Lidzbark
Lk

 Lidzbark - stacja oddana do użytku w roku 1887  ❋  KPEV - Königlich Preußischen Eisenbahn - Verwaltung / Królewski Pruski Zarząd Kolei

 Stan aktualności zdjęć i większości opisów na stronie - rok 2017   Obiekt położony na wysokości 152 m n.p.m. 

min 638 1.jpgBudynek stacji (przebudowany w latach 30-tych ubiegłego wieku) wraz z zamkniętą nastawnią dysponującą "Lk" oraz nieczynny magazyn - widok od strony wschodniej.
min 638 2.jpgWieża ciśnień i oryginalne, przedwojenne budynki położone na zachodnim skraju stacji.
min 638 3.jpgWidok na zachód - wyjazd w stronę Brodnicy. Semafory wyjazdowe teoretycznie są nadal czynne, ale jakikolwiek ruch pociągów w tym kierunku nie jest prowadzony od 2009 r.
min 638 4.jpgBudynek stacji - widok od strony zachodniej. Obydwa perony także dobitnie świadczą o tym, że od ostatniego, rozkładowego zatrzymania się tutaj pociągu pasażerskiego minęły już długie lata.
min 638 5.jpgUjęcie na wschód - wyjazd w kierunku Działdowa. Jest to obecnie jedyny czynny wyjazd ze stacji, korzystają z niego niezbyt częste składy towarowe.
Ostatni lokalny pociąg pasażerski pomiędzy Brodnicą a Działdowem przejechał 9 grudnia 2007 r. Później była jeszcze dość oryginalna, sezonowa doczepka relacji Grudziądz - Kraków Płaszów łączona w Działdowie do pospiesznej "Warmii" jadącej z Olsztyna Głównego. Pociąg ten zatrzymywał się jednak nie tutaj a na przystanku Lidzbark Miasto położonym półtora kilometra stąd w kierunku Brodnicy. Ten niezbyt poważny patent kursował do 31 sierpnia 2009 r.
Linia z Działdowa do Brodnicy (oraz dalej przez Grudziądz do Laskowic Pomorskich) była przed ostatnią wojną jednym z dwóch głównych szlaków dla pociągów jadących od strony Warszawy nad polski Bałtyk i obecność kilku składów dalekobieżnych dziennie była tu normą. Powojenne zmiany granic w tym miejscu Pomorza sprowadziły tę linię na powrót do roli lokalnego, prowincjonalnego szlaku. Obecnie trwa ona w kłopotliwym zapomnieniu tak jak wiele innych linii pechowo leżących na pograniczu województw. A czy w przyszłości pociągi pasażerskie tu powrócą ? Na razie szanse oceniam równo - pół na pół, chociaż ich brak na tej linii od roku 2009 traktuję jako skandal.
Linki zewnętrzne
  1. Stacja Lidzbark ❋  Ogólnopolska Baza Kolejowa
  2. Stacja Lidzbark ❋  Baza Danych Kolejowych
  3. Stacja Lidzbark ❋  Atlas Kolejowy Polski
Linki do informacji i zdjęć dotyczących linii Chojnice - Grudziądz - Brodnica - Działdowo znajdują się na stronach stacji Grudziądz i Brodnica.
 
Strona główna | Okolice Torunia i Grudziądza | Województwo Warmińsko - Mazurskie | Alfabetyczny indeks stacji | Mapa serwisu | 638 |

Liczba gości na stronie Lidzbark od 8 grudnia 2019: 1650
Data i czas poprzedniego wejścia: 28 maja 2024 / 02:05
Średnia wejść dziennie: 1.01

Wpis do bazy MySQL: 8 grudnia 2019
Ostatnia modyfikacja strony: 19 grudnia 2021
2004 - 2024
© Paweł Niedomagała
All rights reserved.
Czas generowania strony: 0.009 sek