Busko Zdrój
Bzd

 Busko Zdrój - stacja oddana do użytku w roku 1953  ❋  PKP - Polskie Koleje Państwowe

 Stan aktualności zdjęć i większości opisów na stronie - rok 2021   Obiekt położony na wysokości 234 m n.p.m. 

min 462 1.jpgWizyta 1 - czerwiec 2010.

W całkiem niebrzydkim budynku dworca (wiadomo - uzdrowisko) od lat podobno funkcjonuje dyskoteka. Lepsze to niż powybijane szyby i zrujnowane wnętrza.
min 462 2.jpgPerony stacji przypominają amazońską dżunglę. Nad tym wszystkim jeszcze dumnie powiewa sieć trakcyjna zawieszona nad linią latem 1987 r.
Widok na zachód - wyjazd w kierunku Kielc. Dopiero kilka kilometrów dalej linia zakręca na północ.
min 462 3.jpgWidok od strony zachodniej z (chyba) peronu 2. Na wprost dworcowy budynek, w prawo tory prowadzące w kierunku miasta. Ciągną się jeszcze kilkaset metrów dalej i kończą ślepo w szczerym polu.
min 462 4.jpgBył taki okres w historii tutejszej stacji, gdy docierały tu nie tylko "kibelki" z Kielc, ale także składy dalekobieżne z Katowic i Warszawy Wschodniej. Patrząc na panoszące się tu wszędzie zielsko trochę trudno w to uwierzyć. Komunikacja pasażerska na trasie Kielce - Sitkówka Nowiny - Busko Zdrój została wstrzymana 11 stycznia 2004 r. Aktualnie odcinek Włoszczowice - Busko Zdrój ma status "bocznicy szlakowej".
min 462 5.jpgWizyta 2 - lipiec 2021.

Wygolony peron, wymalowana krawędź i pas strefy bezpieczeństwa, płotek (przynajmniej symbolicznie) oddzielający teren dworca od pobliskiego parkingu. Detale podkreślające że wróciło tutaj kolejowe życie :)
min 462 6.jpgCzynny peron 1 i ujęcie w kierunku zachodnim (później linia skręca ku północy) - wyjazd do Włoszczowic.
min 462 7.jpgPeron 2 używany nie jest (co widać, słychać i czuć) i raczej używany w dającym się przewidzieć czasie nie będzie. Cztery pociągi pasażerskie na dobę pojawiające się obecnie (rok 2021) w Busku Zdroju nie wymagają odgruzowania całej stacji. Jeden tor wystarczy i jeszcze mamy tu sporo luzu.
min 462 8.jpgBudynek dworca - ujęcie od strony zachodniej. Stacja niby ożyła, ale budynek nadal robi wrażenie pustego, chociaż niewątpliwie poddano go renowacji. Jesteśmy przecież u wód :)
min 462 9.jpgPeron 1 - widok w kierunku wschodnim - w przybliżeniu koniec linii.
min 462 10.jpgTor w kierunku południowym ciągnie się jeszcze ponad pół kilometra i kończy się w przysłowiowym polu przed ulicą Siesławską. Zdaje się że kiedyś prowadził jeszcze kilkaset metrów dalej - aż do ulicy Wincentego Witosa. Przynajmniej do tego miejsca (wynika to z map) jest przygotowane miejsce na torowisko. Czyżby ślad porzuconego (podobno tylko na razie) mitycznego planu pociągnięcia linii kolejowej z Buska na drugi brzeg Wisły do Szczucina lub Żabna ?
min 462 11.jpgSemaforek krajoznawczy

Park Zdrojowy i flagowy obiekt uzdrowiska w Busku Zdroju doskonale znany zarówno w kraju jak i zagranicą. Sanatorium Marconi zostało oddane do użytku 1 czerwca 1836 roku pierwotnie jako Zakład Kąpielowy. Powstało według projektu Henryka Marconiego - architekta włoskiego pochodzenia, który w swym dziele wzorował się na rzymskich budowlach użyteczności publicznej. W bryle budynku wyraźnie wyodrębnia się korpus główny i dwa skrzydła boczne, a od frontu skierowanego ku stronie północnej uwagę przykuwają kolumny w stylu korynckim.
Busko Zdrój
mapa topograficzna
rok 1938
Archiwum Map Wojskowego Instytutu Geograficznego 1919 - 1939.
Linki zewnętrzne
  1. Stacja Busko Zdrój ❋  Ogólnopolska Baza Kolejowa
  2. Stacja Busko Zdrój ❋  Baza Danych Kolejowych
  3. Stacja Busko Zdrój ❋  Atlas Kolejowy Polski
Więcej linków do informacji i zdjęć dotyczących linii Kielce - Włoszczowice - Busko Zdrój / Staszów - Połaniec / Chmielów koło Tarnobrzega znajduje się na stronie stacji Włoszczowice.
Lata likwidacji pasażerskiej komunikacji kolejowej na liniach wychodzących ze stacji BUSKO ZDRÓJ
2004 ---> Włoszczowice - SITKÓWKA NOWINY
Lata wznowienia pasażerskiej komunikacji kolejowej na liniach wychodzących ze stacji BUSKO ZDRÓJ
2018 ---> Włoszczowice - SITKÓWKA NOWINY
Uwaga: reaktywacja pociągów pasażerskich z Kielc do Buska Zdroju odbywała się stopniowo - ruchu sezonowy /rok 2018/ oraz regularny /rok 2020/.
ROZKŁAD JAZDY

Busko Zdrój

tablica odjazdów
tablica przyjazdów

Strona główna | Region Świętokrzyski | Województwo Świętokrzyskie | Alfabetyczny indeks stacji | Mapa serwisu | 462 |

Liczba gości na stronie Busko Zdrój od 25 maja 2013: 5841
Data i czas poprzedniego wejścia: 16 czerwca 2024 / 15:06
Średnia wejść dziennie: 1.45

Wpis do bazy MySQL: 25 maja 2013
Ostatnia modyfikacja strony: 18 listopada 2022
2004 - 2024
© Paweł Niedomagała
All rights reserved.
Czas generowania strony: 0.018 sek