Krnov
logo_cd.gif f-cz.png

Jägerndorfprzedwojenna niemiecka nazwa stacji
(Sudetenland - terytorium włączone do Rzeszy Niemieckiej w październiku 1938 roku)

 Stan aktualności zdjęć i opisów na stronie - rok 2018   Obiekt położony na wysokości 325 m n.p.m. 

Kopalnie węgla brunatnego w trójstyku PL/CZ/DECzescy politycy z zadowoleniem przyjęli decyzję Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (postanowienie wydała ponownie jednoosobowo pani wiceprezes Rosario Silva de Lapuerta z Hiszpanii) o nałożeniu na Polskę kar za niewstrzymanie wydobycia w kopalni Turów, chociaż niektórzy z nich twierdzą że jej wysokość - 500 000 EUR dziennie to zbyt mało.
Czeskie elity polityczne opanowały więc umiejętność strzelania innym w plecy do perfekcji, bo jak widać - historia się powtarza. Tak samo jak w roku 1919 gdy rząd Czechosłowacji próbował "wyzwalać" Śląsk Cieszyński aż po Skoczów i Bielsko Białą a później blokował dostawy broni dla polskiego wojska walczącego z bolszewikami. Tak samo jak w roku 1945 gdy inny rząd Czechosłowacji zajmował Ziemię Kłodzką i widział granicę swojego kraju na północ od Nysy, Prudnika i Raciborza.

Tylko wredny niegodziwiec może pomyśleć o tym że Polska z dnia na dzień wstrzyma wydobycie w kopalni, zastopuje pracę czwartej co do wielkości elektrowni Polsce i tym samym zrezygnuje z 7 % krajowego bilansu energetycznego. Tylko dureń może uwierzyć w to że polski rząd zlikwiduje kilkanaście tysięcy miejsc pracy w regionie który na ich nadmiar nie narzeka. I tylko pospolity głupek może zaaprobować fakt że przed nadchodzącą zimą pozbawieni będą ciepła mieszkańcy Bogatyni, Turoszowa i sąsiednich miejscowości.
Rząd Polski zapowiedział że nie ma mowy o zamknięciu kopalni Turów. Mam więc nadzieję że nie zapłaci na rzecz Komisji Europejskiej ani jednego eurocenta.

- Czescy politycy w czasie kampanii wyborczej w swoim kraju zachęcają TSUE do jeszcze większego, finansowego szantażu wobec Polski.
- Czeski Greenpeace, europejskie organizacje proekologiczne i wtórujący im użyteczni idioci w Polsce licytują się w eskalowania gróźb i pozbawionych realizmu żądań.
- Czescy oligarchowie z zadowoleniem oczekują na możliwość zwiększenia wydobycia w swoich kopalniach.
- Czeska komisarz Vera Jourova wtykająca z uporem maniaka swój nos w nie swoje sprawy. Przede wszystkim polskie.
Wystarczy. Tak postępuje przyjaciel ? Nie. Nawet premier Mateusz Morawiecki mówiąc o "czeskich przyjaciołach" w kontekście Turowa ma taką minę jakby sam nie wierzył w to, co mówi.

Na koniec nurtujące mnie od jakiegoś czasu pytanie. Czy Grupa Wyszehradzka nadal istnieje i czy ma ona obecnie rację bytu ? V4 miało być porozumieniem czterech państw Europy Środkowej związanych podobnymi doświadczeniami dziejowymi oraz wspólnotą idei i interesów na forum europejskim. Ja takiej wspólnoty pomiędzy Polską i Czechami obecnie nie widzę i oby to był tylko chwilowy, zły sen.

Kopalnia węgla brunatnego Vršany - północne CzechyČeští politici uvítali rozhodnutí Soudního Dvora Evropské Unie (rozhodnutí opět vydal místopředseda Rosario Silva de Lapuerta ze Španělska) uložit Polsku sankce za neudržení těžby v dole Turów, ačkoli někteří tvrdí, že její částka - 500 000 EUR denně je příliš málo.
Česká politická elita zvládla schopnost střílet ostatní do zad k dokonalosti, protože jak vidíte - historie se opakuje. Totéž jako v roce 1919, kdy se československá vláda pokusila "osvobodit" Těšínské Slezsko až po Skoczów a Bielsko Biała a později zablokovala dodávky zbraní polské armádě bojující proti bolševikům. Stejné jako v roce 1945, kdy jiná československá vláda obsadila Kladskou zemi a viděla hranici své země na sever od Nysy, Prudniku a Racibórze.

Jen ošklivý zlý člověk si může myslet, že Polsko zastaví těžbu v dole přes noc, zastaví práci čtvrté největší elektrárny v Polsku a vzdá se tak 7% národní energetické bilance. Jen blázen může věřit, že polská vláda zruší několik tisíc pracovních míst v regionu, který si nestěžuje na jejich přebytek. A jen obyčejný idiot může schválit skutečnost, že obyvatelé Bogatynie, Turoszowa a sousedních měst budou před nadcházející zimou zbaveni tepla.
Polská vláda oznámila, že o uzavření dolu Turów není řeč. Doufám tedy, že nezaplatí Evropské komisi ani cent.

