Zawiercie
Zw

 Zawiercie - stacja oddana do użytku w roku 1847  ❋  WWŽD - Warszawsko - Wienskaja Železnaja Doroga / Droga Żelazna Warszawsko - Wiedeńska

 Stan aktualności zdjęć i większości opisów na stronie - rok 2019   Obiekt położony na wysokości 333 m n.p.m. 

min 476 1.jpgPeron 2 i semafor wyjazdowy E1. Ujęcie na północ - wyjazd do Częstochowy (na wprost) i do Grodziska Mazowieckiego (na wprost). W tym miejscu zaczyna się Centralna Magistrala Kolejowa a szlak opuszczający Zawiercie na północ początkowo jest czterotorowy. Tory zewnętrzne 4 i 3 to właśnie CMK, tory wewnętrzne 2 i 1 to dawna "Wiedenka" czyli linia do Częstochowy i dalej w stronę Koluszek. Rozejście się obu magistrali kolejowych znajduje się mniej więcej 6 km stąd.
min 476 2.jpgBudynek dworca widziany od strony północnej z peronu 2. Po lewej tory 2 i 4.
min 476 3.jpgPrzenosimy się na przeciwległy koniec peronu 2 a dokładnie górującej nad nim pięknie odnowionej wiaty. Co prawda nie stoi ona nad tym peronem od momentu dociągnięcia tutaj Kolei Warszawsko - Wiedeńskiej i początku istnienia dworca kolejowego w Zawierciu, ale i tak prezentuje się jak nowa :)
min 476 4.jpgBudynek dworca widziany od strony południowej z peronu 2. Po lewej peron 1. Po przebudowie dworca został przesunięty na południe i teraz kończy się oficjalnie na wysokości południowej ściany szczytowej budynku dworca o czym dyskretnie przypomina wetknięty tam wskaźnik W4.
min 476 5.jpgPeron 1 tor 4, ujęcie w kierunku południowym czyli wyjazd w stronę jednej z największych w naszym kraju stacji rozrządowych w Łazach oraz węzła w Dąbrowie Górniczej Ząbkowicach. W tym samym kierunku (za stacją w prawo) opuszcza Zawiercie boczna, niezelektryfikowana i używana obecnie tylko w niewielkim ruchu towarowym linia do Siewierza i Tarnowskich Gór.
min 476 6.jpgKoniec peronu 1 i budynek dworca - ujecie od strony południowej.
min 476 7.jpgNa chwilę raz jeszcze przenosimy się na peron 2. O 15:42 wjeżdża na stację IC 14006 "Porta Moravica" z Warszawy Wschodniej do Pragi. Z Warszawy tutaj IC pojechał przez CMK a do stolicy naszego południowego sąsiada (przez Katowice, Zebrzydowice i Bohumin) pozostało niecałe 6 godzin podróży. Z przodu pociągu elektrowóz EP 09 - 021 (PKP IC Zakład Centralny w Warszawie).
min 476 8.jpgDzisiejszy dworzec w Zawierciu wzniesiono w latach 1910 - 13. Zaprojektował go inż. Czesław Domaniewski, główny architekt Kolei Warszawsko - Wiedeńskiej i Warszawsko - Kaliskiej, projektant budynku dworca Łódź Kaliska oraz mniejszych ale nie mniej kultowych obiektów w Kaliszu i Ciechocinku. Inwestycja miała uświetnić regionalną uroczystość z okazji rocznicy trzystulecia panowania w Rosji dynastii Romanowów. W czasach nam bliższych obiekt przebudowano w latach 70-tych i 80-tych ubiegłego stulecia. Wtedy oprócz nowych peronów wybudowano przejście podziemne. W roku 2012 dworzec w Zawierciu został całkowicie zrewitalizowany. Obecnie tak prezentuje się od strony miasta.
W październiku 2020 roku zostanie podjęta decyzja o gruntownej rewitalizacji i elektryfikacji linii do Tarnowskich Gór - a to w związku z ułatwieniem dojazdu do lotniska Katowice Pyrzowice. Od strony zachodniej krawędzi dworca powstanie także nowy peron 4 (a nie peron 3 z uwagi na zaszłości historyczne) do obsługi reaktywowanego połączenia. Ruch pasażerski do Tarnowskich Gór zostanie przywrócony 10 grudnia 2023 roku. Ale to dopiero nastąpi :)
Linki zewnętrzne
  1. Stacja Zawiercie ❋  Ogólnopolska Baza Kolejowa
  2. Stacja Zawiercie ❋  Baza Danych Kolejowych
  3. Stacja Zawiercie ❋  Atlas Kolejowy Polski
Linki do informacji i zdjęć dotyczących linii Zawiercie - Siewierz - Tarnowskie góry znajdują się na stronie stacji Siewierz.
Lata likwidacji pasażerskiej komunikacji kolejowej na liniach wychodzących ze stacji ZAWIERCIE
1975 ---> Siewierz - MIASTECZKO ŚLĄSKIE ŻYGLIN
Uwaga - ruch pasażerski na odcinku Tarnowskie Góry - Miasteczko Śląskie Żyglin został zlikwidowany już w roku 1964.
Lata wznowienia pasażerskiej komunikacji kolejowej na liniach wychodzących ze stacji ZAWIERCIE
2023 ---> Siewierz - TARNOWSKIE GÓRY
ROZKŁAD JAZDY

Zawiercie

tablica odjazdów
tablica przyjazdów

Strona główna | Górny Śląsk | Województwo Śląskie | Alfabetyczny indeks stacji | Mapa serwisu | 476 |

Liczba gości na stronie Zawiercie od 2 grudnia 2023: 334
Data i czas poprzedniego wejścia: 12 lipca 2024 / 15:07
Średnia wejść dziennie: 1.5

Wpis do bazy MySQL: 2 grudnia 2023
Ostatnia modyfikacja strony: 10 grudnia 2023
2004 - 2024
© Paweł Niedomagała
All rights reserved.
Czas generowania strony: 0.022 sek