Puck
Pu

Pùckkaszubska nazwa miejscowości (dotyczy tylko obiektów znajdujących się w dwudziestoleciu międzywojennym na terytorium Polski)

 Obiekt oddany do użytku w roku 1898  ❋  KPEV - Königlich Preußischen Eisenbahn - Verwaltung / Królewski Pruski Zarząd Kolei

 Stan aktualności zdjęć i większości opisów na stronie - rok 2021   Obiekt położony na wysokości 13 m n.p.m. 

min 60 1.jpgWizyta 1 - lipiec 2005.

Pocztkowo była to stacja końcowa lokalnej linii kolejowej z Redy. Dopiero w roku 1903 nastąpił ciąg dalszy za sprawą wybudowania prywatnej kolejki Kleinbahn Aktiengesellschaft Putzig - Krockow do Krokowej. Wtedy to w kierunku północno - zachodnim powstał stromy zjazd (ponad 15 ‰) po to, by na Puckich Błotach tor osiągnął poziom zbliżony do poziomu zaczynającej się po drugiej stronie szosy (DK nr 27 do Władysławowa) Zatoki Puckiej.
Widok na północ w kierunku wyjazdu do Władysławowa i Krokowej.
min 60 2.jpgPociągi lokalne do Krokowej od lata 1989 roku już stąd nie odjeżdżają, obecnie Puck to przelotowa stacja na ruchliwej latem trasie do Helu.
min 60 3.jpgWizyta 2 - lipiec 2009.

Dawna pucka lokomotywownia - funkcjonowała jeszcze na początku lat 60-tych zapewniając obsługę trakcyjną pociągom do Krokowej.
min 60 4.jpgBudynek stacji - obecnie oprócz poczekalni znajduje się w nim kilka sklepów.
min 60 5.jpgWizyta 3 - sierpień 2021.

Jest 11:50. Na pucki dworzec wjechał EIC 1540 "Jantar" z Warszawy Zachodniej do Helu. 6 wagonów (zapewne druga połowa odczepiła się w Gdyni Głównej) a z przodu czeski, czteroosiowy spalinowóz 754 037-0. W slangu kolejarskim "Nurek". Z takimi oczkami :)
Lokomotywa do roku 2014 stacjonowała w DKV Olomouc na Morawach, po tej dacie została wydzierżawiona od ČD przez PKP IC. Polskiego przewoźnika od lat nie stać organizacyjnie na obsługę swoich pociągów na liniach niezelektryfikowanych rodzimym taborem. Czeski film...
min 60 6.jpgUjęcie na północ - semafory wyjazdowe F i G w stronę Władysławowa. Po rewitalizacji linii w roku 2020 wyjazd do Władysławowa i przejazd przez miasto jest możliwy z prędkością 60 km/h. Ale trzeba uważać na pieszych :)
min 60 7.jpgUjęcie w kierunku południowym - wyjazd do Redy. Po modernizacji stacji w latach 2019 - 2020 został się tu tylko jeden peron pomiędzy torami 1 i 2. Drugi - położony przy torze 4 po prawej przestał być potrzebny - pociągi do Krokowej już stąd nie odjeżdżają :/
min 60 8.jpgNa tor 2 wjeżdża skład Polregio z Helu do Gdyni Głównej. Jest sformowany z dwóch trójczłonowych SZT typu SA 138 o numerach 002 i 003. Produkcja zespołów spalinowych to NEWAG S.A. Nowy Sącz.
min 60 9.jpgMijanka następuje o czasie - zbliża się południe. Za chwilę EIC "Jantar" ruszy w dalszą drogę na półwysep. Do Helu pozostała jeszcze godzina jazdy - w tym za chwilę 10 minut postoju we Władku.
Budynek dworca w Pucku to obiekt międzywojenny wybudowany w roku 1928 - jednobryłowy, piętrowy i kryty dwuspadowym dachem z niewielką przybudówką od strony placu (obecnie parkingu). Elewacja jest otynkowana. W budynku znajduje się kasa i poczekalnia.
Jedynym w miarę niezmiennym elementem tutejszej stacji jest dawna trzystanowiskowa lokomotywownia. Do jednego stanowiska nadal jest doprowadzony tor 6.
Puck
mapa topograficzna
rok 1938
Archiwum Map Wojskowego Instytutu Geograficznego 1919 - 1939.
Linki zewnętrzne
  1. Stacja Puck ❋  Ogólnopolska Baza Kolejowa
  2. Stacja Puck ❋  Baza Danych Kolejowych
  3. Stacja Puck ❋  Atlas Kolejowy Polski
Linki do informacji i zdjęć dotyczących linii Reda - Władysławowo - Hel znajdują się na stronie stacji Hel.
Semaforek krajoznawczo - historyczny.

