Frombork
Fb logo_dln.gif f-pl.png

Frauenburgprzedwojenna niemiecka nazwa stacji

 Frombork - stacja oddana do użytku w roku 1899  ❋  HUB - Haffuferbahn / Kolej Nadzalewowa

 Stan aktualności zdjęć i opisów na stronie - rok 2011   Obiekt położony na wysokości 2 m n.p.m. 

min 40 1.jpgWidać jeszcze ślady po drugim torze - obecnie jest to tylko przystanek osobowy.
Widok na odjeżdżający pociąg w kierunku Elbląga. Po prawej stronie - tuż za trzcinami jest już brzeg Zalewu Wiślanego.
min 40 2.jpgPrzed wjazdem na stację (przystanek) od strony Braniewa przejeżdża się przez mostek nad częściowo zasypanym kanałem zwanym Kanałem Kopernika - najwyraźniej wszystko w najbliższej okolicy związane jest w jakiś sposób z naszym wielkim astronomem. Kanał ten wieki temu był częścią miejskiego wodociągu. Po lewej maszt dolnego światła nabieżnika portu (górne światło znajduje się na wieży dawnego kościoła ewangelickiego).
min 40 3.jpgPodobne ujęcie już z nabrzeża portu / przystani jachtowej. Bez przesady jest dawna opinia żeglarzy że pociągi we Fromborku przejeżdżały środkiem kokpitów cumujących tutaj łódek i żaglówek :)
min 40 4.jpgFrombork - tak wygląda port / przystań żeglarska w środku sezonu letniego. Tłok i to spory. Za mostkiem i torem kolejowym (pociągi przeciskały się tutaj bardzo malowniczo pomiędzy wodą a miastem) wzgórze katedralne. Wszystko prawie jak za czasów Mikołaja Kopernika :)
min 40 5.jpgBudynek stacji - pudełko rodem z lat 70-tych trzyma się dzielnie. Tylko z resztą malowniczego otoczenia nie ma nic wspólnego.
Widok w kierunku Tolkmicka i Elbląga.
min 40 6.jpgUjecie odwrotne - od strony dawnego placu ładunkowego do budynku stacji jest przyczepiony jednopiętrowy blok z wielkiej płyty.
min swk fr 1.jpg Semaforek historyczny.

Stacja we Fromborku jeszcze z torem mijankowym i sygnalizacją świetlną. Data takiego stanu rzeczy niestety nieznana...

źródło: Forum dyskusyjne Warmińsko - Mazurskiego Towarzystwa Miłośników Kolei.

min swk fr 2.jpg Pociąg do Braniewa przejeżdża przez mostek obok portu. Jeden lub dwa bezprzedziałowe wagony klasy 2 i spalinowóz SM 42. Był to zasadniczy zestaw PKP na tej linii - zdjęcie pochodzi z 1996 roku.

źródło: Forum dyskusyjne Warmińsko - Mazurskiego Towarzystwa Miłośników Kolei.

Linki zewnętrzne
  1. Przystanek Frombork ❋  Ogólnopolska Baza Kolejowa
  2. Przystanek Frombork ❋  Atlas Kolejowy Polski
  3. Port we Fromborku ❋  Pomorski Szlak Żeglarski
Więcej linkńw do informacji i zdjęć dotyczących Kolei Nadzalewowej i innych linii kolejowych w okolicach Braniewa znajduje się na stronach stacji Braniewo i Orneta.
Komunikacja pasażerska na linii Elbląg - Tolkmicko - Frombork - Braniewo została zlikwidowana 1 kwietnia 2006 r. Celowe i z rozmysłem czynione wcześniej sztuczne "wygaszanie" ruchu osobowego na tej przepięknej widokowo linii stało się więc smutnym faktem.

Nieczynna od 2006 r. Kolej Nadzalewowa zaczęła działać w letnie, wakacyjne weekendy w 2010 r. dzięki Konsorcjum Arriva PCC - ruch prowadzony był taborem tej firmy. W Tolkmicku i Fromborku pociągi zostały skomunikowane ze statkami wycieczkowymi płynącymi na drugą stronę Zalewu Wiślanego do Krynicy Morskiej. Projekt ten doczekał się kontynuacji także rok później.
Strona główna | Warmia | Województwo Warmińsko - Mazurskie | Alfabetyczny indeks stacji | Mapa serwisu | 40 |

Liczba gości na stronie Frombork od 30 września 2006: 7471
Data i czas poprzedniego wejścia: 20 marca 2023 / 18:05
Średnia wejść dziennie: 1.25

Wpis do bazy MySQL: 6 marca 2006
Ostatnia modyfikacja strony: 26 lutego 2023
2004 - 2023
© Paweł Niedomagała
All rights reserved.
Czas generowania strony: 0.007 sek