Náchod
logo_cd.gif f-cz.png

Nachodprzedwojenna niemiecka nazwa stacji
(Protektorat Böhmen und Mähren - terytorium podporządkowane Rzeszy Niemieckiej od marca 1939 roku)

 Stan aktualności zdjęć i opisów na stronie - rok 2015   Obiekt położony na wysokości 346 m n.p.m. 

Kopalnie węgla brunatnego w trójstyku PL/CZ/DECzescy politycy z zadowoleniem przyjęli decyzję Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (postanowienie wydała ponownie jednoosobowo pani wiceprezes Rosario Silva de Lapuerta z Hiszpanii) o nałożeniu na Polskę kar za niewstrzymanie wydobycia w kopalni Turów, chociaż niektórzy z nich twierdzą że jej wysokość - 500 000 EUR dziennie to zbyt mało.
Czeskie elity polityczne opanowały więc umiejętność strzelania innym w plecy do perfekcji, bo jak widać - historia się powtarza. Tak samo jak w roku 1919 gdy rząd Czechosłowacji próbował "wyzwalać" Śląsk Cieszyński aż po Skoczów i Bielsko Białą a później blokował dostawy broni dla polskiego wojska walczącego z bolszewikami. Tak samo jak w roku 1945 gdy inny rząd Czechosłowacji zajmował Ziemię Kłodzką i widział granicę swojego kraju na północ od Nysy, Prudnika i Raciborza.

Tylko wredny niegodziwiec może pomyśleć o tym że Polska z dnia na dzień wstrzyma wydobycie w kopalni, zastopuje pracę czwartej co do wielkości elektrowni Polsce i tym samym zrezygnuje z 7 % krajowego bilansu energetycznego. Tylko dureń może uwierzyć w to że polski rząd zlikwiduje kilkanaście tysięcy miejsc pracy w regionie który na ich nadmiar nie narzeka. I tylko pospolity głupek może zaaprobować fakt że przed nadchodzącą zimą pozbawieni będą ciepła mieszkańcy Bogatyni, Turoszowa i sąsiednich miejscowości.
Rząd Polski zapowiedział że nie ma mowy o zamknięciu kopalni Turów. Mam więc nadzieję że nie zapłaci na rzecz Komisji Europejskiej ani jednego eurocenta.

- Czescy politycy w czasie kampanii wyborczej w swoim kraju zachęcają TSUE do jeszcze większego, finansowego szantażu wobec Polski.
- Czeski Greenpeace, europejskie organizacje proekologiczne i wtórujący im użyteczni idioci w Polsce licytują się w eskalowania gróźb i pozbawionych realizmu żądań.
- Czescy oligarchowie z zadowoleniem oczekują na możliwość zwiększenia wydobycia w swoich kopalniach.
- Czeska komisarz Vera Jourova wtykająca z uporem maniaka swój nos w nie swoje sprawy. Przede wszystkim polskie.
Wystarczy. Tak postępuje przyjaciel ? Nie. Nawet premier Mateusz Morawiecki mówiąc o "czeskich przyjaciołach" w kontekście Turowa ma taką minę jakby sam nie wierzył w to, co mówi.

Na koniec nurtujące mnie od jakiegoś czasu pytanie. Czy Grupa Wyszehradzka nadal istnieje i czy ma ona obecnie rację bytu ? V4 miało być porozumieniem czterech państw Europy Środkowej związanych podobnymi doświadczeniami dziejowymi oraz wspólnotą idei i interesów na forum europejskim. Ja takiej wspólnoty pomiędzy Polską i Czechami obecnie nie widzę i oby to był tylko chwilowy, zły sen.

Kopalnia węgla brunatnego Vršany - północne CzechyČeští politici uvítali rozhodnutí Soudního Dvora Evropské Unie (rozhodnutí opět vydal místopředseda Rosario Silva de Lapuerta ze Španělska) uložit Polsku sankce za neudržení těžby v dole Turów, ačkoli někteří tvrdí, že její částka - 500 000 EUR denně je příliš málo.
Česká politická elita zvládla schopnost střílet ostatní do zad k dokonalosti, protože jak vidíte - historie se opakuje. Totéž jako v roce 1919, kdy se československá vláda pokusila "osvobodit" Těšínské Slezsko až po Skoczów a Bielsko Biała a později zablokovala dodávky zbraní polské armádě bojující proti bolševikům. Stejné jako v roce 1945, kdy jiná československá vláda obsadila Kladskou zemi a viděla hranici své země na sever od Nysy, Prudniku a Racibórze.

Jen ošklivý zlý člověk si může myslet, že Polsko zastaví těžbu v dole přes noc, zastaví práci čtvrté největší elektrárny v Polsku a vzdá se tak 7% národní energetické bilance. Jen blázen může věřit, že polská vláda zruší několik tisíc pracovních míst v regionu, který si nestěžuje na jejich přebytek. A jen obyčejný idiot může schválit skutečnost, že obyvatelé Bogatynie, Turoszowa a sousedních měst budou před nadcházející zimou zbaveni tepla.
Polská vláda oznámila, že o uzavření dolu Turów není řeč. Doufám tedy, že nezaplatí Evropské komisi ani cent.

