Meziměstí
logo_cd.gif f-cz.png

Halbstadtprzedwojenna niemiecka nazwa stacji
(Sudetenland - terytorium włączone do Rzeszy Niemieckiej w październiku 1938 roku)

 Stan aktualności zdjęć i opisów na stronie - rok 2007   Obiekt położony na wysokości 440 m n.p.m. 

Kopalnie węgla brunatnego w trójstyku PL/CZ/DECzescy politycy z zadowoleniem przyjęli decyzję Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (postanowienie wydała ponownie jednoosobowo pani wiceprezes Rosario Silva de Lapuerta z Hiszpanii) o nałożeniu na Polskę kar za niewstrzymanie wydobycia w kopalni Turów, chociaż niektórzy z nich twierdzą że jej wysokość - 500 000 EUR dziennie to zbyt mało.
Czeskie elity polityczne opanowały więc umiejętność strzelania innym w plecy do perfekcji, bo jak widać - historia się powtarza. Tak samo jak w roku 1919 gdy rząd Czechosłowacji próbował "wyzwalać" Śląsk Cieszyński aż po Skoczów i Bielsko Białą a później blokował dostawy broni dla polskiego wojska walczącego z bolszewikami. Tak samo jak w roku 1945 gdy inny rząd Czechosłowacji zajmował Ziemię Kłodzką i widział granicę swojego kraju na północ od Nysy, Prudnika i Raciborza.

Tylko wredny niegodziwiec może pomyśleć o tym że Polska z dnia na dzień wstrzyma wydobycie w kopalni, zastopuje pracę czwartej co do wielkości elektrowni Polsce i tym samym zrezygnuje z 7 % krajowego bilansu energetycznego. Tylko dureń może uwierzyć w to że polski rząd zlikwiduje kilkanaście tysięcy miejsc pracy w regionie który na ich nadmiar nie narzeka. I tylko pospolity głupek może zaaprobować fakt że przed nadchodzącą zimą pozbawieni będą ciepła mieszkańcy Bogatyni, Turoszowa i sąsiednich miejscowości.
Rząd Polski zapowiedział że nie ma mowy o zamknięciu kopalni Turów. Mam więc nadzieję że nie zapłaci na rzecz Komisji Europejskiej ani jednego eurocenta.

- Czescy politycy w czasie kampanii wyborczej w swoim kraju zachęcają TSUE do jeszcze większego, finansowego szantażu wobec Polski.
- Czeski Greenpeace, europejskie organizacje proekologiczne i wtórujący im użyteczni idioci w Polsce licytują się w eskalowania gróźb i pozbawionych realizmu żądań.
- Czescy oligarchowie z zadowoleniem oczekują na możliwość zwiększenia wydobycia w swoich kopalniach.
- Czeska komisarz Vera Jourova wtykająca z uporem maniaka swój nos w nie swoje sprawy. Przede wszystkim polskie.
Wystarczy. Tak postępuje przyjaciel ? Nie. Nawet premier Mateusz Morawiecki mówiąc o "czeskich przyjaciołach" w kontekście Turowa ma taką minę jakby sam nie wierzył w to, co mówi.

Na koniec nurtujące mnie od jakiegoś czasu pytanie. Czy Grupa Wyszehradzka nadal istnieje i czy ma ona obecnie rację bytu ? V4 miało być porozumieniem czterech państw Europy Środkowej związanych podobnymi doświadczeniami dziejowymi oraz wspólnotą idei i interesów na forum europejskim. Ja takiej wspólnoty pomiędzy Polską i Czechami obecnie nie widzę i oby to był tylko chwilowy, zły sen.

Kopalnia węgla brunatnego Vršany - północne CzechyČeští politici uvítali rozhodnutí Soudního Dvora Evropské Unie (rozhodnutí opět vydal místopředseda Rosario Silva de Lapuerta ze Španělska) uložit Polsku sankce za neudržení těžby v dole Turów, ačkoli někteří tvrdí, že její částka - 500 000 EUR denně je příliš málo.
Česká politická elita zvládla schopnost střílet ostatní do zad k dokonalosti, protože jak vidíte - historie se opakuje. Totéž jako v roce 1919, kdy se československá vláda pokusila "osvobodit" Těšínské Slezsko až po Skoczów a Bielsko Biała a později zablokovala dodávky zbraní polské armádě bojující proti bolševikům. Stejné jako v roce 1945, kdy jiná československá vláda obsadila Kladskou zemi a viděla hranici své země na sever od Nysy, Prudniku a Racibórze.

Jen ošklivý zlý člověk si může myslet, že Polsko zastaví těžbu v dole přes noc, zastaví práci čtvrté největší elektrárny v Polsku a vzdá se tak 7% národní energetické bilance. Jen blázen může věřit, že polská vláda zruší několik tisíc pracovních míst v regionu, který si nestěžuje na jejich přebytek. A jen obyčejný idiot může schválit skutečnost, že obyvatelé Bogatynie, Turoszowa a sousedních měst budou před nadcházející zimou zbaveni tepla.
Polská vláda oznámila, že o uzavření dolu Turów není řeč. Doufám tedy, že nezaplatí Evropské komisi ani cent.

