Liberec
logo_cd.gif f-cz.png

Reichenbergprzedwojenna niemiecka nazwa stacji
(Sudetenland - terytorium włączone do Rzeszy Niemieckiej w październiku 1938 roku)

 Stan aktualności zdjęć i opisów na stronie - rok 2007   Obiekt położony na wysokości 374 m n.p.m. 

Kopalnie węgla brunatnego w trójstyku PL/CZ/DECzescy politycy z zadowoleniem przyjęli decyzję Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (postanowienie wydała ponownie jednoosobowo pani wiceprezes Rosario Silva de Lapuerta z Hiszpanii) o nałożeniu na Polskę kar za niewstrzymanie wydobycia w kopalni Turów, chociaż niektórzy z nich twierdzą że jej wysokość - 500 000 EUR dziennie to zbyt mało.
Czeskie elity polityczne opanowały więc umiejętność strzelania innym w plecy do perfekcji, bo jak widać - historia się powtarza. Tak samo jak w roku 1919 gdy rząd Czechosłowacji próbował "wyzwalać" Śląsk Cieszyński aż po Skoczów i Bielsko Białą a później blokował dostawy broni dla polskiego wojska walczącego z bolszewikami. Tak samo jak w roku 1945 gdy inny rząd Czechosłowacji zajmował Ziemię Kłodzką i widział granicę swojego kraju na północ od Nysy, Prudnika i Raciborza.

Tylko wredny niegodziwiec może pomyśleć o tym że Polska z dnia na dzień wstrzyma wydobycie w kopalni, zastopuje pracę czwartej co do wielkości elektrowni Polsce i tym samym zrezygnuje z 7 % krajowego bilansu energetycznego. Tylko dureń może uwierzyć w to że polski rząd zlikwiduje kilkanaście tysięcy miejsc pracy w regionie który na ich nadmiar nie narzeka. I tylko pospolity głupek może zaaprobować fakt że przed nadchodzącą zimą pozbawieni będą ciepła mieszkańcy Bogatyni, Turoszowa i sąsiednich miejscowości.
Rząd Polski zapowiedział że nie ma mowy o zamknięciu kopalni Turów. Mam więc nadzieję że nie zapłaci na rzecz Komisji Europejskiej ani jednego eurocenta.

- Czescy politycy w czasie kampanii wyborczej w swoim kraju zachęcają TSUE do jeszcze większego, finansowego szantażu wobec Polski.
- Czeski Greenpeace, europejskie organizacje proekologiczne i wtórujący im użyteczni idioci w Polsce licytują się w eskalowania gróźb i pozbawionych realizmu żądań.
- Czescy oligarchowie z zadowoleniem oczekują na możliwość zwiększenia wydobycia w swoich kopalniach.
- Czeska komisarz Vera Jourova wtykająca z uporem maniaka swój nos w nie swoje sprawy. Przede wszystkim polskie.
Wystarczy. Tak postępuje przyjaciel ? Nie. Nawet premier Mateusz Morawiecki mówiąc o "czeskich przyjaciołach" w kontekście Turowa ma taką minę jakby sam nie wierzył w to, co mówi.

Na koniec nurtujące mnie od jakiegoś czasu pytanie. Czy Grupa Wyszehradzka nadal istnieje i czy ma ona obecnie rację bytu ? V4 miało być porozumieniem czterech państw Europy Środkowej związanych podobnymi doświadczeniami dziejowymi oraz wspólnotą idei i interesów na forum europejskim. Ja takiej wspólnoty pomiędzy Polską i Czechami obecnie nie widzę i oby to był tylko chwilowy, zły sen.

Kopalnia węgla brunatnego Vršany - północne CzechyČeští politici uvítali rozhodnutí Soudního Dvora Evropské Unie (rozhodnutí opět vydal místopředseda Rosario Silva de Lapuerta ze Španělska) uložit Polsku sankce za neudržení těžby v dole Turów, ačkoli někteří tvrdí, že její částka - 500 000 EUR denně je příliš málo.
Česká politická elita zvládla schopnost střílet ostatní do zad k dokonalosti, protože jak vidíte - historie se opakuje. Totéž jako v roce 1919, kdy se československá vláda pokusila "osvobodit" Těšínské Slezsko až po Skoczów a Bielsko Biała a později zablokovala dodávky zbraní polské armádě bojující proti bolševikům. Stejné jako v roce 1945, kdy jiná československá vláda obsadila Kladskou zemi a viděla hranici své země na sever od Nysy, Prudniku a Racibórze.

Jen ošklivý zlý člověk si může myslet, že Polsko zastaví těžbu v dole přes noc, zastaví práci čtvrté největší elektrárny v Polsku a vzdá se tak 7% národní energetické bilance. Jen blázen může věřit, že polská vláda zruší několik tisíc pracovních míst v regionu, který si nestěžuje na jejich přebytek. A jen obyčejný idiot může schválit skutečnost, že obyvatelé Bogatynie, Turoszowa a sousedních měst budou před nadcházející zimou zbaveni tepla.
Polská vláda oznámila, že o uzavření dolu Turów není řeč. Doufám tedy, že nezaplatí Evropské komisi ani cent.

