Skoczów
Sko

 Obiekt oddany do użytku w roku 1888  ❋  SGS - Schlesischen und Galizischen Städtebahnlinie / Kolej Miast Śląskich i Galicyjskich

 Stan aktualności zdjęć i większości opisów na stronie - rok 2020   Obiekt położony na wysokości 297 m n.p.m. 

 Strona powstała przy współpracy Ryszarda Chaszczewskiego z Cieszyna
min 613 1.jpgWizyta 1 - maj 2017.

Budynek stacji - widok od południowego zachodu. Na honorowym miejscu na froncie budynku dumnie prezentuje się polskie godło, ale całość niestety wygląda marnie. Budynek jest zakratowany i zamknięty. A przecież to piękna, wakacyjna trasa kolejowa do Ustronia i Wisły.
min 613 2.jpgWidok na północny wschód - wyjazd (celowa jest tu liczba pojedyńcza) w kierunku Chybia i Bielska Białej.
min 613 3.jpgUjecie odwrotne - widok stacji od północnego wschodu. Od niespełna roku czegoś tu brakuje. W listopadzie 2016 r. PKP zdemontowało kładkę dla pieszych, umieszczoną nad torami obok budynku dworca kolejowego. Rozpaczliwy stan techniczny kładki nie pozwalał na jej dalsze użytkowanie.
min 613 4.jpgWidok na południowy zachód - wyjazd w kierunku Goleszowa (dalej Cieszyn). Linia Bielsko Biała Główna - Cieszyn - Frýdek Místek wybudowana w roku 1888 jest obecnie (po stronie polskiej) czynna tylko na krótkim odcinku Skoczów - Goleszów.
min 613 5.jpgWizyta 2 - styczeń 2021.

Czas gruntownej modernizacji odcinka Skoczów - Goleszów. Sporo się zmieniło. Nowy układ torowy, nowe perony i sygnalizacja. Klockowata budowla po prawej wygląda jak przyszłe LCS.
min 613 6.jpgJest 11:45 i na stację wjeżdża KŚ relacji Wisła Głębce - Katowice. Pociąg zestawiony jest z sześcioczłonowego EZT typu 27WEb "Elf" wyprodukowanego przez bydgoską PESĘ. Koleje Śląskie eksploatują 6 sztuk pojazdów tego typu.
min 613 7.jpgWyjazd w kierunku Goleszowa - dalej Cieszyn i Wisła. Stacja się zmieniła, ale wieża ciśnień - na szczęście - nadal stoi na swoim miejscu. Najwyraźniej nie przeszkadzała w rewitalizacji linii.
min 613 8.jpgUjęcie odwrotne - widok na północny wschód . Pół kilometra stąd linia kolejowa przekracza niewielką rzeczkę. To Wisła. Zaraz za mostem mamy rozjazd i dopiero tu następuje rozdzielenie szlaków pilnowane przez nastawnię wykonawczą "Sko1". Łukiem w lewo pojedziemy do Chybia - linia ta jest czynna i obecnie jeżdżą nią głównie pociągi Kolei śląskich do Katowic. Łukiem w prawo pojedziemy do Bielska Białej. Nie - nie pojedziemy. Od roku 2012 linia ta jest zamknięta i zdemolowana więc nic nią nie jeździ.
min 613 9.jpgWjazd na stację od strony wschodniej z nowym sygnalizatorem wjazdowym i sygnalizatorem powtarzającym (jak zwykle postawionym nieco na wyrost) w roli głównej. To się zmieniło - przed rewitalizacją stacji odzielne semafory wjazdowe z kierunków Chybie i Bielsko były umiejscowione przed rozjazdem szlakowym w okolicy nastawni "Sko1".
Status odcinka o długości 22 km łączącego Skoczów i Bielsko Białą, jego stan techniczny (czyli kompletna ruina) oraz zupełnie nieznany pomysł na przyszłość jest dowodem na to, ża nadal żyjemy w nienormalnym kraju. Gdyby to był kraj normalny to linia będąca 1/4 potencjalnej sieci aglomeracyjnej Bielska Białej (miasta posiadającego 170 tysięcy mieszkańców - 22 miejsce w Polsce) zapewniająca szybkie i wygodne połączenie z Cieszynem (ogółem 60 tysięcy mieszkańców w części polskiej i czeskiej) oraz z Wisłą (kurort wypoczynkowy w Beskidzie Śląskim) byłaby wisienką na torcie całej lokalnej sieci kolejowej. Ale jest zupełnie odwrotnie. Samorząd miejski, władze powiatowe i wojewódzkie, PKP PLK (a jeżeli kogoś pominąłem to przepraszam) na ten fragment linii kolejowej mają wyjebane. Remont odcinków Skoczów - Goleszów i Goleszów - Cieszyn z pominięciem odcinka Skoczów - Bielsko Biała (a przecież to nierozerwalna całość) obraża ludzką inteligencję. Przypomina ponurą groteskę albo jest chorym żartem jakiegoś debila. O co w tym wszystkim chodzi ?
Linki zewnętrzne
  1. Stacja Skoczów ❋  Ogólnopolska Baza Kolejowa
  2. Stacja Skoczów ❋  Baza Danych Kolejowych
  3. Stacja Skoczów ❋  Atlas Kolejowy Polski
  4. Stacja Skoczów ❋  Koleje Śląska Cieszyńskiego
  5. Stacja Skoczów ❋  Galerie Fotograficzne Jerzego Granowskiego
Lata likwidacji pasażerskiej komunikacji kolejowej na liniach wychodzących ze stacji SKOCZÓW
2009 ---> BIELSKO BIAŁA GŁÓWNA
Uwaga - w latach późniejszych sporadyczna obecność jednej lub dwóch sezonowych par pociągów dalekobieżnych (EIC i TLK) jadących z Wisły.
ROZKŁAD JAZDY

Skoczów

tablica odjazdów
tablica przyjazdów

Strona główna | Okolice Cieszyna i Zaolzie | Województwo Śląskie | Alfabetyczny indeks stacji | Mapa serwisu | 613 |

Liczba gości na stronie Skoczów od 26 sierpnia 2017: 2608
Data i czas poprzedniego wejścia: 21 listopada 2024 / 09:10
Średnia wejść dziennie: 0.99

Wpis do bazy MySQL: 26 sierpnia 2017
Ostatnia modyfikacja strony: 4 czerwca 2022
2004 - 2024
© Paweł Niedomagała
All rights reserved.
Czas generowania strony: 0.013 sek