Kornatowo
Kr

 Kornatowo - stacja oddana do użytku w roku 1882  ❋  KO - Königlich Preußische Ostbahn / Królewska Pruska Kolej Wschodnia

 Stan aktualności zdjęć i większości opisów na stronie - rok 2021   Obiekt położony na wysokości 99 m n.p.m. 

min 723 1.jpgSpojrzenie w kierunku północnym - zasadniczo wyjazd do Grudziądza. Dawno temu w tę samą stronę opuszczała stację w Kornatowie boczna, dość ciekawie poprowadzona linia do Chełmna. A stacyjna wieża ciśnień pamiętająca węzłowy status stacji trzyma się nad podziw dzielnie - przynajmniej takie wrażenie odnosi się patrząc na nią z pewnego dystansu.
min 723 2.jpgPo modernizacji stacji zakończonej w roku 2015 zmienił się całkowicie układ torowy, peronowy oraz pojawiła się sygnalizacja świetlna. Po dawnym wyjeździe do Chełmna (za przejazdem w lewo - ledwie widoczny zakręcający pas starotorza) praktycznie nie ma już śladu. Linia ta została ostatecznie zlikwidowana w roku 2000, chociaż odcinek ze Stolna do Chełmna biegnący poboczem ówczesnej DK nr 1 i tak był zwijany już wcześniej. Jakakolwiek działalność przewozowa na tej linii nie była prowadzona od roku 1991.
min 723 3.jpgZamknięty na cztery spusty i kraty w oknach budynek dworca. Co prawda to nie ruina - jest nawet nowe pokrycie dachu i mieszkania na piętrze, ale czas robi swoje. Kiedyś gdy można tu było przesiąść się w pociąg jadący do Chełmna podróżnych było zapewne wielokrotnie więcej. Obecnie z przyczyn obiektywnych (Kornatowo to jednak nie metropolia) obiekt siłą rzeczy skazany jest na niebyt - w sensie obsługi pasażerów.
min 723 4.jpgUjęcie z peronu 2 w kierunku południowym - wyjazd do Chełmży. Tylko ten całkowicie przebudowany peron jest obecnie w użytku.
min 723 5.jpgCo prawda mamy tu także peron 1 - ten bliżej budynku i dawniej nawet ważniejszy, ale nie został on objęty modernizacją. Obecnie rola stacji sprowadza się głównie do wykonywania krzyżowań pociągów i to co jest całkowicie wystarcza.
min 723 6.jpgBudynek dworca - ujęcie od strony południowej. Przed budynkiem kończy się obecnie dawny tor do rampy stacyjnego magazynu.
min 723 7.jpgJest 15:50. Do stacji mniej więcej punktualnie dojeżdża dwuczłonowy szynobus VT 628 - 657. Pojazdy tego typu w barwach Arriva PCC (dawniej DB Regio) to widok dość powszechny na kujawsko - pomorskich, niezelektryfikowanych szlakach kolejowych.
min 723 8.jpgJest to pociąg relacji Grudziądz - Toruń Główny. Do celu podróży pozostało jeszcze 50 minut jazdy, ale od Chełmży mamy KKZ. Powodem jest remont odcinka Chełmża - Toruń Wschodni.
Linki zewnętrzne
  1. Stacja Kornatowo ❋  Ogólnopolska Baza Kolejowa
  2. Stacja Kornatowo ❋  Baza Danych Kolejowych
  3. Stacja Kornatowo ❋  Atlas Kolejowy Polski
Linki do informacji i zdjęć dotyczących linii przechodzących przez lub zaczynających się na stacji Kornatowo znajdują się także na stronach:
  1. linia Toruń Wschodni - Grudziądz - Kwidzyn - Malbork --> strony stacji Chełmża i Grudziądz.
  2. linia do Chełmna --> strona stacji Chełmno.
Lata likwidacji pasażerskiej komunikacji kolejowej na liniach wychodzących ze stacji KORNATOWO
1991 ---> CHEŁMNO
ROZKŁAD JAZDY

Kornatowo

tablica odjazdów
tablica przyjazdów

Strona główna | Okolice Torunia i Grudziądza | Województwo Kujawsko - Pomorskie | Alfabetyczny indeks stacji | Mapa serwisu | 723 |

Liczba gości na stronie Kornatowo od 27 stycznia 2022: 997
Data i czas poprzedniego wejścia: 20 maja 2024 / 06:15
Średnia wejść dziennie: 1.18

Wpis do bazy MySQL: 27 stycznia 2022
Ostatnia modyfikacja strony: 27 stycznia 2022
2004 - 2024
© Paweł Niedomagała
All rights reserved.
Czas generowania strony: 0.013 sek