Kořenov
logo_cd.gif f-cz.png

Polaunprzedwojenna niemiecka nazwa stacji
(Sudetenland - terytorium włączone do Rzeszy Niemieckiej w październiku 1938 roku)

 Stan aktualności zdjęć i opisów na stronie - rok 2007   Obiekt położony na wysokości 699 m n.p.m. 

Kopalnie węgla brunatnego w trójstyku PL/CZ/DECzescy politycy z zadowoleniem przyjęli decyzję Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (postanowienie wydała ponownie jednoosobowo pani wiceprezes Rosario Silva de Lapuerta z Hiszpanii) o nałożeniu na Polskę kar za niewstrzymanie wydobycia w kopalni Turów, chociaż niektórzy z nich twierdzą że jej wysokość - 500 000 EUR dziennie to zbyt mało.
Czeskie elity polityczne opanowały więc umiejętność strzelania innym w plecy do perfekcji, bo jak widać - historia się powtarza. Tak samo jak w roku 1919 gdy rząd Czechosłowacji próbował "wyzwalać" Śląsk Cieszyński aż po Skoczów i Bielsko Białą a później blokował dostawy broni dla polskiego wojska walczącego z bolszewikami. Tak samo jak w roku 1945 gdy inny rząd Czechosłowacji zajmował Ziemię Kłodzką i widział granicę swojego kraju na północ od Nysy, Prudnika i Raciborza.

Tylko wredny niegodziwiec może pomyśleć o tym że Polska z dnia na dzień wstrzyma wydobycie w kopalni, zastopuje pracę czwartej co do wielkości elektrowni Polsce i tym samym zrezygnuje z 7 % krajowego bilansu energetycznego. Tylko dureń może uwierzyć w to że polski rząd zlikwiduje kilkanaście tysięcy miejsc pracy w regionie który na ich nadmiar nie narzeka. I tylko pospolity głupek może zaaprobować fakt że przed nadchodzącą zimą pozbawieni będą ciepła mieszkańcy Bogatyni, Turoszowa i sąsiednich miejscowości.
Rząd Polski zapowiedział że nie ma mowy o zamknięciu kopalni Turów. Mam więc nadzieję że nie zapłaci na rzecz Komisji Europejskiej ani jednego eurocenta.

- Czescy politycy w czasie kampanii wyborczej w swoim kraju zachęcają TSUE do jeszcze większego, finansowego szantażu wobec Polski.
- Czeski Greenpeace, europejskie organizacje proekologiczne i wtórujący im użyteczni idioci w Polsce licytują się w eskalowania gróźb i pozbawionych realizmu żądań.
- Czescy oligarchowie z zadowoleniem oczekują na możliwość zwiększenia wydobycia w swoich kopalniach.
- Czeska komisarz Vera Jourova wtykająca z uporem maniaka swój nos w nie swoje sprawy. Przede wszystkim polskie.
Wystarczy. Tak postępuje przyjaciel ? Nie. Nawet premier Mateusz Morawiecki mówiąc o "czeskich przyjaciołach" w kontekście Turowa ma taką minę jakby sam nie wierzył w to, co mówi.

Na koniec nurtujące mnie od jakiegoś czasu pytanie. Czy Grupa Wyszehradzka nadal istnieje i czy ma ona obecnie rację bytu ? V4 miało być porozumieniem czterech państw Europy Środkowej związanych podobnymi doświadczeniami dziejowymi oraz wspólnotą idei i interesów na forum europejskim. Ja takiej wspólnoty pomiędzy Polską i Czechami obecnie nie widzę i oby to był tylko chwilowy, zły sen.

Kopalnia węgla brunatnego Vršany - północne CzechyČeští politici uvítali rozhodnutí Soudního Dvora Evropské Unie (rozhodnutí opět vydal místopředseda Rosario Silva de Lapuerta ze Španělska) uložit Polsku sankce za neudržení těžby v dole Turów, ačkoli někteří tvrdí, že její částka - 500 000 EUR denně je příliš málo.
Česká politická elita zvládla schopnost střílet ostatní do zad k dokonalosti, protože jak vidíte - historie se opakuje. Totéž jako v roce 1919, kdy se československá vláda pokusila "osvobodit" Těšínské Slezsko až po Skoczów a Bielsko Biała a později zablokovala dodávky zbraní polské armádě bojující proti bolševikům. Stejné jako v roce 1945, kdy jiná československá vláda obsadila Kladskou zemi a viděla hranici své země na sever od Nysy, Prudniku a Racibórze.

Jen ošklivý zlý člověk si může myslet, že Polsko zastaví těžbu v dole přes noc, zastaví práci čtvrté největší elektrárny v Polsku a vzdá se tak 7% národní energetické bilance. Jen blázen může věřit, že polská vláda zruší několik tisíc pracovních míst v regionu, který si nestěžuje na jejich přebytek. A jen obyčejný idiot může schválit skutečnost, že obyvatelé Bogatynie, Turoszowa a sousedních měst budou před nadcházející zimou zbaveni tepla.
Polská vláda oznámila, že o uzavření dolu Turów není řeč. Doufám tedy, že nezaplatí Evropské komisi ani cent.

