Tolkmicko
Tk

Tolkemitprzedwojenna niemiecka nazwa stacji

 Tolkmicko - stacja oddana do użytku w roku 1899  ❋  HUB - Haffuferbahn / Kolej Nadzalewowa

 Stan aktualności zdjęć i większości opisów na stronie - rok 2011   Obiekt położony na wysokości 2 m n.p.m. 

Obecnie to jedyna mijanka na szlaku Braniewo - Frombork - Tolkmicko - Elbląg. Linia ta jest jedną z najbardziej oryginalnych linii kolejowych w naszym kraju. Pomiędzy Tolkmickiem a Fromborkiem pociąg jedzie tuż obok brzegu Zalewu Wiślanego - wręcz po plaży.
Widok w kierunku Elbląga.
Od pewnego czasu ruch na tym szlaku zapewnia autobus szynowy SA 106. Chciałoby się krzyknąć - NARESZCIE ! To właśnie typ pojazdu trakcyjnego dostosowanego w sam raz do wymogów tej linii. Ale rozkład jazdy zaproponowany przez PKP (obecnie to dwie pary pociągów o dość dziwnych porach przejazdu) powoduje, że autobus ten zasadniczo nikogo nie wozi. Za kilka miesięcy będzie to dowód, że odcinek ten jest nierentowny, a później zniknie on z rozkładu jazdy PKP. Niestety - jest to scenariusz wydarzeń doskonale znany od lat kilkunastu i zastosowany kiedyś na wielu nieistniejących już lokalnych liniach kolejowych. Czy ta będzie następna?
Komunikacja pasażerska na linii Elbląg - Tolkmicko - Frombork - Braniewo została zlikwidowana 1 kwietnia 2006 roku. Celowe i z rozmysłem czynione wcześniej sztuczne "wygaszanie" ruchu osobowego na tej przepięknej widokowo linii stało się więc smutnym faktem.

Nieczynna od roku 2006 Kolej Nadzalewowa zaczęła działać w letnie, wakacyjne weekendy w roku 2010 dzięki Konsorcjum Arriva PCC - ruch prowadzony był taborem tej firmy. W Tolkmicku i Fromborku pociągi zostały skomunikowane ze statkami wycieczkowymi płynącymi na drugą stronę Zalewu Wiślanego do Krynicy Morskiej. Projekt ten doczekał się kontynuacji także rok później.
Ta sama stacja 9 lat później. Pojedyńcze pociągi pojawiają się tutaj już tylko w wakacyjne soboty i niedziele. Oczywiście po semaforach świetlnych na tej stacji nie ma już śladu...
Budynek stacji widziany od ulicy Portowej. Z tej strony (chociaż od dawna zamknięty) prezentuje się bardzo atrakcyjnie. To bardzo ładna, stylowa budowla.
Ujcie odwrotne - tutaj jest już o wiele gorzej. Dawny magazyn stacyjny po prostu się sypie. A turyści (to akurat byli Niemcy - w wykonaniu fotki rodzinnej musieliśmy im pomoc :) i tak robią zdjęcia.
Wyjazd w kierunku Braniewa. W oddali przejazd kolejowy - dojazd do portu. Kiedyś prowadziły tam dwie bocznice, ale prawie w całości są już wycięte. My do portu za chwilę udamy się spacerkiem.
Semaforek krajoznawczo - żeglarski.

Północna, rybacka część przystani w Tolkmicku i parterowy budynek bosmanatu portu. Łódek żaglowych cumuje tutaj niewiele, ale mam nadzieję że w przyszłości się to zmieni.
Prawy, zielony znak nawigacyjny wejścia do portu i zwieszający się z niego Bartek :) Gdzieś tam daleko - ale mniej więcej na wprost, już na Mierzei Wiślanej mamy Krynicę Morską.
Ujęcie odwrotne - końcówka południowego falochronu i spojrzenie na port od strony Zalewu Wiślanego.
Umówmy się że to centralne miejsce Tolkmicka - Plac Wolności i kościół parafialny pod wezwaniem świętego Jakuba Apostoła. Murowana, gotycka świątynia została wzniesiona na miejscu poprzedniej, drewnianej w drugiej połowie XIV wieku. Obecny kościół przebudowany w latach 1901 - 1902 jest utrzymany w stylu neogotyckim. Pod koniec II wojny na szczęście nie uległ większym zniszczeniom. Został całkowicie odrestaurowany w roku 1959.
26 stycznia 1945 roku 2 Front Białoruski osiągnął wybrzeże Zalewu Wiślanego w okolicach Tolkmicka i uchwycił przyczółek na lewym brzegu Nogatu w rejonie Malborka. W efekcie tego zdarzenia zasadnicze siły niemieckie w Prusach Wschodnich zostały rozdzielone na dwie części. Był to koniec zorganizowanej, niemieckiej obrony na Warmii i Mazurach i koniec kilkusetletniej, niemieckiej obecności w tej części Europy. Niestety - dla terenów na północ od Braniewa, Bartoszyc, Węgorzewa i Gołdapi było to trafienie z deszczu pod rynnę.
Linki zewnętrzne
  1. Stacja Tolkmicko ❋  Ogólnopolska Baza Kolejowa
  2. Stacja Tolkmicko ❋  Atlas Kolejowy Polski
  3. Nie omijajmy Tolkmicka ❋  Pomorski Szlak Żeglarski
Więcej linkńw do informacji i zdjęć dotyczących Kolei Nadzalewowej i innych linii kolejowych w okolicach Braniewa znajduje się na stronach stacji Braniewo i Orneta.
Strona główna | Warmia | Województwo Warmińsko - Mazurskie | Alfabetyczny indeks stacji | Mapa serwisu | 137 |

Liczba gości na stronie Tolkmicko od 30 września 2006: 9993
Data i czas poprzedniego wejścia: 19 maja 2024 / 23:40
Średnia wejść dziennie: 1.56

Wpis do bazy MySQL: 10 marca 2006
Ostatnia modyfikacja strony: 17 kwietnia 2023
2004 - 2024
© Paweł Niedomagała
All rights reserved.
Czas generowania strony: 0.002 sek