Návsí

Jablunkov Návsípoprzednia nazwa stacji funkcjonująca do 2010 roku
Jabłonkówprzedwojenna polska nazwa stacji
(sporne tereny Spisza, Orawy i Śląska Cieszyńskiego przejęte przez Polskę w 1938 roku)

 Jabłonków - stacja oddana do użytku w roku 1871  ❋  KOB - Privilegierte Kaschau - Oderberger Bahn / Košicko - Bohumínská Dráha / Kolej Koszycko - Bogumińska

 Stan aktualności zdjęć i większości opisów na stronie - rok 2017   Obiekt położony na wysokości 380 m n.p.m. 

Privilegierte Kaschau - Oderberger Bahn czyli Kolej Koszycko - Bogumińska. Po I wojnie światowej jej północny fragment był jedną z głównych przyczyn polsko - czeskiego konfliktu o zachodnią część Śląska Cieszyńskiego, który zatruł na całość dwudziestolecia międzywojennego dobrosąsiedzkie układy. Dziś jest bardzo ważną magistralą kolejową na pograniczu czesko - słowacko - polskim.
min 620 1.jpgAbsurdalna (z dzisiejszego punktu widzenia) decyzja rajców miejskich z roku 1871 która nie zezwalała na wejście nowo budowanej Kolei Koszycko - Bogumińskiej w obręb miasta spowodowała że dziś - w rzeczy samej - Jabłonków nie posiada własnej stacji kolejowej. Ta najbliższa znajduje się w sąsiedniej wsi. Przemieszcza się więc codziennie po Republice Czeskiej kilka expresów w relacji Praha - Návsí i bądź tu człowieku mądry. Dokąd to jedzie ?
min 620 2.jpgNástupiště 2 - całkowicie odnowiony budynek stacji - widok od strony południowej.
min 620 3.jpgPonownie peron 2 - ujęcie na południe - wyjazd w kierunku Mostów koło Jabłonkowa i Čadcy. Do granicy ze Słowacją mamy jeszcze 13 km i cały czas pod górkę.
min 620 4.jpgBudynek stacji - widok od strony południowej.
min 620 5.jpgUjęcie odwrotne - wyjazd w kierunku Czeskiego Cieszyna.
min 620 6.jpgNa przedłużeniu jednego z torów przy peronie 2 zaparkował skład pasażerski. Dość dużo lokalnych pociągów z Ostravy lub Bohumina kończy bieg właśnie tutaj. Jest to EZT czeskiej produkcji serii 460 w wersji pięciowagonowej. Jego obecność w Jabłonkowie nie dziwi - kiedyś był to podstawowy zespół trakcyjny poruszający się po okolicach Ostravy i Czeskiego Cieszyna. Dziś wszystkie, jeszcze funkcjonujące czeskie (to ważne podkreślenie bo są także słowackie) jednostki elektryczne tego typu stacjonują w Bohumínie.
min 620 7.jpgJest 18:05. Na stację wjeżdża spóźniony rychlík "Detvan" relacji Ostrava Svinov - Zvolen (niby niedaleko a już 15 minut w plecy :). Z przodu czeski elektrowóz Škoda 65E1 o numerze 150 213 - 7.
min 620 8.jpgSemaforek krajoznawczy.

Zabytkowe centrum Jabłonkowa - Rynek Mariacki. Jednak warto przejść się nie tylko po rynku. Pobliskie uliczki i kamienice pełne są pamiątek (chociażby wystawy w okolicznych sklepach) i wspomnień po polskiej historii tego miasta.
Linki zewnętrzne
  1. Stacja Návsí ❋  Atlas Kolejowy Polski
  2. Stacja Návsí ❋  Koleje Śląska Cieszyńskiego
Linki do informacji i zdjęć dotyczących północnego fragmentu Kolei Koszycko - Bogumińskiej czyli linii Bohumín - Český Těšín - Čadca znajdują się na stronach stacji Český Těšín oraz Mosty u Jablunkova.
ROZKŁAD JAZDY

Návsí

tablica odjazdów
tablica przyjazdów

Strona główna | Okolice Cieszyna i Zaolzie | Moravskoslezský Kraj | Alfabetyczny indeks stacji | Mapa serwisu | 620 |

Liczba gości na stronie Návsí od 3 listopada 2018: 1847
Data i czas poprzedniego wejścia: 18 czerwca 2024 / 07:43
Średnia wejść dziennie: 0.9

Wpis do bazy MySQL: 3 listopada 2018
Ostatnia modyfikacja strony: 9 września 2022
2004 - 2024
© Paweł Niedomagała
All rights reserved.
Czas generowania strony: 0.016 sek