Wolsztyn
Wl

 Obiekt oddany do użytku w roku 1886  ❋  KPEV - Königlich Preußischen Eisenbahn - Verwaltung / Królewski Pruski Zarząd Kolei

 Stan aktualności zdjęć i większości opisów na stronie - rok 2021   Obiekt położony na wysokości 61 m n.p.m. 

min 965 1.jpgJest 10:05. Na jeden z peronów wolsztyńskiej stacji z dyskretnym posapywaniem parowozu podstawia się pociąg Kolei Wielkopolskich do Leszna.
min 965 2.jpgPomimo faktu że jest to dzień roboczy (środa) już chwilę później pojawiają się pierwsi kolejowi oglądacze i fotografowie którzy będą kręcić się dookoła dwuwagonowego składu aż do jego odjazdu.
min 965 3.jpgPociąg KW 77544 do Leszna to dwa wagony "Bp" (klasy drugiej bezprzedziałowe) oraz parowóz Ol 49 - 69 z parowozowni Wolsztyn. Egzemplarz wyprodukowany w Fabryce Lokomotyw im. Feliksa Dzierżyńskiego (niestety - w czasach PRL Pierwsza Fabryka Lokomotyw w Polsce nosiła imię tego sowieckiego skurwysyna) w Chrzanowie w roku 1953.
min 965 4.jpgUjęcie od strony południowo - wschodniej na perony 2 i 3.
min 965 5.jpgJeden z mechaników parowozu Ol 49 - 69 dokonuje ostatniej wizualnej kontroli układu napędowego lokomotywy. Ten skomplikowany mechanizm musi być zestrojony i spasowany tak jak mechanizm nakręcanego zegarka. Średnica kół napędnych parowozu Ol 49 to 1750 mm, układ osi odczytujemy z tabelki a prędkość maksymalna wynosi 100 km/h. Niby niewiele, ale w założeniu miał być to parowóz przeznaczony nie do szaleństw a do prowadzenia pociągów osobowych i pospiesznych na liniach niekoniecznie magistralnych.
min 965 6.jpgTak wygląda zadowolony z siebie parowóz. "Oelka" prezentuje się naprawdę świetnie !
min 965 7.jpgUjęcie od strony północno - zachodniej, po lewej peron 1 i budynek dworca.
min 965 8.jpgUjęcie z peronu 2 na północny zachód - wyjazdy do Zbąszynia (na wprost) oraz do Sulechowa (za stacją łagodnym łukiem w prawo). Szlak do Sulechowa istnieje już tylko na krótkim odcinku Wolsztyn - Powodowo i służy (przynajmniej teoretycznie) jako bocznica towarowa do tamtejszego Zakładu Produkcji Betonów PREFBET. Na pierwszym planie semafor wyjazdowy J oraz mechaniczna tarcza zaporowa "Tz3" - jedyna tego typu na stacji.
min 965 9.jpgUjęcie w tym samym kierunku z toru 4 i kolejne dwa (a nie jak można by się było spodziewać trzy) semafory wyjazdowe - K i L. Po prawej nastawnia wykonawcza "Wl1". W oddali widać zamknięcie torowe (tarcza D1 na torze lewym) na obecnej - już tylko - bocznicy do Powodowa. Latem 2021 była ona w całości nieczynna.
min 965 10.jpgJak widać - nie wszystkie przebiegi w stronę Zbąszynia i (kiedyś) Sulechowa są dozwolone. Generalnie nie można tam legalnie wyjechać z torów 4 i 8 ponieważ mamy tam tylko świetlną tarczę manewrową (tor 4) i wspomnianą wcześniej tarczę zaporową (tor 8). Ta ostatnia służy (a raczej służyła) wyłącznie do podawania zezwoleń na jazdę towarową do Powodowa. Całość takiego niezbyt czytelnego układu sygnalizacji w rejonie nastawni "Wl1" ma swoje źródło w historii stacji i fakcie że zasadniczo krzyżują się na niej dwie linie kolejowe - z Leszna do Zbąszynia oraz z Grodziska Wielkopolskiego do Sulechowa. Stąd ścisła specjalizacja peronów dla pociągów odjeżdżających w tych kierunkach. Z peronu pierwszego pojedziemy tylko do Zbąszynia, z drugiego nie pojedziemy nigdzie a z trzeciego tylko do Sulechowa - a więc z racji likwidacji linii też nigdzie.
min 965 11.jpgJeden z żurawi wodnych dla parowozów - ten stoi przy torze 1.
min 965 12.jpgWolsztyński dworzec widziany z wiaduktu górą którego prowadzi al. Niepodległości i jednocześnie DK nr 32. Nowoczesny i funkcjonalny budynek dworca otwarto 3 września 2021 r. Byliśmy więc tutaj z Bartkiem dosłownie kilkanaście dni przed wielką fetą i darmowymi przekąskami :)
min 965 13.jpg Po modernizacji obiekt pełni funkcję Zintegrowanego Centrum Komunikacyjnego. Jest tu punkt informacji dla podróżnych, poczekalnia, przechowalnia bagażu i część gastronomiczna a na poziomie "-1" znajdują się toalety. Obiekt przystosowano do potrzeb osób niepełnosprawnych - są tu winda, podjazdy i specjalnie oznakowane ciągi komunikacyjne. Zadanie zrealizowane przez gminę Wolsztyn (całość to blisko 13 milionów PLN) dofinansowano z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego. Tylko baraczek toromistrza stojący na peronie 2 oparł się zmianom i trochę burzy wystrój całości.
min 965 14.jpgSpotkanie historii z nowoczesnością - różne pokolenia kolei. Przy drugiej krawędzi peronu 2 pojawił się szynobus Kolei Wielkopolskich który przyjechał o 11:25 z Poznania Głównego. Jest to trójczłonowy "Impuls" 36 WEhd - 006 produkcji nowosądeckiego NEWAG-u. Na niezelektryfikowanych trasach obsługiwanych przez KW poruszają się obecnie 4 szynobusy tej serii a podobno mają być 2 nastepne. On też może być bohaterem pamiątkowych fotkek pstrykanych przez turystów :)
min 965 15.jpg"Oelka" zaczyna coraz mocniej dymić. To znak że godzina odjazdu do Leszna jest coraz bliżej. Natomiast służbowy baraczek stojący na peronie 2 z bliska prezentuje się jeszcze gorzej niż z wiaduktu. Godziłoby się z tym ponurym kontrapunktem coś zrobić. Nie chodzi o jego rozbiórkę, ale można go chociażby po gospodarsku obrzucić wapnem - na pewno będzie bardziej estetycznie :)
min 965 16.jpgmap_1_wo.jpg
min 965 17.jpg
Dwa powyższe zdjęcia to ujęcia spod wiaduktu na południowy wschód - wyjazdy (od lewej) w kierunku Grodziska Wielkopolskiego, Leszna i Nowej Soli. Ale oczywiście to nie wszystko. Przed nami obiekty ostatniej czynnej, polskiej parowozowni. Jeszcze trochę i się tam przeniesiemy.