- Čeští politici během volební kampaně ve své zemi vybízejí SDEU k ještě většímu finančnímu vydírání proti Polsku.
- Česká Greenpeace, evropské proenvironmentální organizace a užiteční idioti, kteří je doprovázejí v Polsku, soutěží o eskalaci hrozeb a požadavků postrádajících realismus.
- Čeští oligarchové jsou rádi, že vidí příležitost ke zvýšení produkce ve svých dolech.
- Česká komisařka Věra Jourová tvrdohlavě strkala nos do svých záležitostí. Hlavně polsky.
Dost. Tohle dělá přítel ? Ne. I premiér Mateusz Morawiecki, mluvící v kontextu Turowa o "českých přátelích", vypadá, jako by nevěřil tomu, co říká.

Konečně otázka, která mě trápí už nějakou dobu. Existuje Visegrádská Skupina stále a má důvod ? V4 měla být dohodou čtyř středoevropských zemí souvisejících s podobnými historickými zkušenostmi a komunitou myšlenek a zájmů na evropském fóru. Nevidím nyní takovou komunitu mezi Polskem a Českou republikou a může to být jen dočasný, zlý sen.
min 58 1.jpgPrzed wojną była to stacja graniczna. Tutaj kończył się odcinek Śląskiej Kolei Górskiej z Jeleniej Góry, tutaj także kończyła się trakcja elektryczna.
Widok w kierunku wyjazdu do Harrachova.
min 58 2.jpg"Zębata" lokomotywa spalinowa T 426 przystosowana do toru z szyną zębatą systemu Abta występującego pomiędzy Tanvaldem a Kořenovem. To nie są żarty - pochylenie toru na tym odcinku dochodzi do 58 ‰.
min 58 3.jpgKilkaset metrów za wyjazdem ze stacji w kierunku Tanvaldu znajduje się najdłuższy tunel (940 m) na całym szlaku Tanvald - Jelenia Góra. Jest to także najdłuższy jednotorowy tunel w Czechach. A w sumie jest ich na tej linii 6, w tym jeden w Polsce (pomiędzy Górzyńcem i Szklarską Porębą Dolną).
min 58 4.jpgPrawie kilometr jazdy pod ziemią i pociąg specjalny z Tanvaldu do Harrachova powoli wynurza się z tunelu.
min 58 5.jpgTuż za wyjazdem z tunelu kończy się listwa zębata systemu Abta. Ten odcinek zębaty ma prawie 4 km długości - zaczyna się nieco powyżej stacji Dolní Polubný. A przed wjazdem do Kořenova widać wygaszony semafor wjazdowy - sygnalizacja na tej stacji od wielu lat jest nieczynna.
min 58 6.jpgWyjazd w kierunku Tanvaldu i ruiny parowozowni - zawaliła się na początku 1987 r.
min 58 7.jpgNa stację wjeżdża lekko "kombinowany" skład pociągu relacji Harrachov - Tanvald: wagon silnikowy serii 843 i doczepka typu Baafx, czyli bezsilnikowy odpowiednik autobusu szynowego serii 810.
min 58 8.jpgUnieważniona tarcza ostrzegawcza semafora wjazdowego od strony Harrachova.
30 czerwca i 1 lipca 2007 r. na stacji Kořenov odbyły się główne uroczystości związane ze 105 rocznicą powstania zębatej linii kolejowej Tanvald - Kořenov - Harrachov. Jedną z największych atrakcji był przejazd pociągiem specjalnym (w jego składzie był nawet zabytkowy parowóz) na odcinku Kořenov - Harrachov.
Linki zewnętrzne
  1. Stacja Kořenov ❋  Atlas Kolejowy Polski
  2. Stacja Kořenov ❋  Eisenbahnen in Schlesien
  3. Popis trati 036 Liberec - Tanvald - Harrachov ❋  Žel Page
  4. 100 let trati Tanvald - Harrachov ❋ Stránky Přátel Železnic
  5. 100 lat Kolei Izerskiej ❋ Strona Kolejowa Wojtka Michalskiego
  6. Galeria zdjęć z okazji 100-lecia trasy Tanvald - Harrachov ❋ Strona Kolejowa Wojtka Michalskiego
  7. Przejazd koleją Szklarska Poręba - Kořenov, 6-VII-2002 ❋ www.wkarkonosze.net
Linki do informacji i zdjęć dotyczących linii Jelenia Góra - Jakuszyce - Tanvald znajdują się także na stronach stacji Szklarska Poręba Huta oraz Harrachov.
ROZKŁAD JAZDY

Kořenov

tablica odjazdów
tablica przyjazdów

Strona główna | Okolice Jeleniej Góry | Liberecký Kraj | Alfabetyczny indeks stacji | Mapa serwisu | 58 |

Liczba gości na stronie Kořenov od 30 września 2006: 8023
Data i czas poprzedniego wejścia: 4 grudnia 2021 / 11:26
Średnia wejść dziennie: 1.45

Wpis do bazy MySQL: 6 marca 2006
Ostatnia modyfikacja strony: 17 marca 2020
2004 - 2021
© Paweł Niedomagała
All rights reserved.
Czas generowania strony: 0.077 sek