Kobylin
Kb

 Obiekt oddany do użytku w roku 1888  ❋  KPEV - Königlich Preußischen Eisenbahn - Verwaltung / Królewski Pruski Zarząd Kolei

 Stan aktualności zdjęć i większości opisów na stronie - rok 2022   Obiekt położony na wysokości 106 m n.p.m. 

Ujęcie z peronu 1 w kierunku zachodnim. W tym miejscu zaczyna się wjazd w lewo na tory o zastosowaniu towarowym. Jak widać po bujnej zieleni funkcjonalność ich (oraz pobliskiej rampy towarowej) jest mocno ograniczona. Tak do zera.
Ujęcie w kierunku zachodnim: dwutorowy wyjazd do Kąkolewa i Leszna (na wprost) czynny w ruchu pasażerskim i towarowym oraz jednotorowy (w lewo) do Rawicza - całkowicie nieczynny od roku 1995 ale podobno przejezdny. Uściślając - od Miejskiej Górki do Rawicza jest czynny w sezonowym ruchu towarowym związanym z tamtejszą cukrownią. A tu ciekawostką jest wieża ciśnień. Nie ona sama tylko miejsce gdzie stoi - pomiędzy torami głównymi zasadniczymi 1 i 2.
Peron 2 - ogólne spojrzenie na stację od strony zachodniej.
Dwa perony i trzy tory a więc stacja niewielka. Od wielu lat pojawiają się na tej niezelektryfikowanej linii tylko SZT Kolei Wielkopolskich jadące z Leszna do Ostrowa Wielkopolskiego i z powrotem, pociągi dalekobieżne są tutaj od kilkudziesięciu lat nieobecne.
Budynek dworca od dawna pełni tylko i wyłącznie funkcje mieszkalne, część parteru która kiedyś była poczekalnią i kasą biletową jest zamknięta na głucho a płyty OSB w oknach upodobniono kolorystycznie do ceglanych ścian. Nie rażą zbytnio w oczy.
Dla podróżnych jest za to przeszklona wiata i to musi w czasach obecnych wystarczyć - nie tylko tutaj.
Ujęcie w kierunku wschodnim - wyjazd (dwutorowy) do Krotoszyna i Ostrowa Wielkopolskiego. Po prawej za przejazdem kolejowym nastawnia wykonawcza "Kb1", w jej okolicy semafory wyjazdowe D i E.
Ogólne spojrzenie na stację i budynek dworca od strony wschodniej. Komin kotłowni - z zupełnym pominięciem dbałości o wkomponowanie się w resztę budynku (ale kto by sobie tym dupę zawracał) powstał dużo później niż napis (trochę mu się wyblakło) z nazwą stacji na wschodniej ścianie szczytowej - obecnie można podziwiać tylko 5 ostatnich liter :/
Budynek dworca i najbliższa okolica widziane od strony miasta z ulicy Dworcowej. Jeden z dworcowych magazynów (ten od strony zachodniej - dawna spedycja towarowa) robi wrażenie sprywatyzowanego.
Sieciowy Rozkład Jazdy PKP
1966/67
a) tabela nr 326: Gostyń - Kościan.
b) tabela nr 327: Kobylin - Miejska Górka - Rawicz.
Kobylin
mapa topograficzna
rok 1934
Archiwum Map Wojskowego Instytutu Geograficznego 1919 - 1939.
Linki zewnętrzne
  1. Kobylin ❋  Ogólnopolska Baza Kolejowa
  2. Kobylin ❋  Baza Danych Kolejowych
  3. Kobylin ❋  Atlas Kolejowy Polski
Linki do informacji i zdjęć dotyczących linii Ostrów Wielkopolski - Krotoszyn - Leszno znajdują się na stronie stacji Krotoszyn.
Lata likwidacji pasażerskiej komunikacji kolejowej na liniach wychodzących ze stacji KOBYLIN
1995 ---> Miejska Górka - RAWICZ
ROZKŁAD JAZDY

Kobylin

tablica odjazdów
tablica przyjazdów

Strona główna | Okolice Kalisza i Leszna | Województwo Wielkopolskie | Alfabetyczny indeks stacji | Mapa serwisu | 990 |

Liczba gości na stronie Kobylin od 16 listopada 2024: 20
Data i czas poprzedniego wejścia: 20 listopada 2024 / 01:06
Średnia wejść dziennie: 3.34

Wpis do bazy MySQL: 16 listopada 2024
Ostatnia modyfikacja strony: 19 listopada 2024
2004 - 2024
© Paweł Niedomagała
All rights reserved.
Czas generowania strony: 0.002 sek