Mapa przedstawia nie tak odległą, częściową likwidację węzła kolejowego w Wolsztynie.
●●● linie istniejące i czynne w ruchu pasażerskim oraz towarowym do Zbąszynia, Grodziska Wielkopolskiego i Leszna.
●●● nieczynna od roku 2006 i rozebrana w roku 2015 linia do Sulechowa przez Kargową. Na zachowanym odcinku Wolsztyn - Powodowo (2 km) funkcjonuje niewielki ruch towarowy.
●●● nieczynna od roku 2005 i rozebrana w roku 2018 linia do Nowej Soli przez Kolsko. Zachowany odcinek Wolsztyn - Krzyż Rudno (16 km) jest obecnie nieprzejezdny a odcinek Kolsko - Otyń został zaadaptowany na ścieżkę rowerową.
Wolsztyn
mapa topograficzna
rok 1936
Archiwum Map Wojskowego Instytutu Geograficznego 1919 - 1939.
Sieciowy Rozkład Jazdy PKP
1966/67
tabela nr 328: Leszno - Wolsztyn - Zbąszyń - Zbąszynek.
Sieciowy Rozkład Jazdy PKP
1966/67
a) tabela nr 348: Wolsztyn - Nowa Sól.
b) tabela nr 349: Wschowa - Sława Śląska.
Na polskich szlakach kolejowych mamy już inną epokę. Darty, Impulsy, Flirty i Pendolino. Lokomotywy spalinowe Gamma i Class 66, elektrowozy Vectron, Traxx, Dragon i Griffin. Być może niebawem przez Wolsztyn i inne, okoliczne stacje przejadą pierwsze szynobusy hybrydowe. Słowem - trzecie dziesięciolecie XXI wieku. Ale prawdziwa, romantyczna kolej jest właśnie tutaj - w wolsztyńskiej parowozowni i żaden argument nie przekona mnie że jest inaczej !
WOLSZTYN
Parowozownia
sierpień 2021
Fotoreportaż własny z tutejszej parowozowni - sierpień 2021 r.
Linki zewnętrzne
  1. Stacja Wolsztyn ❋  Ogólnopolska Baza Kolejowa
  2. Stacja Wolsztyn ❋  Baza Danych Kolejowych
  3. Stacja Wolsztyn ❋  Atlas Kolejowy Polski
  4. Stacja Wolsztyn ❋  Polska-Org
  5. Linia Zbąszyń - Wolsztyn - Leszno ❋  Zbąszynek, Kolej i Ja
  6. 100 lecie parowozowni Wolsztyn, 28-IV-2008 Wolsztyn ❋  Mundkowa Galeria Kolejowa
Lata likwidacji pasażerskiej komunikacji kolejowej na liniach wychodzących ze stacji WOLSZTYN
1994 ---> SULECHÓW
Uwaga - na odcinku Wolsztyn - Powodowo (4 km długości) funkcjonuje sporadyczny ruch towarowy.
1994 ---> NOWA SÓL
Uwaga - na odcinku Wolsztyn - Kębłowo (8 km długości) funkcjonuje okazjonalny ruch turystyczny.
ROZKŁAD JAZDY

Wolsztyn

tablica odjazdów
tablica przyjazdów

Strona główna | Okolice Poznania | Województwo Wielkopolskie | Alfabetyczny indeks stacji | Mapa serwisu | 965 |

Liczba gości na stronie Wolsztyn od 8 grudnia 2021: 1570
Data i czas poprzedniego wejścia: 12 października 2024 / 16:56
Średnia wejść dziennie: 1.51

Wpis do bazy MySQL: 8 grudnia 2021
Ostatnia modyfikacja strony: 2 marca 2024
2004 - 2024
© Paweł Niedomagała
All rights reserved.
Czas generowania strony: 0.026 sek