Jeseník
logo_cd.gif f-cz.png

Gräfenbergprzedwojenna niemiecka nazwa stacji
(Sudetenland - terytorium włączone do Rzeszy Niemieckiej w październiku 1938 roku)

 Stan aktualności zdjęć i opisów na stronie - rok 2018   Obiekt położony na wysokości 432 m n.p.m. 

Kopalnie węgla brunatnego w trójstyku PL/CZ/DECzescy politycy z zadowoleniem przyjęli decyzję Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (postanowienie wydała ponownie jednoosobowo pani wiceprezes Rosario Silva de Lapuerta z Hiszpanii) o nałożeniu na Polskę kar za niewstrzymanie wydobycia w kopalni Turów, chociaż niektórzy z nich twierdzą że jej wysokość - 500 000 EUR dziennie to zbyt mało.
Czeskie elity polityczne opanowały więc umiejętność strzelania innym w plecy do perfekcji, bo jak widać - historia się powtarza. Tak samo jak w roku 1919 gdy rząd Czechosłowacji próbował "wyzwalać" Śląsk Cieszyński aż po Skoczów i Bielsko Białą a później blokował dostawy broni dla polskiego wojska walczącego z bolszewikami. Tak samo jak w roku 1945 gdy inny rząd Czechosłowacji zajmował Ziemię Kłodzką i widział granicę swojego kraju na północ od Nysy, Prudnika i Raciborza.

Tylko wredny niegodziwiec może pomyśleć o tym że Polska z dnia na dzień wstrzyma wydobycie w kopalni, zastopuje pracę czwartej co do wielkości elektrowni Polsce i tym samym zrezygnuje z 7 % krajowego bilansu energetycznego. Tylko dureń może uwierzyć w to że polski rząd zlikwiduje kilkanaście tysięcy miejsc pracy w regionie który na ich nadmiar nie narzeka. I tylko pospolity głupek może zaaprobować fakt że przed nadchodzącą zimą pozbawieni będą ciepła mieszkańcy Bogatyni, Turoszowa i sąsiednich miejscowości.
Rząd Polski zapowiedział że nie ma mowy o zamknięciu kopalni Turów. Mam więc nadzieję że nie zapłaci na rzecz Komisji Europejskiej ani jednego eurocenta.

- Czescy politycy w czasie kampanii wyborczej w swoim kraju zachęcają TSUE do jeszcze większego, finansowego szantażu wobec Polski.
- Czeski Greenpeace, europejskie organizacje proekologiczne i wtórujący im użyteczni idioci w Polsce licytują się w eskalowania gróźb i pozbawionych realizmu żądań.
- Czescy oligarchowie z zadowoleniem oczekują na możliwość zwiększenia wydobycia w swoich kopalniach.
- Czeska komisarz Vera Jourova wtykająca z uporem maniaka swój nos w nie swoje sprawy. Przede wszystkim polskie.
Wystarczy. Tak postępuje przyjaciel ? Nie. Nawet premier Mateusz Morawiecki mówiąc o "czeskich przyjaciołach" w kontekście Turowa ma taką minę jakby sam nie wierzył w to, co mówi.

Na koniec nurtujące mnie od jakiegoś czasu pytanie. Czy Grupa Wyszehradzka nadal istnieje i czy ma ona obecnie rację bytu ? V4 miało być porozumieniem czterech państw Europy Środkowej związanych podobnymi doświadczeniami dziejowymi oraz wspólnotą idei i interesów na forum europejskim. Ja takiej wspólnoty pomiędzy Polską i Czechami obecnie nie widzę i oby to był tylko chwilowy, zły sen.

Kopalnia węgla brunatnego Vršany - północne CzechyČeští politici uvítali rozhodnutí Soudního Dvora Evropské Unie (rozhodnutí opět vydal místopředseda Rosario Silva de Lapuerta ze Španělska) uložit Polsku sankce za neudržení těžby v dole Turów, ačkoli někteří tvrdí, že její částka - 500 000 EUR denně je příliš málo.
Česká politická elita zvládla schopnost střílet ostatní do zad k dokonalosti, protože jak vidíte - historie se opakuje. Totéž jako v roce 1919, kdy se československá vláda pokusila "osvobodit" Těšínské Slezsko až po Skoczów a Bielsko Biała a později zablokovala dodávky zbraní polské armádě bojující proti bolševikům. Stejné jako v roce 1945, kdy jiná československá vláda obsadila Kladskou zemi a viděla hranici své země na sever od Nysy, Prudniku a Racibórze.

Jen ošklivý zlý člověk si může myslet, že Polsko zastaví těžbu v dole přes noc, zastaví práci čtvrté největší elektrárny v Polsku a vzdá se tak 7% národní energetické bilance. Jen blázen může věřit, že polská vláda zruší několik tisíc pracovních míst v regionu, který si nestěžuje na jejich přebytek. A jen obyčejný idiot může schválit skutečnost, že obyvatelé Bogatynie, Turoszowa a sousedních měst budou před nadcházející zimou zbaveni tepla.
Polská vláda oznámila, že o uzavření dolu Turów není řeč. Doufám tedy, že nezaplatí Evropské komisi ani cent.