- Čeští politici během volební kampaně ve své zemi vybízejí SDEU k ještě většímu finančnímu vydírání proti Polsku.
- Česká Greenpeace, evropské proenvironmentální organizace a užiteční idioti, kteří je doprovázejí v Polsku, soutěží o eskalaci hrozeb a požadavků postrádajících realismus.
- Čeští oligarchové jsou rádi, že vidí příležitost ke zvýšení produkce ve svých dolech.
- Česká komisařka Věra Jourová tvrdohlavě strkala nos do svých záležitostí. Hlavně polsky.
Dost. Tohle dělá přítel ? Ne. I premiér Mateusz Morawiecki, mluvící v kontextu Turowa o "českých přátelích", vypadá, jako by nevěřil tomu, co říká.

Konečně otázka, která mě trápí už nějakou dobu. Existuje Visegrádská Skupina stále a má důvod ? V4 měla být dohodou čtyř středoevropských zemí souvisejících s podobnými historickými zkušenostmi a komunitou myšlenek a zájmů na evropském fóru. Nevidím nyní takovou komunitu mezi Polskem a Českou republikou a může to být jen dočasný, zlý sen.
min 163 1.jpgPoniżej gotowy do odjazdu pociąg "Metuje" relacji Meziměstí - Praha.
Widok w kierunku zachodnim, w stronę wyjazdów do Náchodu (w prawo) i Broumova (na wprost).
Stacja w Meziměstí była przed wojną drugą obok Kořenova stacją w Czechosłowacji, do której dotarła trakcja elektryczna jednej z bocznych odnóg Śląskiej Kolei Górskiej. Właśnie tutaj, a nie w niemieckim wówczas Mieroszowie znalazła się główna stacja graniczna. Niestety - nie pozostała po tym fragmencie historii żadna pamiątka.
min 163 2.jpgTa sama stacja 12 lat później. Tutaj - w przeciwieństwie do sąsiedniego Dolnego Śląska - zmieniło się niewiele. Dworzec jest nadal dworcem (a nie kupą gruzu), pociągi nadal jeżdżą. Troszeczkę może zmienił się tabor, ale o tym poniżej.
Po lewej pociąg towarowy z podczepioną polską ST 43 - czeka na wolną drogę w kierunku Mieroszowa, po prawej spalinowy zestaw trakcyjny (motoraček serii 810 + wagon doczepny typu Baafx) - wyruszy o 11:49 do Broumova.
min 163 3.jpgPół godziny później - na tym samym torze stoi nowy, spalinowy zespół trakcyjny 814 - 024. Ten typ autobusów szynowych obsługuje nieco dłuższe trasy - widoczny na zdjęciu o 12:32 pojedzie do Týniště nad Orlicí. Z toru sąsiedniego odjeżdżały kiedyś pociągi pasażerskie do Wałbrzycha Głównego.
min 163 4.jpgKładka nad stacyjnymi torami - wyjazd w kierunku Polski.
min 163 5.jpgOd strony Mieroszowa na stację wjeżdża kolejny pociąg towarowy z "Rumunem" w barwach PKP na czele. Międzynarodowy ruch towarowy na tej linii jest dość spory, ale nie zapominajmy że przecież sąsiednie, kolejowe przejście graniczne Lubawka - Královec w ruchu towarowym od lat jest nieczynne...
min 163 6.jpgOgromny budynek dworca w Meziměstí - jak przystało na stację graniczną - cieszy oko do dziś.
Można to uznać za moje złośliwe i cyniczne porównanie na zasadzie kontrastu - podobny kubaturowo i mający kiedyś analogiczne znaczenie budynek dworcowy w pobliskiej Lubawce na sąsiedniej, transgranicznej linii kolejowej do Czech niebawem się zawali...
Linki zewnętrzne
  1. Stacja Meziměstí ❋  Baza Kolejowa Kolej.one.pl
  2. Stacja Meziměstí ❋  Atlas Kolejowy Polski
  3. Stacja Meziměstí ❋  Eisenbahnen in Schlesien
  4. Niepewność pogranicza ❋  Strona Kolejowa Wojtka Michalskiego
  5. Galeria zdjęć z okazji 125-lecia trasy Wałbrzych Główny - Mieroszów - Meziměstí ❋  Strona Kolejowa Wojtka Michalskiego
  6. Ostatni pociąg z Wałbrzycha do Meziměstí ❋ You Tube
Linki do informacji i zdjęć dotyczących linii przechodzących przez lub zaczynających się na stacji Meziměstí znajdują się także na stronach:
  1. linia Wałbrzych Szczawienko - Szczawno Zdrój - Mieroszów - Meziměstí --> strona stacji Mieroszów.
  2. linia Týniště nad Orlicí - Náchod - Meziměstí - Otovice zastávka --> strona stacji Broumov.
Lata likwidacji pasażerskiej komunikacji kolejowej na liniach wychodzących ze stacji MEZIMĚSTÍ
2004 ---> Mieroszów - BOGUSZÓW GORCE WSCHÓD
ROZKŁAD JAZDY

Meziměstí

tablica odjazdów
tablica przyjazdów

Strona główna | Okolice Jeleniej Góry | Královéhradecký Kraj | Alfabetyczny indeks stacji | Mapa serwisu | 163 |

Liczba gości na stronie Meziměstí od 30 września 2006: 10017
Data i czas poprzedniego wejścia: 25 stycznia 2022 / 01:13
Średnia wejść dziennie: 1.79

Wpis do bazy MySQL: 13 marca 2006
Ostatnia modyfikacja strony: 22 grudnia 2021
2004 - 2022
© Paweł Niedomagała
All rights reserved.
Czas generowania strony: 0.044 sek