- Čeští politici během volební kampaně ve své zemi vybízejí SDEU k ještě většímu finančnímu vydírání proti Polsku.
- Česká Greenpeace, evropské proenvironmentální organizace a užiteční idioti, kteří je doprovázejí v Polsku, soutěží o eskalaci hrozeb a požadavků postrádajících realismus.
- Čeští oligarchové jsou rádi, že vidí příležitost ke zvýšení produkce ve svých dolech.
- Česká komisařka Věra Jourová tvrdohlavě strkala nos do svých záležitostí. Hlavně polsky.
Dost. Tohle dělá přítel ? Ne. I premiér Mateusz Morawiecki, mluvící v kontextu Turowa o "českých přátelích", vypadá, jako by nevěřil tomu, co říká.

Konečně otázka, která mě trápí už nějakou dobu. Existuje Visegrádská Skupina stále a má důvod ? V4 měla být dohodou čtyř středoevropských zemí souvisejících s podobnými historickými zkušenostmi a komunitou myšlenek a zájmů na evropském fóru. Nevidím nyní takovou komunitu mezi Polskem a Českou republikou a může to být jen dočasný, zlý sen.
min 708 1.jpgPółnocna połówka stacji widziana z nástupiště 2 od południa.
min 708 2.jpgmap_8_ks.jpg
min 708 3.jpg
2 zdjęcia powyżej:
---> górne - wyjazdy ze stacji (po przejechaniu wiaduktem nad ulicą Albrechticką) w kierunku północnym:
  • w lewo na północny zachód do Głuchołaz
  • na wprost nieistniejący od końca II wojny światowej do Głubczyc (chodzi o transgraniczny odcinek Krnov - Pietrowice Głubczyckie istniejący w latach 1873 - 1945)
  • w prawo na południowy wschód do Opavy Západ
---> dolne - na tor przy nástupiště 3 wjeżdża szynobus 810 339 - 2 jako osobní vlak z Jindřichova ve Slezsku.

Mapa przedstawia powojenną degradację węzła kolejowego w Karniowie.
●●● linie istniejące działające w gestii ČSD.
●●● linia zlikwidowana w wyniku II wojny światowej.
min 708 4.jpgOdwracamy się na południe. Po stronie lewej - przy nástupiště 1 zestaw 010 (doczepka) + 810 (wagon motorowy). Całość to osobní vlak relacji Opava Východ - Rýmarov który za chwilę wyruszy w dalszą drogę.
min 708 5.jpgBudynek stacji - ujęcie od strony północnej.
min 708 6.jpgWidok na południe - wyjazd w kierunku Milotic nad Opavou i Bruntála. Ta wschodniosudecka, górska i bardzo malownicza linia kolejowa prowadzi aż do Ołomuńca.
min 708 7.jpgA to już południowy skraj stacji, kładka nad torami na którą za chwilę wejdziemy i dwa boczne tory kończące się przy komercyjnych rampach ładunkowych.
min 708 8.jpgUjęcie z kładki dla pieszych w kierunku północnym. Jak widać, stacja do małych nie należy.
min 708 9.jpgUjęcie z kładki dla pieszych w kierunku południowym. Po opuszczeniu stacji linia skręca lekko w prawo i zaczynają się góry.
min 708 10.jpgPrawda jakie to proste ? W ten sposób Czesi i Słowacy potrafią upchnąć nawet trzy motoraczki różnych relacji na jednym torze przy jednym peronie a resztę załatwiają takie tabliczki.
Krnov
mapa topograficzna
rok 1934
Archiwum Map Wojskowego Instytutu Geograficznego 1919 - 1939.
Linki zewnętrzne
  1. Stacja Krnov ❋  Baza Kolejowa Kolej.one.pl
  2. Stacja Krnov ❋  Atlas Kolejowy Polski
  3. Zrušená trať Krnov - Glubčice ❋ prywatny czeski serwis WWW
  4. Krnovský triangl - válečná spojka ❋ prywatny czeski serwis WWW
Lata likwidacji pasażerskiej komunikacji kolejowej na liniach wychodzących ze stacji KRNOV
1945 ---> PIETROWICE GŁUBCZYCKIE (odcinek graniczny zlikwidowany w wyniku II wojny światowej)
W latach 1939 - 1946 istniało krótkie połączenie dla bezpośrednich przejazdów z Opavy do Głuchołaz, bez konieczności wjeżdżania na stację Krnov i zmiany tam kierunku jazdy. Ciekawostką jest fakt że łącznik ten krzyżował się na tym samym poziomie z torem do Głubczyc. Połączenie to służyło głównie do szybszego przejazdu niemieckich transportów wojskowych, ale w latach 1939 - 1942 jechał nim również pociąg ekspresowy Opava Východ - Berlin (przez Nysę, Kłodzko, Jelenią Górę i Görlitz), który w Krnovie zatrzymywał się na przystanku Krnov - Cvilín.

autor informacji - Richard Poul

materiał źródłowy w linku nr 4 powyżej

ROZKŁAD JAZDY

Krnov

tablica odjazdów
tablica przyjazdów

Strona główna | Okolice Nysy | Moravskoslezský Kraj | Alfabetyczny indeks stacji | Mapa serwisu | 708 |

Liczba gości na stronie Krnov od 17 stycznia 2022: 318
Data i czas poprzedniego wejścia: 17 stycznia 2022 / 08:46
Średnia wejść dziennie: 318

Wpis do bazy MySQL: 17 stycznia 2022
Ostatnia modyfikacja strony: 23 grudnia 2021
2004 - 2022
© Paweł Niedomagała
All rights reserved.
Czas generowania strony: 0.444 sek