Rakoniewice
Re

 Rakoniewice - stacja oddana do użytku w roku 1905  ❋  KPEV - Königlich Preußischen Eisenbahn - Verwaltung / Królewski Pruski Zarząd Kolei

 Stan aktualności zdjęć i większości opisów na stronie - rok 2021   Obiekt położony na wysokości 101 m n.p.m. 

min 967 1.jpgBudynek stacji - taki w sam raz. To samo w sobie jest wartością dodaną - tak jak stacyjki pomiędzy Luboniem i Grodziskiem Wielkopolskim jest bardzo stylowy. Widok od strony podjazdu. Po jego (podjazdu) prawej stronie (nie sfotografowałem) znajduje się prywatny ogródek warzywny na skraju którego zaprzyjaźniliśmy się (ja i Bartek) z miejscowym, bardzo sympatycznym kotem. Kiedyś - do roku 1973 kończyła się w tym miejscu Śmigielska Kolejka Wąskotorowa ze Starego Bojanowa.
min 967 2.jpgPrzystacyjny parking kończy się wysoką krawędzią przy torze głównym dodatkowym nr 3 (toru nr 2 na stacji nie ma, za to kiedyś był tor nr 5).
min 967 3.jpgUjęcie ze strony przeciwnej - wejście na jedyny obecnie peron. Układ torowy stacji w czasie przebudowy w roku 2014 zmieniono nieznacznie i nadal jest on podobny do pierwowzoru. Skróceniu od strony wschodniej uległ tor 3. Były tu także dwa perony jednokrawędziowe - obecnie jest jeden wyspowy. Za plecami mamy wjazd Grodziska Wielkopolskiego.
min 967 4.jpgBudynek stacji, parterowa nastawnia "Re" i przystacyjny magazyn - ujęcie całości od strony zachodniej. Dalej widzimy jeszcze rampę ładunkową - pozostawioną już tylko na pamiątkę. Na wprost wyjazd do Grodziska Wielkopolskiego.
min 967 5.jpgZ uwagi na zabytkowy charakter linii funkcjonują tutaj nadal urządzenia mechaniczne scentralizowane SRK z semaforami kształtowymi - całość sygnalizacji obsługiwana jest z jedynej tutejszej nastawni "Re".
min 967 6.jpgNa pierwszym planie semafor wyjazdowy D w stronę Grodziska. Semafor ten stał kiedyś po drugiej, wschodniej stronie budynku stacji jeszcze za magazynem i nawet był przez ten magazyn trochę zasłaniany. Został przeniesiony na parking po wspomnianym powyżej skróceniu toru 3 podczas przebudowy stacji.
min 967 7.jpgOgólny widok stacji - widok od strony zachodniej.
min 967 8.jpgUjęcie w kierunku zachodnim - wyjazd do Wolsztyna.
min 967 9.jpgSemafory wyjazdowe C i B do Wolsztyna.
Linki zewnętrzne
  1. Stacja Rakoniewice ❋  Ogólnopolska Baza Kolejowa
  2. Stacja Rakoniewice ❋  Baza Danych Kolejowych
  3. Stacja Rakoniewice ❋  Atlas Kolejowy Polski
Linki do informacji i zdjęć dotyczących linii Wolsztyn - Grodzisk Wielkopolski - Luboń koło Poznania znajdują się na stronie stacji Grodzisk Wielkopolski.
ROZKŁAD JAZDY

Rakoniewice

tablica odjazdów
tablica przyjazdów

Strona główna | Okolice Poznania | Województwo Wielkopolskie | Alfabetyczny indeks stacji | Mapa serwisu | 967 |

Liczba gości na stronie Rakoniewice od 17 listopada 2021: 1001
Data i czas poprzedniego wejścia: 11 lipca 2024 / 20:50
Średnia wejść dziennie: 1.04

Wpis do bazy MySQL: 17 listopada 2021
Ostatnia modyfikacja strony: 20 listopada 2021
2004 - 2024
© Paweł Niedomagała
All rights reserved.
Czas generowania strony: 0.016 sek