Rokytnice nad Jizerou

Rochlitz (Iser)przedwojenna niemiecka nazwa stacji
(Sudetenland - terytorium włączone do Rzeszy Niemieckiej w październiku 1938 roku)

 Stan aktualności zdjęć i większości opisów na stronie - rok 2007   Obiekt położony na wysokości 455 m n.p.m. 

min 117 1.jpgKońcowa stacja przepięknej linii kolejowej z Martinic v Krkonoších. Pod koniec XIX stulecia szlak ten był brany pod uwagę jako jeden z wariantów wyprowadzenia kolei w kierunku Jakuszyc. Ostatecznie zwyciężyła jednak koncepcja wybudowania odcinka Tanvald - Kořenov - Jakuszyce. Kolej poprowadzona doliną Izery kończy się więc 3 km od centrum Rokytnic (co nie przeszkadza w jej funkcjonowaniu) prowadząc przez bardzo malownicze okolice południowych stoków czeskich Karkonoszy.
Widok na północ w stronę końca linii.
min 117 2.jpgTa sama stacja 8 lat później. Pociągi (autobusy szynowe serii 810) nadal tu docierają, ale z roku na rok jest ich coraz mniej.
Koniec linii - po lewej mała lokomotywownia, po prawej drewniane magazyny i jakaś tajemnicza rampa, której przeznaczenia nikt już chyba nie potrafi odgadnąć. Widać ż okres świetności stacja ta ma definitywnie za sobą, ale ilość torów i różnych urządzeń wskazuje na to, że kiedyś sporo się tu działo.
min 117 3.jpgPoczątek linii - wyjazd w kierunku Jablonca nad Jizerou i Martinic. Trasa ta będzie prowadzić cały czas w dół, wzdłuż brzegów Izery.
Linki zewnętrzne
  1. Stacja Rokytnice nad Jizerou ❋  Atlas Kolejowy Polski
W rozkładzie jazdy na lato 2007/2008 pociąg pasażerski w Rokytnicach pojawia się już tylko raz dziennie. Przyjazd wieczorem i odjazd wczesnym rankiem - najwyraźniej "motoraček" tu nocuje, bo nie sądzę by na pusto zjeżdżał do Martinic. Wszystkie pozostałe pociągi kończą bieg stację wcześniej - w Jabloncu.
Podejrzewam że nawet w czeskich realiach przetrwanie tego końcowego odcinka może być - niestety - mocno problematyczne...

W rozkładach jazdy ČD w latach 2014 i 2015 pociągi pasażerskie na na tutejszej stacji pojawiają się już tylko sporadycznie.

Strona główna | Okolice Jeleniej Góry i Liberca | Liberecký Kraj | Alfabetyczny indeks stacji | Mapa serwisu | 117 |

Liczba gości na stronie Rokytnice nad Jizerou od 30 września 2006: 5709
Data i czas poprzedniego wejścia: 20 czerwca 2024 / 12:56
Średnia wejść dziennie: 0.89

Wpis do bazy MySQL: 10 marca 2006
Ostatnia modyfikacja strony: 17 marca 2020
2004 - 2024
© Paweł Niedomagała
All rights reserved.
Czas generowania strony: 0.021 sek