Laskowice Pomorskie
La

 Laskowice Pomorskie - stacja oddana do użytku w roku 1852  ❋  KO - Königlich Preußische Ostbahn / Królewska Pruska Kolej Wschodnia

 Stan aktualności zdjęć i większości opisów na stronie - rok 2021   Obiekt położony na wysokości 87 m n.p.m. 

 Strona powstała przy współpracy Piotra Ratyńskiego ze Starogardu Gdańskiego
min 287 1.jpgWizyta 1 - rok 2007.

Ujęcie od strony południowej - peron 1 i tor 4 przeznaczony dla składów lokalnych jadących w stronę Szlachty (oraz dalej do Czerska lub Bąka). W głębi budynek stacji. Jak na obiekt tej rangi niezbyt reprezentacyjny.
min 287 2.jpgWizyta 2 - czerwiec 2021.

Peron 1 i tor 4. Zmieniło się tylko tyle że obecnie korzystają z niego nieliczne (wszystkie 3) szynobusy kursujące do Czerska. No i zniknął ten abstrakcyjny, tekturowo - drewniany baraczek stojący na rampie. Samo otoczenie stacji pomimo upływu lat nadal wyglądem nie zachwyca i jest to określenie stanu rzeczy bardzo powściągliwe.
min 287 3.jpgUjęcie na północny wschód - wyjazd zasadniczo w stronę Tczewa, ale nie tylko i o tym później. Po lewej nastawnia "La" sterująca całością ruchu na stacji. Za nią schowała się wieża ciśnień - przyznaję że robiąc to zdjęcie w sporym pośpiechu (zbierało się na burzę) nawet jej nie zauważyłem. Szkoda bo całkiem nieźle wygląda. Po prawej wjazd do lokomotywowni lub tego co po niej zostało.
min 287 4.jpgUjęcie odwrotne - zabudowania stacyjne widziane z peronu 2.
min 287 5.jpgmap_1_lp.jpg
min 287 6.jpg
Laskowice Pomorskie to obok Smętowa i Terespola Pomorskiego jeden z trzech węzłów kolejowych na odcinku Maksymilianowo - Tczew. Obecnie najważniejszy, ponieważ dwa pozostałe węzłami nazywane są już tylko z powodów historycznych. Tylko tutaj we wszystkich kierunkach nadal prowadzony jest ruch kolejowy - w tym pasażerski (ale od roku 2016 jest to już tylko gówno prawda).
Szlak Bydgoszcz - Tczew to jedna z najważniejszych linii kolejowych naszego kraju. Ponadto odgałęziają się tutaj linie boczne (patrząc od dołu):
--> w lewo do Chojnic przez Wierzchucin.
--> w prawo do Grudziądza przez najdłuższy w Polsce most kolejowo - drogowy przez Wisłę.
--> w lewo do Czerska przez Szlachtę, a więc przepiękną linią poprzez Bory Tucholskie.

2 zdjęcia powyżej to widoczki w kierunku południowo - zachodnim. Po lewej peron 3 z którego odjeżdżają pociągi do Grudziądza - jazda w tym kierunku możliwa jest tylko z torów 3 i 5 położonych właśnie przy tym peronie. Co za tym idzie, dawno temu można było tam spotkać relacje o wiele dłuższe - np. do Brodnicy. Na wprost wyjazd w stronę Maksymilianowa (dalej Bydgoszcz) i Wierzchucina.
min 287 7.jpgZbliża się 14:00. Na stację wjeżdża pociąg Polregio z Gdyni Głównej do Bydgoszczy Głównej. Jest to "kibelek" EN 57 - 1482 (PR Oddział Pomorski w Gdyni) z uśmiechniętą buzią z przodu. Około 5 minut postoju i jedziemy dalej.
Linki zewnętrzne
  1. Stacja Laskowice Pomorskie ❋  Ogólnopolska Baza Kolejowa
  2. Stacja Laskowice Pomorskie ❋  Baza Danych Kolejowych
  3. Stacja Laskowice Pomorskie ❋  Atlas Kolejowy Polski
Lata likwidacji pasażerskiej komunikacji kolejowej na liniach wychodzących ze stacji LASKOWICE POMORSKIE
2016 ---> WIERZCHUCIN
ROZKŁAD JAZDY

Laskowice Pomorskie

tablica odjazdów
tablica przyjazdów

Strona główna | Okolice Bydgoszczy | Województwo Kujawsko - Pomorskie | Alfabetyczny indeks stacji | Mapa serwisu | 287 |

Liczba gości na stronie Laskowice Pomorskie od 17 listopada 2007: 18746
Data i czas poprzedniego wejścia: 17 lipca 2024 / 20:33
Średnia wejść dziennie: 3.08

Wpis do bazy MySQL: 17 listopada 2007
Ostatnia modyfikacja strony: 18 grudnia 2021
2004 - 2024
© Paweł Niedomagała
All rights reserved.
Czas generowania strony: 0.012 sek