Zduny
Zd

 Obiekt oddany do użytku w roku 1875  ❋  OGE - Oels - Gnesener Eisenbahn / Kolej Oleśnicko - Gnieźnieńska

 Stan aktualności zdjęć i większości opisów na stronie - rok 2023   Obiekt położony na wysokości 131 m n.p.m. 

min 753 1.jpgPlac ładunkowy i rampa przy wschodniej krawędzi stacji. Stare płyty betonowe - nierówno i nic specjalnego.
min 753 2.jpgUjęcie w kierunku północno - wschodnim i wyjazd do Krotoszyna. Dawny wystrój stacji czyli sygnalizacja kształtowa z (podobno) mocno zabytkowymi urządzeniami nastawczymi zniknęła stąd w roku 2020. Spóźniłem się 3 lata :(
min 753 3.jpgOgólne spojrzenie na stację i budynek dworca z peronu 2 od strony północnej. Jak widać modernizacja stacji sprzed kilku lat peronów nie uwzględniła. Budynku również. Perony nadal wyglądają tak jak 100 lat temu czyli w czasach II Rzeczpospolitej. Budynek - lepiej nie mówić.
Od roku 1929 stacja w Zdunach stała się stacją graniczną i zaczęły tędy przejeżdżać nieliczne pociągi bezpośrednie do Oleśnicy i Wrocławia Głównego - wówczas dworzec ten nazywał się trochę inaczej. Wcześniej - przez pierwsze lata odrodzonej Polski odcinek w stronę Milicza był nieczynny. Ówczesna granica polsko - niemiecka zaznaczona kolorem czerwonym przebiegała tuż za południową głowicą rozjazdową stacji. Zakładam że budynk dworca w dwudziestoleciu międzywojennym prezentował się lepiej niż dziś.
Tor 5, bardziej po prawej perony 1 i 2. Ujęcie w kierunku południowym - wyjazd do Milicza i Grabowna Wielkiego.
To samo ujęcie z peronu 2.
Ogólne spojrzenie na stację i budynek dworca z peronu 2 od strony południowej.
Budynek dworca widziany z peronu 2 od strony południowej. Z której strony by go nie oglądać (a dotyczy to nie tylko turystów fotografujących ale szczególnie pasażerów przejeżdżających tędy pociągów - ostatnio także dalekobieżnych) wygląda równie beznadziejnie.
Dopełnieniem tej tezy są ujęcia budynku od strony podjazdu. Parter wzorem ogólnopolskim jest zamknięty, zakratowany, niedostępny dla podróżnych i pozbawiony swojej dawnej funkcji (kasa, poczekalnia). Piętro jest zamieszkałe.
To samo od drugiej strony - w roli głównej dawny magazyn spedycji towarowej. Wszystko w swojskim anturażu łuszczącego się i odpadającego tynku.
Linki zewnętrzne
  1. Stacja Zduny ❋  Ogólnopolska Baza Kolejowa
  2. Stacja Zduny ❋  Baza Danych Kolejowych
  3. Stacja Zduny ❋  Atlas Kolejowy Polski
Linki do informacji i zdjęć dotyczących linii Oleśnica - Krotoszyn znajdują się na stronach stacji Milicz i Grabowno Wielkie.
ROZKŁAD JAZDY

Zduny

tablica odjazdów
tablica przyjazdów

Strona główna | Okolice Wrocławia i Wałbrzycha | Województwo Wielkopolskie | Alfabetyczny indeks stacji | Mapa serwisu | 753 |

Liczba gości na stronie Zduny od 26 lutego 2024: 400
Data i czas poprzedniego wejścia: 21 listopada 2024 / 06:17
Średnia wejść dziennie: 1.49

Wpis do bazy MySQL: 26 lutego 2024
Ostatnia modyfikacja strony: 26 lutego 2024
2004 - 2024
© Paweł Niedomagała
All rights reserved.
Czas generowania strony: 0.007 sek