony: 0.019 sek