- Čeští politici během volební kampaně ve své zemi vybízejí SDEU k ještě většímu finančnímu vydírání proti Polsku.
- Česká Greenpeace, evropské proenvironmentální organizace a užiteční idioti, kteří je doprovázejí v Polsku, soutěží o eskalaci hrozeb a požadavků postrádajících realismus.
- Čeští oligarchové jsou rádi, že vidí příležitost ke zvýšení produkce ve svých dolech.
- Česká komisařka Věra Jourová tvrdohlavě strkala nos do svých záležitostí. Hlavně polsky.
Dost. Tohle dělá přítel ? Ne. I premiér Mateusz Morawiecki, mluvící v kontextu Turowa o "českých přátelích", vypadá, jako by nevěřil tomu, co říká.

Konečně otázka, která mě trápí už nějakou dobu. Existuje Visegrádská Skupina stále a má důvod ? V4 měla být dohodou čtyř středoevropských zemí souvisejících s podobnými historickými zkušenostmi a komunitou myšlenek a zájmů na evropském fóru. Nevidím nyní takovou komunitu mezi Polskem a Českou republikou a může to být jen dočasný, zlý sen.
min 96 1.jpgDworzec Główny w Libercu To bardzo duży obiekt - łączy w sobie cechy dworca przelotowego i czołowego. Widok na perony od strony wjazdów z Železnego Brodu i Tanvaldu.
min 96 2.jpgSpalinowóz 704.002 - 5 (a właściwie spalinowozik - Czesi nazywają tę serię "Lego") podrzucił na tory dworca trzy wagony pasażerskie klasy 2 które odjadą jako osobní vlak do Děčina przez Jablonné v Podještědí o 18:51.
min 96 3.jpgTa sama lokomotywka - ujęcie odwrotne. W głębi na sąsiedni peron wjeżdża wagon spalinowy serii 843 z Desnej.
min 96 4.jpgZupełnie inny rejon tego wielkiego dworca. Po prawej wagon spalinowy 854.212 - 8 z wagonem klasy 2 jako spěšný vlak do Pardubic przez Železny Brod. Pociąg ten odjedzie o 18:02, a więc za chwilę. Na razie jednak na semaforze wyjazdowym czeski odpowiednik naszego S1.
min 96 5.jpgSkład do Pardubic - widok od przodu. Po prawej budynek dworca.
Widok w kierunku wyjazdów do Zittau i Frydlantu.
min 96 6.jpgJeszcze inny peron - tu bardzo łatwo się pogubić. Na tej stacji szybka przesiadka z pociągu na pociąg musi być bardzo emocjonująca :)
min 96 7.jpgBudynek dworca od strony miasta - skrzyżowanie ulic Nákladní i 1 Máje.
min 96 8.jpgSemaforek krajoznawczy.

Ulica 1 Máje - widok od dworca w stronę centrum i Starego Miasta. Na wprost widać wieżę ratusza wybudowanego w stylu neorenesansowym i ukończonego w roku 1893. Góry w tle to oczywiście Góry Izerskie.
min 96 9.jpgCentrum i główny węzeł komunikacyjny tego miasta - ul. Fügnerova / Terminál MHD. Prowadzi tędy kilkanaście linii autobusowych i wszystkie obecne linie tramwajowe - miejskie 2 i 5 oraz podmiejska 11 do Jablonca nad Nisou.
Jakość dwóch ostatnich zdjęć nie jest najlepsza - nad Libercem przechodziły wówczas deszczowe chmury i cały czas padało...
min 96 10.jpgUlica Botanicka i dojazd do centrum.
Ciekawostką sieci tramwajowej Liberca są dwie szerokości torów: 1435 mm i 1000 mm. Wąskotorowa jest linia do Jablonca, a w samym Libercu w wielu miejscach spotyka się trzyszynowy splot torów i dość skomplikowane rozjazdy.
Linki zewnętrzne
  1. Stacja Liberec ❋  Atlas Kolejowy Polski
  2. Dopravní podnik města Liberce, a.s. ❋  oficjany serwis WWW
  3. Tramwaj z Liberca do Jablonca będzie dłuższy i nadal wąskotorowy ❋ Transport Publiczny
ROZKŁAD JAZDY

Liberec

tablica odjazdów
tablica przyjazdów

Strona główna | Okolice Jeleniej Góry | Liberecký Kraj | Alfabetyczny indeks stacji | Mapa serwisu | 96 |

Liczba gości na stronie Liberec od 30 września 2006: 7566
Data i czas poprzedniego wejścia: 26 października 2021 / 08:37
Średnia wejść dziennie: 1.38

Wpis do bazy MySQL: 8 marca 2006
Ostatnia modyfikacja strony: 17 marca 2020
2004 - 2021
© Paweł Niedomagała
All rights reserved.
Czas generowania strony: 0.077 sek