Lipiany
Lp

Lippehneprzedwojenna niemiecka nazwa stacji

 Lipiany - stacja oddana do użytku w roku 1882  ❋  SCE - Stargard - Cüstriner Eisenbahn - Gesellschaft / Towarzystwo Kolei Żelaznej Stargardzko - Kostrzyńskiej

 Stan aktualności zdjęć i większości opisów na stronie - rok 2008   Obiekt położony na wysokości 65 m n.p.m. 

min 352 1.jpgMalownicza linia kolejowa z Pyrzyc do Głazowa służy jeszcze sporadycznym przewozom towarowym, ale jest w fatalnym stanie technicznym (dopuszczalna prędkość to 20 km/godz) i prawdopodobnie niedługo może podzielić los innych, lokalnych linii tej części Pomorza Zachodniego.
Widok na północ - wyjazd w kierunku Pyrzyc.
min 352 2.jpgPRL pełną gębą - budynek stacji w Lipianach do najpiękniejszych raczej nie należał. Za to z powodu względnie młodego wieku obecnie znajduje się w nim przydrożna knajpa z parkingiem pełnym TIR-ów. Dawna DK nr 3 ze Szczecina do Gorzowa Wielkopolskiego przebiega przecież tuż obok.
min 352 3.jpgWidok na południe - wyjazd w kierunku Głazowa. Teraz to praktycznie tylko odcinek końcowy. Fragment linii pomiędzy Głazowem a Myśliborzem (były to kiedyś dwie stacje węzłowe) jest od kilku lat nieprzejezdny z powodu powstającej w tym miejscu drogi ekspresowej S3 z Gorzowa Wielkopolskiego do Szczecina. Tak więc chyba możemy być spokojni - jeżdżące tędy do roku 2000 pociągi ze Stargardu Szczecińskiego do Myśliborza (a wcześniej aż do Kostrzyna - to była całkiem długa relacja) na pewno już tu nie wrócą...
Linki zewnętrzne
  1. Stacja Lipiany ❋  Ogólnopolska Baza Kolejowa
  2. Stacja Lipiany ❋  Atlas Kolejowy Polski
Więcej linków do informacji i zdjęć dotyczących linii Pyrzyce - Myślibórz - Kostrzyn znajduje się na stronie stacji Pyrzyce.
Pociągi pasażerske na trasie Pyrzyce - Głazów - Myślibórz kursowały do 3 kwietnia 2000 r.
Strona główna | Pomorze Zachodnie | Województwo Zachodniopomorskie | Alfabetyczny indeks stacji | Mapa serwisu | 352 |

Liczba gości na stronie Lipiany od 10 lutego 2009: 6029
Data i czas poprzedniego wejścia: 12 lipca 2024 / 11:19
Średnia wejść dziennie: 1.08

Wpis do bazy MySQL: 10 lutego 2009
Ostatnia modyfikacja strony: 21 grudnia 2021
2004 - 2024
© Paweł Niedomagała
All rights reserved.
Czas generowania strony: 0.007 sek