Gardeja
Gj logo_arriva.gif f-pl.png

 Stacja Gardeja po raz pierwszy oddana do użytku w roku 1883 | KPEV - Königlich Preußischen Eisenbahn - Verwaltung / Królewski Pruski Zarząd Kolei

 Stan aktualności zdjęć i opisów na stronie - rok 2009   Obiekt położony na wysokości 88 m n.p.m. 

min 396 1.jpgWidok na po południowy wschód - wyjazdy w kierunku Grudziądza i Łasina. Pierwszy z nich wykorzystywany jest w ruchu pasażerskim i (być może jeszcze) towarowym. Drugi nie istnieje od 1979 r. Boczna linia kolejowa z Gardei do Łasina o długości niespełna 15 km została fizycznie zlikwidowana 31 lat temu.
W latach 70-tych ruch pasażerski na trasie do Łasina utrzymywały legendarne spalinowe zespoły trakcyjne Ganz SN 52.
min 396 2.jpgUjęcie odwrotne - widok na północny zachód - wyjazd w kierunku Kwidzyna. W okolicach nastawni linia kolejowa krzyżuje się z DK nr 55 z Malborka do Torunia.
2 perony, 4 krawędzie peronowe, duża ilość torów postojowych (obecnie częściowo zarośniętych) świadczy o dawnym węzłowym charakterze tej stacji.
min 396 3.jpgZabudowania stacyjne - cząść magazynowa widziana od strony wschodniej.
min 396 4.jpgDawny węzłowy charakter tej stacji nie miał za to odzwierciedlenia w budynku stacji. Drewniany baraczek o dziwo heroicznie trwa na swoim miejscu do dziś, ale całość wygląda strasznie prowincjonalnie.
Gardeja
mapa topograficzna - rok 1937
Archiwum Map Wojskowego Instytutu Geograficznego 1919 - 1939.
Bardzo ciekawie wyglądała sytuacja geopolityczna tego miejsca w dwudziestoleciu międzywojennym. Stacja w Gardei znajdowała się wówczas tuż obok ówczesnej granicy polsko - niemieckiej. Sama stacja oraz linie kolejowe w kierunku Grudziądza i Łasina znajdowały się całkowicie po stronie polskiej, natomiast miejscowość Gardeja (Garnsee) leżała już po stronie niemieckiej. Po drugiej stronie granicy, na linii do Kwidzyna została więc wybudowana kolejna stacja - Garnsee (Westpreußen). W 1947 r. po zakończeniu wojny i zniknięciu granicy państwowej w tej okolicy została ona zlikwidowana. Dziś jadąc pociągiem w kierunku Kwidzyna 4 km po opuszczeniu Gardei mijamy po prawej stronie niepozorny domek. To właśnie to miejsce.
Linki zewnętrzne
  1. Stacja Gardeja ❋  Baza Kolejowa Kolej.one.pl
  2. Stacja Gardeja ❋  Atlas Kolejowy Polski
Linki do informacji i zdjęć dotyczących linii Toruń Wschodni - Grudziądz - Kwidzyn - Malbork znajdują się na stronach stacji Chełmża i Grudziądz.
Lata likwidacji pasażerskiej komunikacji kolejowej na liniach wychodzących ze stacji GARDEJA
1976 ---> ŁASIN
ROZKŁAD JAZDY

Gardeja

tablica odjazdów
tablica przyjazdów

Strona główna | Okolice Torunia i Grudziądza | Województwo Pomorskie | Alfabetyczny indeks stacji | Mapa serwisu | 396 |

Liczba gości na stronie Gardeja od 1 kwietnia 2010: 5076
Data i czas poprzedniego wejścia: 17 września 2021 / 12:28
Średnia wejść dziennie: 1.22

Wpis do bazy MySQL: 1 kwietnia 2010
Ostatnia modyfikacja strony: 15 czerwca 2021
2004 - 2021
© Paweł Niedomagała
All rights reserved.
Czas generowania strony: 0.006 sek