Gostyń
Gs

 Gostyń - obiekt oddany do użytku w roku 1888  ❋  KPEV - Königlich Preußischen Eisenbahn - Verwaltung / Królewski Pruski Zarząd Kolei

 Stan aktualności zdjęć i większości opisów na stronie - rok 2022   Obiekt położony na wysokości 92 m n.p.m. 

min 994 1.jpgPeron 1 - ujęcie w kierunku zachodnim.
min 994 2.jpgPeron 3 i także ujęcie w kierunku zachodnim. Na wprost wyjazd do Kąkolewa i dalej do Leszna oraz w prawo (linia skręca na wysokości niewidocznej stąd i nieczynnej już nastawni wykonawczej "Gs1") do Kościana. Linia do Kąkolewa jest obecnie jedyną czynną (ale tylko w ruchu towarowym) linią kolejową łączącą Gostyń ze światem. W roku 2016 zachodnia głowica stacji została nawet wyposażona sygnalizację świetlną, co spowodowało likwidację nastawni wykonawczej.
min 994 3.jpgOgólne spojrzenie na stację z peronu 3 od strony zachodniej.
min 994 4.jpgBudynek dworca. Parter (czyli dawna część dla pasażerów) jest oczywiście na modłę ogólnopolską zamknięta i zakratowana, na piętrze są mieszkania. Ponieważ linia Kąkolewo - Gostyń jest przewidziana do reaktywacji na bazie programu Kolej Plus, ciekaw jestem czy w przyszłości funkcje dworcowe temu obiektowi zostaną przywrócone.
min 994 5.jpgSemafor wyjazdowy C w kierunku wschodnim.
Dwa następne zdjęcia to semafory wyjazdowe D i E widziane z całkiem zarośniętego peronu 2 (on przetrwał do czasów dzisiejszych w stanie zdecydowanie najgorszym - zdjęcie górne) oraz ze wschodniej końcówki peronu 3 (zdjęcie dolne).

Mapa przedstawia etapy nie tak odległej likwidacji węzła kolejowego w Gostyniu.
●●● istniejąca linia do Kąkolewa czynna w cukrowniczym ruchu towarowym i przewidziana do reaktywacji w ruchu pasażerskim.
●●● istniejąca ale nieczynna (od roku 2011) i nieprzewidziana do reaktywacji ruchu kolejowego (przynajmniej w tej chwili) linia do Jarocina.
●●● teoretycznie istniejące ale nieczynne, nieprzejezdne i w wielu miejscach zdekompletowane linie do Kościana i Krobi. Nie funkcjonują one (odpowiednio) od roku 1991 i 1987.
Ujęcie w kierunku wschodnim - dawne wyjazdy do Jarocina oraz do Krobi. Linie te rozdzielają się kilometr stąd w okolicy przejazdu kolejowego na ulicy Jana Pawła II. Po lewej na planie pierwszym nastawnia dysponująca "Gs" sterująca obecnie niewielkim ruchem na całej stacji. Natomiast ta wielka, futurystyczna budowla nieco dalej wyglądające jak elektrownia atomowa to silos do magazynowania cukru, zlokalizowany na terenie tutejszej cukrowni. Cukrownia Gostyń jest głównym powodem tego że jeszcze dojeżdżają tutaj pociągi.
Obiekt zbudowany przez firmę Pfeifer & Langen w roku 2013 jest największym silosem cukrowniczym w Polsce. Wysokość z kopułą liczy sobie 72,5 metra a średnica 50 metrów. Może pomieścić 80 tysięcy ton cukru. Smacznego :)
Budynek dworca widziany od strony wschodniej.
Plecy semaforów wyjazdowych D i E i ogólne spojrzenie na stację od strony wschodniej. Stacja od tej strony częściowo zarosła krzakami. Jaką zmianę przyniesie temu obiektowi obiecywany i podobno pewny (chociaż oferty na projekt i prace budowlane przekraczają obecnie budżet projektu) powrót tutaj pociągów pasażerskich ?
Budynek dworca widziany od strony miasta. Po drugiej stronie ulicy Przy Dworcu wyrosło za to centrum handlowe i dworzec autobusowy.
Gostyń
mapa topograficzna
rok 1934
Archiwum Map Wojskowego Instytutu Geograficznego 1919 - 1939.
Sieciowy Rozkład Jazdy PKP
1966/67
tabela nr 323: Jarocin - Gostyń - Kąkolewo - Leszno.
Sieciowy Rozkład Jazdy PKP
1966/67
a) tabela nr 324: Koźmin Wielkopolski - Piaski Wielkopolskie - Gostyń.
b) tabela nr 325: Pakosław Miejska Górka - Krobia - Gostyń.
Sieciowy Rozkład Jazdy PKP
1966/67
a) tabela nr 326: Gostyń - Kościan.
b) tabela nr 327: Kobylin - Miejska Górka - Rawicz.
Linki zewnętrzne
  1. Stacja Gostyń ❋  Ogólnopolska Baza Kolejowa
  2. Stacja Gostyń ❋  Atlas Kolejowy Polski
  3. Pogorzelka czyli kolej buraczana z Koźmina do Gostynia ❋ Ostatnia Fabryka Parowozów
Lata likwidacji pasażerskiej komunikacji kolejowej na liniach wychodzących ze stacji GOSTYŃ
1987 ---> KROBIA
1991 ---> KOŚCIAN
2011 ---> Piaski Wielkopolskie - JAROCIN
2011 ---> Kąkolewo - LESZNO (powyższe nie dotyczy ruchu pasażerskiego na odcinku Kąkolewo - Leszno który odbywa się normalnie) 
Strona główna | Okolice Kalisza i Leszna | Województwo Wielkopolskie | Alfabetyczny indeks stacji | Mapa serwisu | 994 |

Liczba gości na stronie Gostyń od 14 stycznia 2024: 391
Data i czas poprzedniego wejścia: 6 października 2024 / 00:31
Średnia wejść dziennie: 1.47

Wpis do bazy MySQL: 14 stycznia 2024
Ostatnia modyfikacja strony: 14 stycznia 2024
2004 - 2024
© Paweł Niedomagała
All rights reserved.
Czas generowania strony: 0.024 sek