- Čeští politici během volební kampaně ve své zemi vybízejí SDEU k ještě většímu finančnímu vydírání proti Polsku.
- Česká Greenpeace, evropské proenvironmentální organizace a užiteční idioti, kteří je doprovázejí v Polsku, soutěží o eskalaci hrozeb a požadavků postrádajících realismus.
- Čeští oligarchové jsou rádi, že vidí příležitost ke zvýšení produkce ve svých dolech.
- Česká komisařka Věra Jourová tvrdohlavě strkala nos do svých záležitostí. Hlavně polsky.
Dost. Tohle dělá přítel ? Ne. I premiér Mateusz Morawiecki, mluvící v kontextu Turowa o "českých přátelích", vypadá, jako by nevěřil tomu, co říká.

Konečně otázka, která mě trápí už nějakou dobu. Existuje Visegrádská Skupina stále a má důvod ? V4 měla být dohodou čtyř středoevropských zemí souvisejících s podobnými historickými zkušenostmi a komunitou myšlenek a zájmů na evropském fóru. Nevidím nyní takovou komunitu mezi Polskem a Českou republikou a může to být jen dočasný, zlý sen.
min 151 1.jpg Pod koniec ostatniej wojny krótko istniało stąd połączenie z systemem kolei Dolnego Śląska drewnianym mostem nad graniczną rzeką Metuje i odcinkiem toru przez Kudowę Słone do Kudowy Zdroju. Po wojnie z uwagi na prowizoryczny charakter tego odcinka i zmianę sytuacji geopolitycznej w tym rejonie nie zostało ono zachowane.
Widok na wschód w kierunku granicy z Polską i wyjazdu do Meziměstí.
min 151 2.jpg Ta sama stacja 13 lat później. Jak widać - wkroczył tu wielki świat. Nowe perony, gruntownie odnowiony budynek i nowoczesny parking od strony miasta. Na pewno jest się czym pochwalić.
min 151 3.jpg map_3_ks.jpg
min 151 4.jpg 2 kolejne zdjęcia to wyjazd w kierunku... No właśnie - niepełny "styk" linii Jaroměř - Trutnov i Týniště nad Orlicí - Meziměstí powoduje że z Náchodu odjeżdżają pociągi o specyficznej relacji do stacji Starkoč przez Václavice, gdzie muszą zmieniać kierunek jazdy. Z Náchodu nie można tak po prostu dojechać do Hradec Králové - trzeba przeskoczyć na sąsiednią magistralę i dopiero stamtąd - ze stacji Starkoč kontynuować dalszą podróż. Minimalna odległość pomiędzy obiema liniami w okolicach Náchodu wynosi niecały kilometr.
min 151 5.jpg W kierunku Václavic wyjeżdża pociag towarowy w postaci spalinowozu serii 742 i pojedyńczej węglarki. Najwyraźniej jest to jakaś przesyłka ekspresowa :)
min 151 6.jpg Budynek dworca od strony wschodniej.
min 151 7.jpg Osobni vlak do stacji Doudleby nad Orlicí stoi na torze 6 (peron nieokreślony). Szynobus 914 024 - 5 odjedzie z Náchodu o 18:12.
min 151 8.jpg Widok ogólny stacji - widok w kierunku wschodnim - wyjazd do Meziměstí. Zalesione wzgórze na horyzoncie to już Polska.
min 151 9.jpg 18:12 - pociąg relacji Náchod - Doudleby nad Orlicí wyrusza w trasę.
Linki zewnętrzne
  1. Stacja Náchod ❋  Baza Kolejowa Kolej.one.pl
  2. Stacja Náchod ❋  Atlas Kolejowy Polski
  3. Historia mostu w miejscowości Náchod - Běloves ❋ Koleje Żelazne Ziemi Kłodzkiej
Linki do informacji i zdjęć dotyczących nieistniejącej już linii Kudowa Zdrój - Náchod znajdują się na stronie stacji Kudowa Słone.

Linki do informacji i zdjęć dotyczących linii Týniště nad Orlicí - Náchod - Meziměstí - Otovice zastávka znajdują się na stronie stacji Broumov.
ROZKŁAD JAZDY

Náchod

tablica odjazdów
tablica przyjazdów

Strona główna | Okolice Kłodzka | Královéhradecký Kraj | Alfabetyczny indeks stacji | Mapa serwisu | 151 |

Liczba gości na stronie Náchod od 30 września 2006: 6673
Data i czas poprzedniego wejścia: 23 stycznia 2022 / 14:46
Średnia wejść dziennie: 1.2

Wpis do bazy MySQL: 26 marca 2016
Ostatnia modyfikacja strony: 22 grudnia 2021
2004 - 2022
© Paweł Niedomagała
All rights reserved.
Czas generowania strony: 0.005 sek