- Čeští politici během volební kampaně ve své zemi vybízejí SDEU k ještě většímu finančnímu vydírání proti Polsku.
- Česká Greenpeace, evropské proenvironmentální organizace a užiteční idioti, kteří je doprovázejí v Polsku, soutěží o eskalaci hrozeb a požadavků postrádajících realismus.
- Čeští oligarchové jsou rádi, že vidí příležitost ke zvýšení produkce ve svých dolech.
- Česká komisařka Věra Jourová tvrdohlavě strkala nos do svých záležitostí. Hlavně polsky.
Dost. Tohle dělá přítel ? Ne. I premiér Mateusz Morawiecki, mluvící v kontextu Turowa o "českých přátelích", vypadá, jako by nevěřil tomu, co říká.

Konečně otázka, která mě trápí už nějakou dobu. Existuje Visegrádská Skupina stále a má důvod ? V4 měla být dohodou čtyř středoevropských zemí souvisejících s podobnými historickými zkušenostmi a komunitou myšlenek a zájmů na evropském fóru. Nevidím nyní takovou komunitu mezi Polskem a Českou republikou a může to být jen dočasný, zlý sen.
min 48 1.jpgWizyta 1 - lipiec 2002.

Stare, niskie perony i lekko prowincjonalna atmosfera tego miejsca to tylko pozorny spokój. Jak przystało na jedno z najsłynniejszych czeskich uzdrowisk można stąd dojechać praktycznie do każdego zakątka tego kraju - m. in. do Pragi, Ostravy i Brna. A kiedyś kolejowa nowoczesność trafi przecież i tutaj...
Widok w kierunku północno wschodnim - wyjazd do Mikulovic (dalej Głuchołazy).
min 48 2.jpgWizyta 2 - maj 2018.

Po roku 2017 zmieniło się tu prawie wszystko. Mamy nowe perony - teraz są dwa wysokokrawędziowe i dość mocno zmieniony układ torowy. A budynek dworca został całkowicie odrestaurowany.
min 48 3.jpgNa krótkim, bocznym torze przystanął pojedyńczy wagon pasażerski (wygląda na wagon pomiarowy) podczepiony do spalinowozu serii 754.
min 48 4.jpgOprócz całkowitej przebudowy pasażerskiej części stacji w Jeseníku (układ torowy i perony) mamy tu także nową sygnalizację świetlną i maszty oświetleniowe nad towarową częścią stacji. Jednym zdaniem - trasa z Hanušovic do Mikulovic zaczyna przypominać poważną magistralę kolejową.
min 48 5.jpgUjęcie w kierunku południowo zachodnim - wyjazd do Lipova Lázně. Na pierwszym planie załadunek wagonów towarowych drewnem. Na każdej większej stacji naszych południowych sąsiadów w Sudetach Wschodnich jest to widok normalny. Najwyraźniej przemysł drzewny w tych okolicach prosperuje znakomicie.
min 48 6.jpgBudynek dworca od strony wschodniej. Z tego miejsca oczywiście tego nie widać, ale odnowione wnętrze budynku od roku 2012 przypomina lata świetności kurortu Gräfenberg w czasach minionych :)
Motorak 810 199 - 0 odjedzie o 20:43 do Lipova Lázně.
min 48 7.jpgOgólnie - komunikacja lokalna ma się tutaj zupełnie nieźle. Natomiast stan dzisiejszy komunikacji dalekobieżnej ze stacji w Jeseníku to połączenia do Ostravy, Brna i Ołomuńca. Tylko. A więc tak jakby regres. Dopiero ewentualna przesiadka w Šumperku (tam kilka lat temu dotarła elektryfikacja) umożliwia podróż do Pragi lub innych, odległych miejsc Republiki Czeskiej.
min 48 8.jpgWidok budynku stacji (charakterystyczna wieżyczka) od tylnej strony podjazdu. Tylko tak da się tę okazałą budowlę zmieścić w kadrze. Centrum miasta w lewo w dół, słynna część uzdrowiskowa w prawo pod górkę. A tu, na miejscu nie zapominamy o sortowaniu śmieci !
Linki zewnętrzne
  1. Stacja Jeseník ❋  Atlas Kolejowy Polski
Linki do informacji i zdjęć dotyczących linii Hanušovice - Jeseník - Głuchołazy - Krnov znajdują się na stronach stacji Hanušovice oraz Mikulovice.
ROZKŁAD JAZDY

Jeseník

tablica odjazdów
tablica przyjazdów

Strona główna | Okolice Nysy | Olomoucký Kraj | Alfabetyczny indeks stacji | Mapa serwisu | 48 |

Liczba gości na stronie Jeseník od 30 września 2006: 7151
Data i czas poprzedniego wejścia: 25 stycznia 2022 / 07:58
Średnia wejść dziennie: 1.28

Wpis do bazy MySQL: 6 marca 2006
Ostatnia modyfikacja strony: 26 kwietnia 2021
2004 - 2022
© Paweł Niedomagała
All rights reserved.
Czas generowania strony: 0.007 sek