Rynek w Pucku wraz z kamieniczkami z XIX i XX wieku i dziewiętnastowiecznym, neogotyckim ratuszem prezentuje się doprawdy przepięknie. Niestety - został w całości zabetonowany taką szaro - granatową kostką. Na usprawiedliwienie obecnej koncepcji dodam że wcześniej też była tutaj kostka tylko bardziej nierówna i zapewne przedwojenna. Tak więc - na szczęście - obyło się bez wycinania drzew i likwidowania zieleni. A ona właśnie by się na Starym Rynku przydała. Latem w słoneczne dni jest tutaj gorąco jak na przysłowiowej patelni.
Port rybacki w Pucku - pominik upamiętniajacy Zaślubiny Polski z morzem dokonane przez gen. Józefa Hallera 10 lutego 1920 roku.
Port rybacki w Pucku - słupek upamiętniający Zaślubiny Polski z morzem.

W czasie symbolicznych Zaślubin Polski z morzem w Pucku oznaczających powrót naszej Ojczyzny nad Bałtyk, po 148 latach niewoli, dowódca Frontu Pomorskiego gen. Józef Haller wygłosił dumne, ponadczasowe i jakże aktualne również dzisiaj słowa:

"Oto dzisiaj dzień czci i chwały ! Jest on dniem wolności, bo rozpostarł skrzydła Orzeł Biały nie tylko nad ziemiami polskimi, ale i nad morzem polskim. Naród czuje, że go już nie dusi hydra, która dotychczas okręcała mu szyje i piersi. Teraz wolne przed nami światy i wolne kraje. Żeglarz polski będzie mógł dzisiaj wszędzie dotrzeć pod znakiem Białego Orła, cały świat stoi mu otworem".
Tablica pamiątkowa przypomina o szczególnym wydarzeniu - a właściwie epizodzie w historii Polski. Kraj nasz nigdy nie był mocarstwem morskim a Bałtyk to nie ocean światowy. Tym bardziej wspomnienie królewskiego dekretu z XVI wieku warte jest naszej pamięci. Puck - miasto małe ale po kapersku zadziorne :)

2 kolejne zdjęcia to dawny port rybacki (obecnie raczej żeglarski) w Pucku widziany z zachodniego falochronu. W głębi monumentalna bryła kościoła farnego. Gotycki, trzynawowy kościół pod wezwaniem Świętych Apostołów Piotra i Pawła wzniesiono z cegły na przełomie XIV i XV wieku. Masywna, zachodnia wieża widziana jest wiele kilometrów od Pucka. Przede wszystkim od strony Zatoki Puckiej jako znak nawigacyjny.
Mały fragment Zatoki Puckiej, dalej Puckie Błota. Wzdłuż brzegu biegnie jedna z najbardziej zatłoczonych latem polskich dróg - DW nr 216 i linia kolejowa do Władysławowa.

Wieje i to całkiem nieźle. Taka pogoda może już spowodować u żeglarzy lekki dreszczyk emocji.

"Jak spod Helu raz przywiało, żagle zdarła moc nadludzka. Patrzę w koję mi przywiało gołą babę z Pucka".
Linki zewnętrzne
ROZKŁAD JAZDY

Puck

tablica odjazdów
tablica przyjazdów

Strona główna | Pomorze Gdańskie | Województwo Pomorskie | Alfabetyczny indeks stacji | Mapa serwisu | 60 |

Liczba gości na stronie Puck od 30 września 2006: 8056
Data i czas poprzedniego wejścia: 20 listopada 2024 / 23:53
Średnia wejść dziennie: 1.22

Wpis do bazy MySQL: 6 marca 2006
Ostatnia modyfikacja strony: 31 maja 2024
2004 - 2024
© Paweł Niedomagała
All rights reserved.
Czas generowania strony: 0.027 sek