Mikulovice
logo_cd.gif f-cz.png

Niklasdorf (Schlesien)przedwojenna niemiecka nazwa stacji
(Sudetenland - terytorium włączone do Rzeszy Niemieckiej w październiku 1938 roku)

 Stan aktualności zdjęć i opisów na stronie - rok 2018   Obiekt położony na wysokości 325 m n.p.m. 

Kopalnie węgla brunatnego w trójstyku PL/CZ/DECzescy politycy z zadowoleniem przyjęli decyzję Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (postanowienie wydała ponownie jednoosobowo pani wiceprezes Rosario Silva de Lapuerta z Hiszpanii) o nałożeniu na Polskę kar za niewstrzymanie wydobycia w kopalni Turów, chociaż niektórzy z nich twierdzą że jej wysokość - 500 000 EUR dziennie to zbyt mało.
Czeskie elity polityczne opanowały więc umiejętność strzelania innym w plecy do perfekcji, bo jak widać - historia się powtarza. Tak samo jak w roku 1919 gdy rząd Czechosłowacji próbował "wyzwalać" Śląsk Cieszyński aż po Skoczów i Bielsko Białą a później blokował dostawy broni dla polskiego wojska walczącego z bolszewikami. Tak samo jak w roku 1945 gdy inny rząd Czechosłowacji zajmował Ziemię Kłodzką i widział granicę swojego kraju na północ od Nysy, Prudnika i Raciborza.

Tylko wredny niegodziwiec może pomyśleć o tym że Polska z dnia na dzień wstrzyma wydobycie w kopalni, zastopuje pracę czwartej co do wielkości elektrowni Polsce i tym samym zrezygnuje z 7 % krajowego bilansu energetycznego. Tylko dureń może uwierzyć w to że polski rząd zlikwiduje kilkanaście tysięcy miejsc pracy w regionie który na ich nadmiar nie narzeka. I tylko pospolity głupek może zaaprobować fakt że przed nadchodzącą zimą pozbawieni będą ciepła mieszkańcy Bogatyni, Turoszowa i sąsiednich miejscowości.
Rząd Polski zapowiedział że nie ma mowy o zamknięciu kopalni Turów. Mam więc nadzieję że nie zapłaci na rzecz Komisji Europejskiej ani jednego eurocenta.

- Czescy politycy w czasie kampanii wyborczej w swoim kraju zachęcają TSUE do jeszcze większego, finansowego szantażu wobec Polski.
- Czeski Greenpeace, europejskie organizacje proekologiczne i wtórujący im użyteczni idioci w Polsce licytują się w eskalowania gróźb i pozbawionych realizmu żądań.
- Czescy oligarchowie z zadowoleniem oczekują na możliwość zwiększenia wydobycia w swoich kopalniach.
- Czeska komisarz Vera Jourova wtykająca z uporem maniaka swój nos w nie swoje sprawy. Przede wszystkim polskie.
Wystarczy. Tak postępuje przyjaciel ? Nie. Nawet premier Mateusz Morawiecki mówiąc o "czeskich przyjaciołach" w kontekście Turowa ma taką minę jakby sam nie wierzył w to, co mówi.

Na koniec nurtujące mnie od jakiegoś czasu pytanie. Czy Grupa Wyszehradzka nadal istnieje i czy ma ona obecnie rację bytu ? V4 miało być porozumieniem czterech państw Europy Środkowej związanych podobnymi doświadczeniami dziejowymi oraz wspólnotą idei i interesów na forum europejskim. Ja takiej wspólnoty pomiędzy Polską i Czechami obecnie nie widzę i oby to był tylko chwilowy, zły sen.

Kopalnia węgla brunatnego Vršany - północne CzechyČeští politici uvítali rozhodnutí Soudního Dvora Evropské Unie (rozhodnutí opět vydal místopředseda Rosario Silva de Lapuerta ze Španělska) uložit Polsku sankce za neudržení těžby v dole Turów, ačkoli někteří tvrdí, že její částka - 500 000 EUR denně je příliš málo.
Česká politická elita zvládla schopnost střílet ostatní do zad k dokonalosti, protože jak vidíte - historie se opakuje. Totéž jako v roce 1919, kdy se československá vláda pokusila "osvobodit" Těšínské Slezsko až po Skoczów a Bielsko Biała a později zablokovala dodávky zbraní polské armádě bojující proti bolševikům. Stejné jako v roce 1945, kdy jiná československá vláda obsadila Kladskou zemi a viděla hranici své země na sever od Nysy, Prudniku a Racibórze.

Jen ošklivý zlý člověk si může myslet, že Polsko zastaví těžbu v dole přes noc, zastaví práci čtvrté největší elektrárny v Polsku a vzdá se tak 7% národní energetické bilance. Jen blázen může věřit, že polská vláda zruší několik tisíc pracovních míst v regionu, který si nestěžuje na jejich přebytek. A jen obyčejný idiot může schválit skutečnost, že obyvatelé Bogatynie, Turoszowa a sousedních měst budou před nadcházející zimou zbaveni tepla.
Polská vláda oznámila, že o uzavření dolu Turów není řeč. Doufám tedy, že nezaplatí Evropské komisi ani cent.

