Hrádek nad Nisou

Grottau (Neiße)przedwojenna niemiecka nazwa stacji
(Sudetenland - terytorium włączone do Rzeszy Niemieckiej w październiku 1938 roku)

 Hrádek nad Nisou - stacja oddana do użytku w roku 1859  ❋  SäStB - Königliche Sächsische Staatsbahnen / Královské Saské Státní Dráhy

 Stan aktualności zdjęć i większości opisów na stronie - rok 2012   Obiekt położony na wysokości 255 m n.p.m. 

min 45 1.jpgOdsłona 1 - lipiec 2000.

Czeska stacja graniczna na linii Liberec - Zittau. W drodze do Niemiec pociągi przejeżdżają (nie zatrzymując się) na odcinku 4 km przez terytorium Polski. Przed ostatnią wojną pomiędzy Hrádkiem a Zittau funkcjonował przystanek w Sieniawce (Rheinschönau). Obecnie z przyczyn geopolitycznych nie jest on używany.
Widok na północny zachód w kierunku granic z Polską i Niemcami oraz stacji Zittau.
min 45 2.jpgOdsłona 2 - sierpień 2012.

Zmieniło się niewiele - te same (dosłownie) latarnie i drabinka do wchodzenia na peronową wiatę. Przecież to stacja graniczna i w czasach komunizmu wejście tam było bardzo przydatne do sprawdzania dachów wagonów pod kątem ukrywających się uciekinierów z Czechosłowacji do NRD.
min 45 3.jpgWidok na południowy wschód - wyjazd w kierunku Liberca. Po prawej wielkomiejska, wysokościowa zabudowa Hrádka.
min 45 4.jpgOd 12 grudnia 2010 r. przewozy na linii Liberec - Hrádek nad Nisou - Zittau - Varnsdorf oraz na kilku sąsiednich liniach pogranicza polsko - czesko - niemieckiego prowadzi firma / spółka / koncern / konsorcjum (niepotrzebne skreślić) "Trilex - Vogtlandbahn". Nie wgryzając się w trochę nieczytelną strukturę firmy można stwierdzić że jest to (chyba) spółka - córka grupy przewozowej Regentalbahn AG. Żeby było śmiesznie, siedzibą firmy jest Hrádek, ale zarząd jest niemiecki :) Stąd też zaparkowane na stacji dwa spalinowe zestawy Siemens Desiro Classic Classic VT-47 i VT-22. Przy peronie skład VT-01 który przed chwilą przyjechał z Varnsdorf. Odjedzie do Liberca o 18:34.
min 45 5.jpgWidok na północny zachód - wyjazd w kierunku Zittau. Następne 4 km linii przebiega tranzytem przez terytorium Polski. Odcinek ten nie ma fizycznego połączenia z torami PKP PLK a prędkość max. polskiego fragmentu linii to legendarne 30 km/godz. Chluby nam to nie przynosi...
Linki zewnętrzne
  1. Stacja Hrádek nad Nisou ❋  Ogólnopolska Baza Kolejowa
  2. Stacja Hrádek nad Nisou ❋  Atlas Kolejowy Polski
  3. Popis trati 089 Liberec - Zittau - Varnsdorf - Rybniště ❋  Žel Page
  4. Linia kolejowa Liberec - Zittau ❋  Strona MK z Jeleniej Góry
ROZKŁAD JAZDY

Hrádek nad Nisou

tablica odjazdów
tablica przyjazdów

Strona główna | Okolice Zgorzelca | Liberecký Kraj | Alfabetyczny indeks stacji | Mapa serwisu | 45 |

Liczba gości na stronie Hrádek nad Nisou od 30 września 2006: 5612
Data i czas poprzedniego wejścia: 20 czerwca 2024 / 22:17
Średnia wejść dziennie: 0.87

Wpis do bazy MySQL: 6 marca 2006
Ostatnia modyfikacja strony: 12 listopada 2023
2004 - 2024
© Paweł Niedomagała
All rights reserved.
Czas generowania strony: 0.017 sek