- Čeští politici během volební kampaně ve své zemi vybízejí SDEU k ještě většímu finančnímu vydírání proti Polsku.
- Česká Greenpeace, evropské proenvironmentální organizace a užiteční idioti, kteří je doprovázejí v Polsku, soutěží o eskalaci hrozeb a požadavků postrádajících realismus.
- Čeští oligarchové jsou rádi, že vidí příležitost ke zvýšení produkce ve svých dolech.
- Česká komisařka Věra Jourová tvrdohlavě strkala nos do svých záležitostí. Hlavně polsky.
Dost. Tohle dělá přítel ? Ne. I premiér Mateusz Morawiecki, mluvící v kontextu Turowa o "českých přátelích", vypadá, jako by nevěřil tomu, co říká.

Konečně otázka, která mě trápí už nějakou dobu. Existuje Visegrádská Skupina stále a má důvod ? V4 měla být dohodou čtyř středoevropských zemí souvisejících s podobnými historickými zkušenostmi a komunitou myšlenek a zájmů na evropském fóru. Nevidím nyní takovou komunitu mezi Polskem a Českou republikou a může to být jen dočasný, zlý sen.
min 691 1.jpgBudynek stacji od strony zachodniej.
min 691 2.jpgWidok w kierunku wschodnim - wyjazdy do stacji Głuchołazy (na wprost) i Zlaté Hory (za stacją ostro w prawo).
min 691 3.jpgCharakterystyczna cecha stacji w Mikulovicach - wszystkie semafory wyjazdowe w rozmiarze mini. Jedynymi sygnalizatorami zamontowanymi na masztach są semafory wjazdowe i tarcze ostrzegawcze. Nasi południowi sąsiedzi znani są z niekonwencjonalnych rozwiązań technicznych dotyczących urządzeń ZRK - jedno z nich widzimy właśnie tutaj.
min 691 4.jpgA pod szopą zaparkował spalinowóz 753 777 - 2. Zupełnie dobre miejsce na nocleg.
min 691 5.jpgWidok stacji od strony zachodniej.
min 691 6.jpgUjecie odwrotne - widok na zachód - wyjazd w kierunku Jeseníka. Oczywiście tu także widzimy tylko niskie semafory wyjazdowe oraz po prawej dawną nastawnię wykonawczą.
Odrobina historii - czasy przed wstąpieniem Polski do Strefy Schengen. Teraz - na szczęście - czytamy to z przymrużeniem oka ;)

Jakiś czas temu Czesi zaproponowali uruchomienie bezpośredniego połączenia Jeseník - Głuchołazy - Nysa - Opole obsługiwanego spalinowymi zespołami trakcyjnymi. Umożliwiło by to wreszcie normalny dojazd do Jesenika - dotarcie tam ze Śląska Opolskiego lub Kotliny Kłodzkiej metodą inną niż prywatny samochód jest praktycznie niewykonalne. Ponadto spowodowałoby otwarcie kolejowego przejścia granicznego na stacji Głuchołazy - dotychczasowe postępowanie polskiej Straży Granicznej oraz PKP w tej sprawie pachnie czystą, bezinteresowną złośliwością. Przypomnę - przez tę stację przejeżdżają czeskie pociągi tranzytowe z Jesenika w kierunku stacji Křnov. W Głuchołazach muszą się zatrzymać, ponieważ następuje tu zmiana kierunku jazdy. Ale wsiadać i wysiadać z nich nie można i sądzę, że jest to ewenement na skalę całej Unii Europejskiej.
Nie wiem jak potoczą się losy tego projektu, bo póki co pociągi z Polski do Jesenika nie jeżdżą, za to linia z Nysy do Głuchołaz jest przewidziana przez PKP do likwidacji. Bez komentarza...

Od 10 grudnia 2006 r. czeskie tranzytowe pociągi pasażerskie przejeżdżające przez Głuchołazy nareszcie są dostępne dla polskich podróżnych. Po kilkudziesięciu latach politycznej i organizacyjnej niemocy kolejowe przejście graniczne na tej stacji zostało otwarte !
Linki zewnętrzne
  1. Stacja Mikulovice ❋  Baza Kolejowa Kolej.one.pl
  2. Stacja Mikulovice ❋  Atlas Kolejowy Polski
  3. Linia Głuchołazy (Ziegenhals) - Mikulovice (Niklasdorf) ❋  Strona Kolejowa Wojtka Michalskiego
  4. Tranzytem przez stację w Głuchołazach, czyli krótka historia linii Hanušovice - Jeseník - Křnov ❋  Strona Kolejowa Wojtka Michalskiego
  5. Głuchołazy - Mikulovice część 1\2 ❋ You Tube
  6. Głuchołazy - Mikulovice część 2\2 ❋ You Tube
  7. Trať 292: Zábřeh na Moravě - Jeseník - Krnov (1 část) ❋ You Tube
  8. Trať 292: Zábřeh na Moravě - Jeseník - Krnov (2 část) ❋ You Tube
Linki do informacji i zdjęć dotyczących linii Hanušovice - Jeseník - Głuchołazy - Krnov znajdują się także na stronie stacji Hanušovice.
ROZKŁAD JAZDY

Mikulovice

tablica odjazdów
tablica przyjazdów

Strona główna | Okolice Nysy | Olomoucký Kraj | Alfabetyczny indeks stacji | Mapa serwisu | 691 |

Liczba gości na stronie Mikulovice od 17 lipca 2018: 1241
Data i czas poprzedniego wejścia: 25 stycznia 2022 / 07:59
Średnia wejść dziennie: 0.97

Wpis do bazy MySQL: 17 lipca 2018
Ostatnia modyfikacja strony: 23 grudnia 2021
2004 - 2022
© Paweł Niedomagała
All rights reserved.
Czas generowania strony: 0.009 sek